خانه / وبلاگ عکاسی / عکاسی از دریا | 9 نکته مهم برای آموزش عکاسی از دریا

عکاسی از دریا | 9 نکته مهم برای آموزش عکاسی از دریا

عکاسی از دریا

عکاسی از دریا یکی از جذاب ترین انواع عکاسی در طبیعت است. دلایل زیادی وجود دارد که دریا را به عنوان یکی از مهیج ترین سوژه ها برای عکاسی انتخاب کنیم. دریا دائما در حال حرکت است و فرصت های هیجان انگیزی را برای ثبت عکس های دراماتیک ارائه می دهد. راز دانستن چگونگی تسخیر دریا در ثبت تمام زیبایی های آن است.

با شرکت در یک دوره عکاسی می توانید به اصول عکاسی از دریا مسلط شوید، هرچند که در این مقاله از آکادمی پیکسان، ما نیز به معرفی مهمترین نکات در راستای آموزش عکاسی از دریا پرداخته ایم و مطلبی کامل و جامع را برای شما آماده کرده ایم.

عکاسی از دریا

 

تنظیمات دوربین برای عکاسی از دریا

  • هنگام عکاسی از جریان آب و امواج، بسته به سرعت حرکت آب می توانید از سرعت شاتری در حدود 0.5 الی 2 ثانیه استفاده کنید.
  • اولویت دیافراگم هنگام عکاسی از دریا با دیافراگم بسته در حدود f / 14 می باشد. علت استفاده از یک دیافراگم نسبتا بسته این است که شما قادر به استفاده از یک فوکوس بزرگ باشید. توجه داشته باشید که هنگام استفاده از دیافراگم نسبتا بسته شما باید از سرعت شاتر طولانی تری استفاده کنید.
  • شما باید از کمترین ISO موجود در دوربین استفاده کنید.
  • شما به برخی از فیلترهای عکاسی نیاز دارید. هنگامی که هوا تاریک می شود، شما ممکن است بدون فیلتر دچار مشکل شوید. ضمن اینکه هنگام عکاسی از دریا در طول روز، همیشه به فیلترهای ND (تراکم خنثی) نیاز دارید.

 

9 نکته مهم برای آموزش عکاسی از دریا

1- انتخاب زمان مناسب برای عکاسی

یکی از جنبه های مهم عکاسی از دریا، انتخاب زمان مناسب برای عکاسی است. در حالی که روزهای روشن و آفتابی ممکن است بهترین زمان برای عکاسی باشند، اما واقعیت این است که زمان های زیادی در طول روز وجود دارد که برای گرفتن تصاویر جذاب از دریا ایده آل است. به عنوان مثال، در یک روز آفتابی به هنگام طلوع و غروب خورشید که معمولا به عنوان ساعت طلایی در عکاسی شناخته می شود، می توانید جذاب ترین تصاویر را از دریا و ساحل به ثبت برسانید. گاهی برای ثبت بهترین تصاویر، ارزشش را دارد که پیش بینی وضعیت هوا را روز قبل از عکاسی بررسی کنید تا بتوانید از بهترین نورپردازی و شرایط آب و هوایی بهره مند شوید.

عکاسی از غروب دریا

 

2- استفاده از تجهیزات مناسب

بخشی از فرآیند ثبت تصاویر شگفت انگیز از دریا، به تجهیزات و لوازم جانبی دوربین عکاسی شما بستگی دارد. بسیار مهم است که اگر قصد عکاسی از دریا یا ساحل را دارید، فیلترهای محافظ را برای حفاظت از لنزهای خود در برابر عناصری چون آب دریا یا شن و ماسه ساحل همراه داشته باشید. فیلتر چگالی خنثی (ND) مورد دیگری است که برای جلوگیری از تخریب عکس شما به وسیله انعکاس نور روی آب دریا به آن نیاز دارید. همچنین شما بسته به نوع عکاسی که انجام می دهید، بهتر است مجموعه ای از انواع لنز دوربین، به خصوص لنزهای زاویه دید گسترده و یا  لنزهای تله فوتو را همراه خود داشته باشید.

 

3- استفاده از سرعت شاتر مناسب

یکی از بهترین راه ها برای گرفتن تصاویر درام از دریا، یادگیری چگونگی کنترل حرکت امواج با دوربین است. شما می توانید این کار را با استفاده از سرعت های مختلف شاتر برای به دست آوردن نتایج متفاوت انجام دهید. در حالی که استفاده از یک سرعت شاتر آهسته به شما این  امکان را می دهد تا حرکت امواج را محو کنید و تصاویر نرم و رویایی از دریا ایجاد کنید، یک سرعت شاتر سریع شما را قادر می سازد تا حرکات امواج را به وضوح به تصویر بکشید. تنظیم مناسب سرعت شاتر شاید مهمترین اصل در آموزش عکاسی از دریا باشد.

