خانه / وبلاگ عکاسی / انواع لنز دوربین عکاسی | راهنمای خرید لنز دوربین عکاسی

انواع لنز دوربین عکاسی | راهنمای خرید لنز دوربین عکاسی

انواع لنز دوربین عکاسی

انواع لنز دوربین عکاسی و آگاهی از نحوه عملکرد و موارد استفاده آن، یکی از نکات مهمی است که در شروع عکاسی توصیه می شود هر عکاسی از آن کاملا آگاه باشد و اطلاعات دقیقی درباره آن داشته باشد. مهمترین قسمت دوربین، لنز آن است، زیرا کیفیت تصویر به آن وابسته است. دوربینی با ابتدایی ترین بدنه، در صورتی که به یک لنز خوب مجهز باشد می تواند تصاویر خوبی را ثبت کند، اما دوربینی با بهترین بدنه در جهان، اگر از یک لنز خوب بی بهره باشد، نمی تواند تصاویر با کیفیتی را ثبت کند. اگر سوژه اصلی تصویر در کانون توجه قرار نگیرد، نمی توانید تصویر خوبی بسازید و این بدون وجود یک لنز باکیفیت غیر ممکن است.

یک لنز دوربین خوب، تصاویر را با جزئیات و کنتراست مناسب ثبت می کند، در حالی که یک لنز بی کیفیت می تواند تصاویر شما را کسل کننده و مبهم نشان دهد. هنگام خرید لنزها، توجه به نوع سوژه مورد نظر برای عکاسی، شرایط روشنایی و البته بودجه شما مهم است. هیچ لنز واحدی وجود ندارد که برای همه شرایط مناسب باشد، بنابراین باید نکات مثبت و منفی و گزینه های مختلف را بررسی کنید و از میان انواع لنز دوربین های عکاسی بهترین گزینه را انتخاب کنید.

این که شما یک آموزشگاه عکاسی دارید، یک آتلیه کودک یا یک آتلیه بارداری، فرقی ندارد، شما باید با انواع لنز دوربین آشنا باشید. این مقاله از آکادمی پیکسان در واقع یک راهنمای خرید لنز دوربین عکاسی خواهد بود و کمک خواهد کرد تا بتوانید یک لنز ایده آل پیدا کنید که پاسخگوی تمام نیازهای شما از نظر هنری و عملی باشد.

 

معرفی انواع لنز دوربین

ده ها نوع مختلف لنز برای عکاسی در دسترس است که برای استفاده در شرایط متفاوتی طراحی شده اند. با این حال، انواع لنز دوربین می تواند به شرح زیر گروه بندی شود:

لنزهای استاندارد

یک لنز استاندارد در واقع یک لنز با فاصله کانونی متوسط ​ و به طور معمول در حدود 50 میلی متر است. لنزهای استاندارد دارای زاویه دید انسانی هستند و زاویه دید آنها تقریبا برابر با زاویه ای است که چشم انسان می تواند به راحتی اطراف را مشاهده کند. این نکته به این معناست که لنزهای استاندارد می توانند تصاویری تولید کنند که برای بیننده “طبیعی” به نظر میرسند. لنزهای دوربین استاندارد یا معمولی، معمولا از فاصله کانونی ثابت و دیافراگم گسترده ای برخوردار هستند و در نور کم عملکرد بسیار خوبی دارند. این لنزها برای طیف گسترده ای از موضوعات عکاسی، از جمله عکاسی مناظر و پرتره ها مناسب هستند.

انواع لنز دوربین

 

لنزهای ماکرو

لنزهای ماکرو یکی از انواع لنز دوربین می باشد که در اصل برای عکاسی کلوزآپ طراحی شده است. آنها ساختار متفاوتی در قیاس با لنزهای معمولی از لحاظ اجزای داخلی دارند که وضوح و کنتراست بسیار خوبی را به آنها می دهد، به این معنی که عکس هایی واقعا چشم نواز را به وسیله آنها می توان به ثبت رساند. لنزهای ماکرو برای عکاسی از هر موضوعی در فواصل بسیار نزدیک مفید هستند. لنزهای ماکرو برای عکاسی از موضوعاتی شامل عکاسی از حشرات، حیوانات و گیاهان و یا حتی  گرفتن عکس های بسیار دقیق از اشیاء، مورد استفاده قرار می گیرند.

لنز ماکرو

 

لنزهای تله فوتو

یکی دیگر از انواع لنز دوربین لنزهای تله فوتو می باشد که فاصله کانونی خوبی دارند و سطح بالایی از بزرگنمایی را میسر می سازند. این لنزها به شما اجازه می دهند که سوژه های مختلف در فواصل متوسط تا دور را هدف قرار دهید. لنزهای تله فوتو معمولا بزرگتر و سنگین تر از انواع دیگر لنز دوربین هستند، اگرچه پیشرفت های فناوری باعث شده است که این لنزها امروزه  فشرده تر و سبک ترشوند. لنزهای تله فوتو برای هر نوع عکاسی که در آن نمی توانید به  موضوع نزدیک شوید، از جمله عکاسی حیات وحش و عکاسی از رویدادهای ورزشی، مورد استفاده قرار می گیرند.   آنها همچنین در عکاسی پرتره نیز مورد استفاده قرار می گیرند.

لنز تله فوتو

 

لنزهای زاویه باز

لنزهای زاویه باز از دیگر انواع لنز دوربین می باشند که با زاویه دید گسترده، دارای فاصله کانونی کوتاهی می باشند. آنها زاویه دید فراتری از لنزهای استاندارد ارائه می دهند و این نکته به آنها این امکان را می دهد که عکس را در یک شات ثبت کنند. لنزهای با زاویه دید گسترده می توانند تصاویر را با انعطاف حدود 180 درجه ثبت کنند و عکس هایی جذاب و تقریبا واقعی ایجاد کنند. لنزهای زاویه باز، با دید عریضی که برای عکاسی از مناظر و فضای داخلی دارند، بسیار پر کاربرد هستند.

عکاسی با لنز زاویه باز

 

لنزهای تخصصی

برخی از لنزهای دوربین خاص وجود دارد که نیازهای عکاسی کمتری دارند. این لنزها شامل لنزهای شیب، لنزهای فوکوس نرم و لنزهای مادون قرمز می باشند که به لنزهای تخصصی معروف هستند. از لنزهای تخصصی برای تولید نوعی جلوه ویژه یا ارائه خلاقیت استفاده می شود و بنابراین در عکاسی عمومی استفاده محدودی دارند. با این وجود، اگر لازم است از یک موضوع خاص به روشی خاص عکاسی کنید، آنها می توانند بسیار مفید باشند.

انواع لنز دوربین

 

لنزهای کیت

بسیاری از دوربین های SLR با یک یا دو لنز همراه هستند که غالبا به آنها لنزهای “کیت” گفته می شود. این لنزها برای سریع کار کردن خوب هستند اما به طور کلی لنزهایی بسیار ارزان و با کیفیت پایین هستند. لنزهای کیت برای مبتدیان و کسانی که به تازگی عکاسی را آغاز کردند می توانند مناسب باشند، اما باید در صورت امکان، لنز دیگری را جایگزین آن کنید.

لنز کیت

 

6 پارمتر مهم در مورد انواع لنز دوربین

1- فاصله کانونی

مهمترین عامل در هر لنز دوربین، فاصله کانونی آن است. فاصله کانونی یک لنز تعیین می کند که این لنز مناسب کدام نوع عکاسی می باشد و از چه سوژه هایی قادر به عکس برداری خواهد بود. طول کانونی یک لنز از چند میلی متر تا بیش از یک متر بسته به نوع آن متغیر است.

2- دیافراگم

دیافراگم یک لنز تعیین می کند که چه میزان نور به ورودی دوربین وارد می شود. هرچه یک لنز، دیافراگم وسیع تری داشته باشد، به شما این امکان را می دهد تا در محیط داخلی و در سایر شرایط که با کمبود نور طبیعی مواجه هستید، عکاسی کنید. دیافراگم گسترده همچنین به شما این امکان را می دهد تا از سرعت شاتر بالاتری استفاده کنید. لنزهایی که دیافراگم وسیع تری دارند می توانند به طور قابل توجهی گران تر از لنزهایی با دیافراگم محدود تر باشند.

3- قابلیت فوکوس

یکی از مهمترین ویژگی های انواع لنز دوربین قابلیت فوکوس روی تصاویر است. بیشتر لنزهای دوربین مدرن، دارای مکانیزم فوکوس خودکار داخلی هستند. البته ممکن است برخی از لنزهای تخصصی از یک سیستم فوکوس دستی استفاده کنند، بنابراین قبل از خرید حتما این موضوع را بررسی کنید. برخی از لنزها برای رفع نیازهای خاص از سیستم های فوکوس پیشرفته استفاده می کنند.

4- تثبیت کننده تصویر

هنگام عکاسی با سرعت شاتر پایین، حرکت دوربین می تواند باعث تاری در عکس شما شود. تثبیت کننده تصویر (IS) برای کاهش این موضوع طراحی شده است و عکس های شما را واضح تر کرده و به شما این امکان را می دهد تا بدون استفاده از سه پایه با سرعت کمتری عکس بگیرید. تثبیت کننده های تصویر نوری معمولا گزینه مناسب تری از تثبیت کننده تصویر دیجیتالی می باشد، گرچه هزینه بیشتری نیز دارد.

