خانه / دسته‌بندی نشده / انواع تدوین فیلم | معرفی انواع تدوین فیلم و 5 روش رایج آن

انواع تدوین فیلم | معرفی انواع تدوین فیلم و 5 روش رایج آن

انواع تدوین فیلم

انواع تدوین فیلم و شناخت و یادگیری روش های آن، یکی از مهمترین نکات در راستای تسلط بر فرآیند تدوین فیلم می باشد. تدوین فیلم انواع مختلفی دارد که برای تسلط بر آنها شما باید به یک آموزشگاه تصویربرداری مراجعه و در دوره های تدوین آن شرکت نمایید. در این مقاله از آکادمی پیکسان به بررسی انواع روش های تدوین فیلم به صورت مختصر و مفید خواهیم پرداخت، پس این مقاله کاربردی را از دست ندهید.

انواع تدوین فیلم

 

 انواع تدوین فیلم و روش های رایج آن

1- تدوین مفهومی

تدوین مفهومی نوعی از تدوین فیلم است که در آن دو نقطه خاص از فیلم انتخاب شده و برش داده می شود و توسط یک نقطه اتصال این دو برش به هم وصل می شود. این روش، حالتی داستان گونه را در ذهن مخاطب ایجاد می کند. به این نوع روش تدوین، “تدوین پویا” نیز می گویند.  تدوین مفهومی یکی از انواع تدوین فیلم است که معمولا به دلیل تغییر در مکان، زمان یا ماهیت قصه انجام می گیرد. تدوین مفهومی یکی از دشوارترین روش های تدوین فیلم می باشد چرا که نیازمند دقت و همانگی بالایی است و تدوینگر باید به گونه ای دو نقطه را به هم پیوند دهد که جریان بصری فیلم تحت تاثیر قرار نگیرد. کیفیت این نوع تدوین رابطه مستقیمی با فیلمنامه و فرآیند تولید فیلم دارد و مواردی نظیر نحوه نورپردازی یا زاویه دوربین می تواند در کیفیت آن تاثیرگذار باشد.

 

2- تدوین جهت دار

تدوین جهت دار یکی از روش های تدوین فیلم است که در آن صحنه ها به صورتی برش داده می شوند که دید مخاطب را به سمت و سوی دیگری سوق می دهد، از این رو به این نوع تدوین، تدوین جهت دار می گویند. این نوع تدوین اغلب به صورت برش و بعضا به صورت میکس انجام می گیرد. معمولا برنامه ریزی برای انجام این نوع تدوین در مرحله پیش تولید ویا فیلمبرداری صورت می گیرد.

 

3- تدوین حرکت

تدوین حرکت یکی از انواع تدوین فیلم است که بر اساس حرکت سوژه در صحنه انجام می شود و تدوینگر در این روش، استمرار را در صحنه، با توجه به حرکت شخصیت یا سوژه در فیلم حفظ می کند، به همین علت این نوع تدوین را، “تدوین استمرار” نیز می نامند. در این روش در بخش اول سوژه در حال انجام کاری نشان داده می شود و دربخش دوم پس از برش، سوژه در حال انجام ادامه همان کار دیده می شود. در واقع این روش تدوین، سعی در خلاصه سازی یک بخش یا سکانس دارد، به گونه ای که برای بیننده نیز واضح باشد. در این روش تدوین، مخاطب به هیچ وجه از حال و هوای داستان خارج نمی شود.

 

4- تدوین صوری

تدوین صوری نوعی از تدوین فیلم است که به عناصر گرافیکی و اشکال وابسته است. در تدوین صوری که قبل از مرحله تولید انجام می شود، رفتن از یک نما به نمای دیگر، سبب تغییر شکل، رنگ و یا صدا نمی شود. به دلیل اینکه عناصر بصری با این روش تدوین هماهنگ می باشند، برای انجام آن به هماهنگی و برنامه ریزی دقیقی احتیاج داریم. تدوین صوری گاها به صورت برش انجام می شود، اما در عمده موارد، این تدوین به صورت میکس انجام می شود، خصوصا زمانی که تغییر زمان، مکان و یا هر دو را داشته باشیم.

 

5- تدوین ترکیبی

وقتی دو یا چند روش تدوین را به صورت همزمان برای تدوین یک بخش از فیلم مورد استفاده قرار دهیم، روش حاصل را تدوین ترکیبی می نامند. تدوین ترکیبی درمیان انواع تدوین فیلم شاید دشوارترین نوع آن و در حین حال کارآمد ترین و بهترین روش آن باشد. یک تدوینگر برای انجام فرآیند تدوین ترکیبی، باید تسلط کاملی بر انواع روش ها وتکنیک های تدوین فیلم داشته باشد و قابلیت درک و تشخیص ظرفیت های شنیداری و دیداری را دارا باشد.

انواع تدوین فیلم

 

 

 

درباره‌ی مهرداد صادقی زاده

عاشق نویسندگی و تولید محتوا؛ فعال در زمینه تولید، بهینه سازی و سئو محتوا

همچنین ببینید

پرسپکتیو در عکاسی

پرسپکتیو در عکاسی | بررسی انواع چشم انداز عکاسی

پرسپکتیو در عکاسی چیست؟ پرسپکتیو در عکاسی به عبارتی میزان فشردگی اشیاء را در یک …

2 نظر

  1. ریحانه حاتمی

    سلام ممکنه چند نرم افزار جهت تدوین فیلم بهم معرفی کنید؟

    • پانیذ حسنی

      بله 4 نرم افزار برتر جهت تدوین فیلم عبارتند از:پریمیر، سونی وگاس، افتر افکت، کورل استودیو.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.