 

4- استفاده از سرعت شاتر آهسته

استفاده از سرعت شاتر آهسته برای زمانی که می خواهید تصاویر را با کیفیتی نرم و مبهم بگیرید، ایده آل است. استفاده از نوردهی های طولانی و سه پایه به شما این امکان را می دهد تا حرکت امواج را محو کنید و ابرها را نیز به صورت رگه های نرم در امتداد آن نمایش دهید. در شرایط کم نور شما می توانید با استفاده از سرعت شاتر آهسته و یا یک فیلتر چگالی خنثی، یک روشنایی منطقی و خفیف به تصاویر خود اضافه کنید. توجه داشته باشید که هرچه سرعت شاتر شما کندتر باشد، حرکات دوربین بیشتر تار می شود و ممکن است برای دستیابی به جلوه هایی که دوست دارید، 30 ثانیه یا بیشتر از سرعت شاتر استفاده کنید.همچنین به خاطر داشته باشید که هنگام عکاسی هرچه از دریا دورتر باشید، سرعت شاتر شما نیز باید کندتر باشد.

ایده عکاسی از دریا

 

5- استفاده از سرعت شاتر سریع

استفاده از سرعت سریع شاتر به ویژه در روزهایی که دریا مواج و طوفانی است، بسیار مؤثر بوده و به شما کمک می کند تا امواج سهمگین را در شات خود به وضوح ثبت کنید. در این شرایط شما می توانید از سرعت شاتری سریع، چیزی مانند 500/1 ثانیه یا سریعتر برای گرفتن تصویری چشمگیر از دریای مواج استفاده کنید.

 

6- به بازتاب های نور توجه کنید

در حالی که عکس گرفتن از دریا در هنگام طوفان، شانس شما را برای گرفتن تصاویر دراماتیک افزایش می دهد اما عکاسی در روزهایی که دریا آرام است نیز سوژه های بسیار خوبی را برای ثبت تصاویر درام فراهم می کند. نکته مهم در مورد عکاسی از دریا در روزهای آرام این است که در چنین روزهایی شانس گرفتن بازتاب های نور روی آب دریا بسیار بیشتر است. بازتاب هایی جذاب به هنگام طلوع یا غروب خورشید که انعکاس آن روی آب دریا تصاویری بی بدیل را رقم می زند.

عکاسی از دریا

 

7- انتخاب یک نقطه کانونی مناسب

تصاویری از دریا که دارای کانونی تمیز و واضح هستند، بسیار جذاب تر و چشمگیرتر از عکس هایی هستند که فقط یک آسمان و افق را نشان می دهند. به دنبال فرصت هایی باشید تا نقاط کانونی را در تصاویر خود نشان دهید. استفاده از قانون یک سوم عکاسی و یا استفاده از یک پیش زمینه هیجان انگیز به کمک لنزهای زاویه دید وسیع، می تواند در ثبت تصاویری جذاب به شما کمک کند. می توانید هنگام عکاسی از دریا به دنبال سوژه هایی نظیر؛ گله پرندگان، کشتی ها، فانوس دریایی و یا انعکاس نور خورشید باشید.

 

8- به دنبال جزئیات باشید

در حالی که عکاسی از دریا، انعکاس نور روی آب و ثبت امواج خروشان می تواند شگفت انگیز باشد اما ساحل نیز مملو از سوژه هایی بکر و جذاب برای عکاسی می باشد. صدف ها، سنگ های جالب، پرندگان، حلزون ها، جلبک های دریایی و موارد دیگر، همگی می توانند فرصت های بسیار خوبی را برای ثبت تصاویری جذاب از ساحل دریا برای شما فراهم آورند.

ایده عکاسی از دریا

 

9- صبور باشید

یکی از مهمترین رازها برای گرفتن تصاویر شگفت انگیز و نمایشی از دریا، صبر است. هنگام عکاسی عجله نکنید و سراسیمه عکس نگیرید. اطراف خود را خوب نگاه کنید و زمین و آسمان را برانداز کنید و به دنبال عناصری باشید که واقعا توجه شما را به خود جلب می کنند. زمان لازم را برای ایجاد عکس های هنری خوب صرف کنید تا بهترین نتایج را بگیرید.

 

چکیده نکات عکاسی از دریا

  • از آب روان دریا به عنوان یک خط پیشرو در وسط یا گوشه تصویر استفاده کنید.
  • دوربین خود را بیش از حد به آب دریا نزدیک نکنید و هنگامی که دریا مواج و طوفانی است مواظب برخورد آب با دوربین خود باشید، چرا که آب شور برای دوربین حکم مرگ را دارد!
  • هنگام قرار گرفتن در معرض بسیار طولانی، از اشیاء مختلف در پیش زمینه استفاده کنید تا در عکس خود عمق ایجاد کنید.
  • وقتی ترکیب مناسب خود را پیدا کردید، انواع سرعت شاتر را امتحان کنید تا ببینید چه سرعت شاتری مناسب تر است.
  • سعی کنید از اشیاء پیرامون دریا در ساحل، مانند سنگ ها در پیش زمینه استفاده کنید تا از آب پاشیده شده یا جریان آب در اطراف آن استفاده کنید.
  • عکس گرفتن از امواج خروشان را فراموش نکنید، گاهی اوقات یک موج به تنهایی بدون هیچ حاشیه دیگری می تواند شگفت انگیز به نظر برسد.

ایده عکاسی از دریا

 

منبع

hcontrastly.com

درباره‌ی مهرداد صادقی زاده

عاشق نویسندگی و تولید محتوا؛ فعال در زمینه تولید، بهینه سازی و سئو محتوا

همچنین ببینید

عکاسی از خودرو |  آموزش عکاسی خودرو با معرفی 10 نکته

عکاسی از خودرو عکاسی از خودرو می تواند یک نوع عکاسی تفریحی و یا نوعی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.