خانه / دسته‌بندی نشده / سرفصل های آموزش عکاسی | مباحث مهم در یک دوره عکاسی

سرفصل های آموزش عکاسی | مباحث مهم در یک دوره عکاسی

سرفصل های آموزش عکاسی

سرفصل های آموزش عکاسی و آگاهی از آنها می تواند برای علاقه مندان به حوزه عکاسی جذاب باشد. اگر قصد شروع عکاسی را به طور حرفه ای دارید، به شما توصیه می کنیم که به یک آموزشگاه عکاسی مراجعه و در دوره های عکاسی آن شرکت نمایید. در این مقاله از آکادمی پیکسان به معرفی مباحث مهم ارائه شده در یک دوره عکاسی خواهیم پرداخت، مباحثی که هر عکاسی برای شروع راه خود باید بر آنها تسلط کامل داشته باشد.

سرفصل های آموزش عکاسی

 

معرفی سرفصل های آموزش عکاسی

دوربین عکاسی

اولین مبحثی که هر عکاسی قبل از هر چیز باید آن را بیاموزد، شناخت انواع  دوربین عکاسی و تسلط بر تنظیمات و موارد مهم آن است. آشنایی با مواردی نظیر نحوه صحیح دست گرفتن دوربین، تا نکات مربوط به استفاده و نگهداری از آن و مباحث مربوط به فوکوس و تنظیمات دستی دوربین، مواردی است که در یک دوره عکاسی به شما آموزش داده می شود.

 

لنز دوربین

انواع لنز دوربین و شناخت از نحوه عملکرد و موارد استفاده آن، یکی از نکات مهمی است که هر عکاسی باید از آن کاملا آگاه باشد و اطلاعات مناسبی درباره آن داشته باشد. مهمترین بخش دوربین، لنز آن است، چرا که کیفیت تصویر کاملا به آن وابسته است. یک لنز دوربین مناسب، تصاویر را با جزئیات و کنتراست مناسبی ثبت می کند، در حالی که یک لنز بی کیفیت می تواند تصاویر شما را بی کیفیت و مبهم نشان دهد. شناخت انواع لنز دوربین و کاربردهای آن یکی دیگر از سرفصل های آموزش عکاسی می باشد.

 

دیافراگم

دیافراگم یک لنز تعیین می کند که چه میزان نور به ورودی دوربین وارد می شود. هرچه یک لنز، دیافراگم وسیع تری داشته باشد، به شما این امکان را می دهد تا در محیط داخلی و در سایر شرایط که با کمبود نور طبیعی مواجه هستید، بهتر عکاسی کنید. دیافراگم گسترده همچنین به شما این امکان را می دهد تا از سرعت شاتر بالاتری استفاده کنید. لنزهایی که دیافراگم وسیع تری دارند می توانند به طور قابل توجهی گران تر از لنزهایی با دیافراگم محدود تر باشند. تسلط بر مفهوم و کاربرد دیافراگم جز مباحث اولیه آموزش عکاسی می باشد.

دیافراگم

 

سرعت شاتر

سرعت شاتر یا زمان نوردهی، فاصله زمانی‌ می باشد که شاتر دوربین باز است و نور روی فیلم عکاسی یا حسگرهای الکترونیکی اثر می‌ گذارد. اگر سرعت شاتر شما بالا باشد، سوژه های در حال حرکت در عکس شما، در راستای جهت حرکت در تصویر، به صورت تار ظاهر می شوند. با این حال، مواردی وجود دارد که حتی می توانید اجازه دهید شاتر دوربین برای چند ثانیه، دقیقه و حتی چندین ساعت باز باشد. درک مفهوم سرعت شاتر نیز یکی از مباحث مورد بحث در یک دوره عکاسی می باشد.

