خانه / وبلاگ عکاسی / قانون یک سوم عکاسی | نحوه اجرای قانون یک سوم عکاسی

قانون یک سوم عکاسی | نحوه اجرای قانون یک سوم عکاسی

قانون یک سوم عکاسی

قانون یک سوم عکاسی یک قاعده کلی یا راهنما می باشد که شامل روند ساخت تصاویر بصری مانند طرح ها، فیلم ها، نقاشی ها و عکس ها به صورت اصولی می باشد. قانون یک سوم عکاسی پیشنهاد می كند كه یک تصویر باید به دو قسمت مساوی توسط دو خط افقی مساوی و دو خط عمودی مساوی، تقسیم شود. برای ترکیب بندی مناسب تصاویر باید عناصر مهم عکس را در امتداد این خطوط یا تقاطع های آنها قرار داد.

طرفداران قانون یک سوم عکاسی ادعا می کنند که تراز کردن یک موضوع با این نقاط، انرژی و جذابیت بیشتری به کل عکس می دهد تا اینکه فقط موضوع اصلی را محور قرار دهد. برای یادگیری کامل این تکنیک می توانید به یک آموزشگاه عکاسی مراجعه کنید و در کلاس فتوشاپ آن شرکت کنید. بهرحال اگر می خوهید بدانید که چگونه از قانون یک سوم عکاسی استفاده کنید، ما در این مقاله از آکادمی پیکسان، شما را با نحوه اجرای این تکنیک آشنا خواهیم کرد.

 

نحوه اجرای قانون یک سوم عکاسی

قانون یک سوم عکاسی یک اصل اساسی است که به شما کمک می کند عکس های جالب و متعادل تهیه کنید. این کار با تصور اینکه تصویر شما به نه قسمت تقسیم می شود انجام می گیرد.

البته بسیاری از دوربین های دیجیتال این گزینه را دارند که هنگام گرفتن عکس، در صفحه نمایش دوربین این خطوط به شما نمایش داده می شود. طبق قاعده یک سوم، اگر موضوع خود را در قسمت بالا، پایین، چپ یا راست تصویر قرار دهید، آن وقت عکس شما ترکیب خوبی خواهد داشت.

 

 قانون یک سوم چگونه کار می کند؟

بر روی این شبکه تخیلی، چهار خط (دو خط افقی و دو خط عمودی) وجود دارد که با یکدیگر تشکیل 9 مربع یک اندازه را می دهند. این خطوط در چهار نقطه تقاطع دارند. این نقاط معمولا به عنوان “نقاط مورد علاقه” شناخته می شوند.

این نکات جالب توجه به شما کمک می کنند تا محل قرارگیری سوژه خود را در قسمت بالا، پایین، چپ یا راست عکس مدیریت کنید، بنابراین عکس شما از نظر بیننده جالب تر و متعادل تر به نظر می رسد. دلیل این قضیه این است که مطالعات نشان داده است، چشم افراد به جای مرکز عکس به طور طبیعی به سمت یکی از نقاط مورد نظر حرکت می کند. هنگامی که شما از قاعده یک سوم برای قرار دادن سوژه خود استفاده می کنید، ترکیب شما با روشی که مردم به طور طبیعی به عکس نگاه می کنند، هماهنگ خواهد بود.

 

بیایید به چند نمونه نگاهی بیندازیم:

در این تصویر قصد داشتیم چشم بیننده به عنوان کانون اصلی عکس به سمت خورشید کشیده شود. بنابراین، با قرار دادن آن در یکی از چهار نقطه مورد نظر، تمرکز بیننده را روی طلوع آفتاب نگه داشتیم.

به غیر از خورشید، گیاهان نیز در این عکس پدیدار می شوند زیرا در نقطه دید سمت راست و پایین قرار دارد.

 

این یک نمونه دیگر است، جایی که ما برای قرار دادن این بنا در سمت راست عکس، از خطوط افقی استفاده کردیم.

همچنین نور خورشید موجود در خط افقی سمت چپ، جذابیت خاصی به تصویر می بخشد.

 

اجازه دهید مثالی را برای شما نشان دهیم که در آن می توانید خطوط قانون یک سوم را تصور کنید. در این پرتره، مردی در حال چیدن گل چای در سمت راست تصویر قرار دارد.(به یاد داشته باشید که سوژه نباید در وسط تصویر قرار بگیرد.) سعی کنید با قرار دادن خطوط عمودی در سمت راست تصویر در ذهن خود (مستقیما بر فراز مرد) نقاط مشخص شده را حدس بزنید.

از نزدیک نگاه کنید و مرد دیگری را در منطقه بالا سمت چپ مشاهده خواهید کرد که همان کار را در جهت مخالف انجام می دهد و همین امر او را به چیزی از “سایه معکوس” از موضوع اصلی تبدیل می کند. از آنجا که این دو مرد با استفاده از قانون یک سوم عکاسی در نقاط صحیح و متضاد قرار دارند، ترکیب جالبی برای عکس ایجاد می شود. امیدواریم این مقاله به شما کمک کند تا بدانید که چگونه قانون یک سوم در عکاسی مورد استفاده قرار می گیرد.

درباره‌ی مهرداد صادقی زاده

عاشق نویسندگی و تولید محتوا؛ فعال در زمینه تولید، بهینه سازی و سئو محتوا

همچنین ببینید

عکاسی از خودرو |  آموزش عکاسی خودرو با معرفی 10 نکته

عکاسی از خودرو عکاسی از خودرو می تواند یک نوع عکاسی تفریحی و یا نوعی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.