خانه / وبلاگ عکاسی / عکاسی در مسافرت | راهنمای کامل عکاسی مسافرتی

عکاسی در مسافرت | راهنمای کامل عکاسی مسافرتی

عکاسی در مسافرت چیست ؟

عکاسی در مسافرت یکی از انواع ژانرهای عکاسی است که ممکن است در بر دارنده مستندات منظره، مردم، فرهنگ ، آداب و رسوم و تاریخ یک منطقه باشد. عکاسی مسافرتی نوعی از عکاسی از یک سفر است که بیانگر احساس یک زمان و مکان، نقش یک سرزمین، مردم آن و یا یک فرهنگ در حالت طبیعی خود و بدون هیچ محدودیت جغرافیایی می باشد. عکاسی در مسافرت به عنوان یک ژانر با توجه به موضوعاتی که به آن می پردازد، یکی از محبوب ترین هاست. بسیاری از عکاسان مسافرتی در یک جنبه خاص از عکاسی پرتره، عکاسی منظره و یا عکاسی مستند تخصص دارند. عکاسی در مسافرت مستلزم عکسبرداری از طیف گسترده ای از سوژه ها در شرایط متنوع مانند عکاسی در نور کم، عکاسی در داخل خانه، عکاسی با نور طبیعی و سایر موقعیت ها می باشد.

برای یادگیری اصول عکاسی مسافرتی، می توانید به یک آموزشگاه عکاسی مراجعه و درکلاس های آن شرکت نمایید. در این مقاله از آکادمی پیکسان ما نیز به بررسی تمامی نکات و موارد عکاسی در مسافرت خواهیم پرداخت، پس این راهنمای کامل را از دست ندهید.

عکاسی در مسافرت

 

دلیل اهمیت عکاسی در مسافرت

با افزایش وسایل حمل و نقل و پیشرفت تکنولوژی و بیشتر و بیشتر شدن سفرها، این ژانر عکاسی برای آماتورها و حرفه ای ها به طور یکسان جذاب و مهم خواهد بود. نتایج عکاسی مسافرتی برای آماتورها اغلب از طریق سایت هایی مانند اینستاگرام به اشتراک گذاشته می شود. عکاسی مسافرتی  برخلاف ژانرهای دیگر مانند عکاسی مد یا عکاسی محصول هنوز ژانری دست کم گرفته شده می باشد و از درآمد کمتری برخوردار است، اگرچه چالش هایی که عکاسان مسافرتی با آن روبرو هستند، بسیار بیشتر از بعضی از ژانرهایی است که ممکن است نور و سایر شرایط عکسبرداری در آنها قابل کنترل باشد. عکاسان مسافرتی به طور سنتی از طریق سایت های معتبر عکاسی، مجلات و پروژه های تجاری درآمد کسب می کردند، اما امروزه عکاسان از روش های خلاقانه تری برای کسب درآمد استفاده می کنند.

 

انواع سوژه ها برای عکاسی در مسافرت

هنگام مسافرت به احتمال زیاد با انواع موقعیت ها و موضوعات مواجه می شوید. سعی کنید زاویه های مختلف و لنزهای مختلف را امتحان کنید. منتظر نور خوب باشید، منتظر جمعیت باشید، صبر کنید تا پرنده ای روی شاخه درخت فرود آید! هرگز عجله نکنید و صبور باشید. هنگام عکاسی درمسافرت با انواع سوژه ها سر و کار دارید که در ادامه به بررسی آنها خواهیم پرداخت.

مناظر طبیعی

مناظر به هر شکلی  وجود دارند؛ کوه، جنگل، دشت، بیابان،  باتلاق، دریاچه، رودخانه، ساحل و سایر موارد که هر کدام ویژگی های خاص خود را دارند. از هر نوع منظره ای که در سفر از آن عکاسی می کنید، به این فکر کنید که خصوصیات اساسی آن چیست  و فقط به ویژگی های بصری آن دقت نکنید. به این فکر کنید که این مکان چه حسی را به مخاطب منتقل می کند و چه احساسی را در شما ایجاد می کند. سپس به دنبال راه هایی برای رسیدن به آن خصوصیات و نمایش احساسات آن در عکس خود باشید.

عکاسی مسافرتی

 

شهرها

هر شهری مانند مناظر از نگاه و احساس خاص خود برخوردار است. سعی کنید در هر شهری روی سنت ها تمرکز کنید و یک مکان مشخص با معماری خاص، یک تفریحگاه معروف محلی، نوع خاصی از غذا یا لباس محلی و مواردی از این دست را به تصویر بکشید. هنگام نمایش یک شهر یا حتی یک دهکده کوچک باید چند کار اساسی را انجام دهید. ابتدا حس مکان را ضبط کنید که معمولا یک شات عریض است که خط افق یا منظره خاصی را نشان می دهد که احساسی را برای شما ایجاد می کند. سپس سعی کنید زندگی ساکنان آن منطقه را با عکس های گسترده به تصویر بکشید و در انتها سعی کنید که بهترین مناظر منطقه را هدف قرار دهید.

 

بناها و آثار تاریخی

وقتی در حال عکاسی از ساختمان ها، مجسمه ها یا بناهای تاریخی هستید، قبل از عکاسی، به آنچه که آنها نشان می دهند فکر کنید. گاهی عکسی از یک بنای تاریخی در یک شب طوفانی که شاید رعد و برق در پس زمینه باشد می تواند حماسی تر باشد. گاهی ممکن است هوای مه آلود پس زمینه ای جذاب تر از هوای آفتابی برای سوژه شما داشته باشد. احساس سوژه را به دست آورید، سپس به آب و هوا، نور ، زاویه و غیره فکر کنید که به بهترین شکل ممکن با سوژه و با مخاطب ارتباط برقرار کند.

عکاسی در مسافرت

 

عکاسی از اعضای خانواده و دوستان

یکی از مهمترین بخش های عکاسی در مسافرت عکس گرفتن از خانواده و دوستان و همسفران ما می باشد. ما اغلب با افرادی که می شناسیم سفر می کنیم و به طور طبیعی می خواهیم با عکس هایی که از آنها می گیریم، این لحظات جذاب را ثبت کنیم .هنگامی که از دوستان خود عکس می گیرید، سعی کنید تعادل بین تصویری از آنها و یک زمینه از مکان را برقرار کنید. در چنین عکس هایی شما نباید آنقدر به فرد نزدیک باشید که هیچ زمینه ای وجود نداشته باشد. اگر دوست شما موضوع اصلی شماست، او به اندازه کافی توجه را به خود جلب کند و قابل تشخیص است، پس روی یک زمینه خوب نیز تمرکز کنید.

 

عکاسی از غریبه ها

اگر در سفر می خواهید از شخصی محلی عکس بگیرید که شاید ظاهر یا لباس او برای شما جالب بوده است، بهتر است از او اجازه بگیرید. برای او توضیح دهید که می خواهید چه کاری انجام دهید و چه چیزی درمورد او وجود دارد که باعث شده شما بخواهید او را به تصویر بکشید. اگر با روشی دوستانه به او نزدیک شوید، عمدتا با رضایت فرد روبرو خواهید شد. عکاسی از غریبه ها در یک سفر می تواند به خوبی نوع  پوشش و ظاهر افراد یک منطقه را به تصویر بکشد.

عکاسی مستند

 

8 نکته مهم برای عکاسی در مسافرت

1- از دوربین مناسب استفاده کنید

عکاسان حرفه ای از دوربین های بزرگ و پیچیده استفاده می کنند و تصاویر خارق العاده ای را تولید می کنند، اما اگر یک تازه کار باشید، کار کردن با یک دوربین حرفه ای به احتمال زیاد برای شما مشکل است. اگر قصد دارید یک دوربین جدید را برای سفر خود انتخاب کنید، سعی کنید دوربینی را متناسب با سطح مهارت ها وتجارب خود انتخاب کنید. در حالت ایده آل دوربینی را انتخاب کنید که دارای یک سنسور بزرگ باشد، زیرا دوربین های با سنسورهای بزرگتر قادر به تولید تصاویری با کیفیت بهتر هستند. برخی از دوربین های کامپکت با سنسورهای مناسب، کیفیت خوب و دامنه بزرگنمایی گسترده ای را ارائه می دهد. بسیاری از  دوربین های کامپکت، حالت های تنظیمات اتوماتیک دارند که می توانید هنگام شروع کار از آنها استفاده کنید و با اعتماد به نفس بیشتری به عکاسی بپردازید.

 

2- لوازم جانبی دوربین

لوازم جانبی دوربین عکاسی شاید از مهمترین الزامات برای عکاسی در مسافرت است. مهمترین لوازمی که باید هنگام عکاسی در سفر همراه خود داشته باشید، عبارتند از:

  • کیف دوربین
  • باتری اضافی
  • محافظ صفحه نمایش
  • بند دوربین
  • کیت نظافت لنز
  • یک سه پایه عکاسی
  • شاتر از راه دور
  • فیلتر محافظ لنز

لوازم جانبی دوربین عکاسی

 

3- عکاسی با فرمت RAW

هنگام عکاسی در مسافرت توصیه می شود تا با فرمت RAW عکاسی کنید. چرا که عکاسی با این فرمت به شما اجازه می دهد تا هنگام ویرایش تصاویر در پایان کار، تغییرات مربوط به تراز رنگ سفید را در فتوشاپ به آسانی اعمال کنید. هنگام عکاسی با فرمت RAW این اطلاعات فقط به عنوان یک مرجع ذخیره می شود و تصویر اصلی توسط دوربین دست نخورده و پردازش نشده باقی می ماند. این بدان معنی است که تا زمانی که با فرمت RAW عکاسی می کنید، می توانید تنظیمات مختلف نورپردازی را در آنها تغییر دهید و تصاویر بهتری را آماده کنید.

 

4- حالت های عکاسی را تنظیم کنید

اکثر دوربین ها دارای حالت های پیش فرضی هستند که متناسب با شرایط عکسبرداری، تنظیمات دوربین را تطبیق می دهند. به عنوان مثال، با استفاده از یک حالت پرتره، حالت عکاسی به دوربین می گوید که دیافراگم کاملا گسترده ای را برای تار شدن پس زمینه ایجاد کند در حالی که در حالت افقی یک دیافراگم کوچک برای گرفتن بسیاری از جزئیات تیز تنظیم می شود. بهتر است بین این حالت ها امتحان کنید تا اینکه به طور کامل با تنظیمات اتوماتیک عکاسی کنید. می توانید دیافراگم را تنظیم کنید در حالی که دوربین سرعت شاتر را برای شما کنترل می کند. در ضمن در حالت اولویت شاتر، باید سرعت شاتر را خودتان تعیین کنید. همچنین می توانید در حالت نوردهی دستی، دیافراگم و سرعت شاتر را خودتان تنظیم کنید. به طور کلی دیافراگم مناسب برای عکاسی در سفر یک دیافراگم وسیع است (مانند f / 2.8).

 

5- سریع باشید

وقتی در حال عکاسی از کسی هستید، باید او را غافلگیر کنید. دوربین شما باید همیشه آماده باشد و توانایی این را که سریع عکس بگیرید را داشته باشید. گاهی اگر بیش از حد تعلل کنید ممکن است سوژه دیگر جذابیت لازم را برای عکس گرفتن نداشته باشد.

عکاسی در مسافرت

 

6- جزئیات را فراموش نکنید

اغلب مواردی وجود دارد که در مورد مکان خاصی در ذهن شما باقی می ماند. به عنوان مثال در یک بازار محلی ممکن است رنگ های پر جنب و جوشی به چشم بخورد و یا در یک شهر قدیمی رنگ بندی خانه ها و معماری آن خاص و چشم نواز باشد. پس سعی کنید هنگام عکاسی در مسافرت از ثبت جزئیات غافل نشوید.

 

7- در شب عکاسی کنید

بسیاری از شهرها و اماکن در شب بهتر به نظر می رسند و هر عیب و ایرادی در تاریکی گم می شود! هنگام عکاسی در شب با دوربین خود بر روی سه پایه عکاسی کنید و تنظیم حساسیت (ISO) را در پایین ترین میزان خود قرار دهید تا بهترین کیفیت تصویر را با پر جنب و جوش ترین رنگ ها به دست آورید.

 

8- زودتر از خواب بیدار شوید!

در مناطق پرمشغله گردشگری برای ثبت عکس هایی مناسب و کم نظیر، ارزشش را دارد که زود تر از خواب بیدار شوید. بیدارشدن قبل از طلوع آفتاب، تضمین می کند که شما بهترین نور را برای عکاسی خواهید داشت. به علاوه اینکه زود بیدار شدن می تواند به شما در عکسبرداری از اماکن شلوغ که سیل مخاطبان برای عکاسی به آنجا سرازیر می شوند کمک کند و باعث شود که زودتر از بقیه در آنجا حاضر شوید.

عکاسی در صبح

 

درباره‌ی مهرداد صادقی زاده

عاشق نویسندگی و تولید محتوا؛ فعال در زمینه تولید، بهینه سازی و سئو محتوا

همچنین ببینید

عکاسی از خودرو |  آموزش عکاسی خودرو با معرفی 10 نکته

عکاسی از خودرو عکاسی از خودرو می تواند یک نوع عکاسی تفریحی و یا نوعی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.