5- تناسب لنز با دوربین

تمام لنزها با استفاده از نوعی قفل لنز به دوربین وصل می شوند. قفل های لنز انواع مختلفی  دارند و برای اتصال لنز به بدنه دوربین و ایجاد هرگونه اتصال الکتریکی مورد استفاده قرار می گیرند. هر سازنده دوربین، طراحی خاص خود را دارد، گرچه  دوربین ها اغلب بسیار شبیه به هم هستند. هنگام خرید لنز دوربین مطمئن شوید که لنز از تناسب خوبی با دوربین برای قفل شدن برخوردار باشد، به گونه ای که لنز به راحتی روی دوربین شما سوار شود.

6- اندازه و وزن

شما باید لنزهای خود را بر اساس سوژه ها و موقعیت هایی که قصد عکاسی از آنها را دارید انتخاب کنید و نه براساس اندازه و وزن. البته توجه به اندازه و وزن لنزها نیز می تواند مهم باشد. مهمترین عامل فاصله کانونی لنزها است، لنزهایی با فاصله کانونی بالاتر، بزرگتر و سنگین تر هستند. دیافراگم نیز در وزن لنز نقش دارد و دیافراگم وسیع تر نیاز به ساختمان داخلی پیچیده تر و سنگین تری دارد.

هرگونه ویژگی اضافی مانند فوکوس خاموش یا فوکوس داخلی نیز به طور کلی باعث افزایش وزن لنز خواهد شد. اگر قصد عکاسی به صورت دستی را دارید، یک لنز سبک تر بهتر است، زیرا حرکت با آن راحت تر خواهد بود و هنگام استفاده طولانی، بازوهایتان احساس خستگی و درد نخواهد کرد. البته استفاده از لنزهای سنگین تر بعضی اوقات ضروری می باشد و شما باید با استفاده از سه پایه یا مونوپاد به درستی از آنها پشتیبانی کنید. با این حال، توجه داشته باشید که این امر تحرک شما را کاهش می دهد.

اندازه لنز دوربین در صورت نیاز به حمل آن در یک کیف مسافرتی یا بسته بندی آن برای سوار شدن به هواپیما، در جایی که فضا محدود است نیز می تواند مهم باشد. برای این منظور، برخی از تولید کنندگان، لنزهایی را ساخته اند که سبک تر و جمع و جور تر از همتایان خود هستند، اما این ویژگی نیز باعث افزایش قیمت آن می شود.

انواع لنز دوربین

 

راهنمای خرید لنز دوربین

حال که با انواع لنز دوربین و پارامترهای تاثیر گذار آن آشنا شدید، قصد داریم یک راهنمای خرید لنز دوربین و نکات انتخاب لنز دوربین عکاسی بپردازیم.

  • ابتدا سوژه ای که قصد عکاسی آن را دارید بررسی کنید. این ممکن است یک نوع واحد باشد، مانند “عکاسی پرتره” یا ممکن است چندین مورد باشد، مانند عکاسی فضای داخلی و عکاسی حیات وحش. اگر سوژه های شما خیلی از هم فاصله دارند (به عنوان مثال “فضای داخلی و حیات وحش”)، احتمالا شما یک لنز واحد پیدا نمی کنید تا همه آنها را پوشش دهد.
  • در مرحله بعدی، شرایط احتمالی روشنایی را که تجربه خواهید کرد در نظر بگیرید. حتما بدترین سناریو را در نظر بگیرید تا بتوانید لنزی را انتخاب کنید که تمام شرایط را پوشش دهد. اگر از لنز خود در نور کم استفاده می کنید، وجود دیافراگم گسترده، ضروری است. اگر بیشتر در روز از لنزخود در فضای باز استفاده می کنید، دیافراگم وسیع چندان مهم نیست، اما هنوز هم پیشنهاد داده می شود.
  • اگر ویژگی های خاصی که شما نیاز دارید، مانند فوکوس خودکار، الزامی است، حتما این موارد را نیز فهرست کنید وسعی کنید این موارد اضافی را بی دلیل اضافه نکنید، زیرا آنها می توانند قیمت لنز را به میزان قابل توجهی بالا ببرند و اگر از آنها استفاده نکنید، ارزش هزینه کردن را ندارند.

انواع لنز دوربین

 

اگر نمی توانید لنز مناسبی پیدا کنید که متناسب با بودجه شما باشد، در برابر وسوسه خرید لنزی ارزانتر مقاومت کنید و صبر کنید تا بودجه شما به اندازه خرید لنز ایده آل شما شود و سپس اقدام به خرید کنید. لنزهای دوربین تا سال ها دوام می یابند، بنابراین معمولا بهتر است صبر کنید تا بتوانید هزینه ای را که واقعا برای خرید لنز مورد علاقه تان می خواهید، صرف کنید.

درباره‌ی مهرداد صادقی زاده

عاشق نویسندگی و تولید محتوا؛ فعال در زمینه تولید، بهینه سازی و سئو محتوا

همچنین ببینید

عکاسی از خودرو |  آموزش عکاسی خودرو با معرفی 10 نکته

عکاسی از خودرو عکاسی از خودرو می تواند یک نوع عکاسی تفریحی و یا نوعی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.