 

حساسیت فیلم یا ISO

حساسیت فیلم یا ISO، معیاری است که برای اندازه‌ گیری حساسیت فیلم عکاسی یا حسگرهای الکترونیکی استفاده می ‌شود. در دوربین آنالوگ هرچه حساسیت فیلم بالاتر باشد نیاز به نور کمتری خواهد بود ولی کیفیت عکس‌ نیز به تبع آن کاهش پیدا می ‌کند. در دوربین های دیجیتال، حساسیت دوربین، مقدار تقویت خروجی حسگر را مشخص می ‌کند. هرچه خروجی بیشتر تقویت شده باشد، نیاز به نور کاهش می یابد، اما افزایش تقویت، باعث افزایش نویز و در نتیجه کاهش کیفیت تصویر می ‌شود. معمولا از فیلم‌های با ISO بالا، برای عکاسی از اشیاء متحرک و در محیط‌ هایی با نور کم استفاده می ‌شود. به طور کلی کیفیت عکسی که با  ISO پایین گرفته می‌ شود، بالاتر است. تسلط بر مبحث ISO می تواند کیفیت عکاسی شما را تا حد زیادی بهبود ببخشد.

 

نورپردازی

نورپردازی در عکاسی یکی از مهمترین موارد در آموزش عکاسی می باشد. تسلط بر اصول اولیه نورپردازی، می تواند شما را از بسیاری از عکاسان دیگر متمایز کند و تصاویر شما را در سطح بالاتری ارائه دهد. شناخت تجهیزات و تکنیک های نورپردازی شاید مهمترین مبحث در آموزش عکاسی باشد.

نورپردازی در عکاسی

 

رنگ ها

انتخاب رنگ در عکاسی و آشنایی با اصول و مبانی آن یکی از مهمترین سرفصل های آموزش عکاسی می باشد. انتخاب صحیح رنگ در عکاسی می تواند وجه تمایز شما با سایر عکاسان باشد. رنگ ها یک بخش مهم در ترکیب بندی تصاویر شما هستند و می توانند عکس شما را بسازند یا آن را از بین ببرند. از رنگ ها می توان برای هدایت نگاه بیننده و جلب توجه به قسمت های خاصی از عکس استفاده کرد و می توان بر روحیه بیننده تاثیر گذاشت.

 

ترکیب بندی

ترکیب بندی در عکاسی یکی دیگر از سرفصل های آموزش عکاسی می باشد که شما باید بر آن مسلط شوید. درک معنای ترکیب بندی در عکاسی کار دشواری نیست. شما با تسلط بر اصول ترکیب بندی در عکاسی می توانید تصاویری بی بدیل که چشم هر بیننده ای را به خود جذب می کند، ثبت کنید.

 

ویرایش تصاویر

تسلط بر ویرایش تصاویر پس از عکاسی یکی از مهمترین مباحث آموزش عکاسی می باشد. رقابت زیادی بین نرم افزارهایی که تصاویر را ویرایش می کنند وجود دارد، که البته دو گزینه محبوب لایت روم و فتوشاپ موفق شده اند سایر رقبا را کنار بزنند. این دو برنامه که تقریبا مشابه هستند، به شما این امکان را می دهند که عکس های خود را سازماندهی و ویرایش کنید. شما باید یک سیستم لپ تاپ یا دسکتاپ داشته باشید که روی آن یکی از دو نرم افزار بالا یا هردو نصب باشد، چرا که برای آماده سازی عکس ها و ویرایش و روتوش تصاویر، شدیدا به تسلط بر این نرم افزارها نیاز دارید. برای تسلط بر ویرایش تصاویر، شما باید تمامی ابزارهای فتوشاپ را بشناسید و از نحوه عملکرد و کاربردهای هرکدام آگاه باشید.

ویرایش تصویر با فتوشاپ

 

درباره‌ی مهرداد صادقی زاده

همچنین ببینید

تصویربرداری ماهواره ای

تصویربرداری ماهواره ای چیست؟ | بررسی انواع آن

تصویربرداری ماهواره ای چیست ؟ تصویربرداری ماهواره ای در واقع فرآیند فیلمبرداری و عکاسی از …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *