خانه / آموزش های آتلیه داری / تجهیزات آتلیه عکاسی | لوازم مورد نیاز آتلیه عکاسی

تجهیزات آتلیه عکاسی | لوازم مورد نیاز آتلیه عکاسی

تجهیزات آتلیه عکاسی و تهیه لوازم مورد نیاز پس از انتخاب مکان مناسب برای راه اندازی آتلیه عکاسی، مهمترین قسمت شروع عکاسی شما در مقیاس تجاری می باشد.

اگر در نظر داشته باشید یک آتلیه کودک راه اندازی کنید و یا یک آتلیه بارداری و یا حتی آموزشگاه عکاسی یا تلفیقی از همه این موارد، باید تجهیزات آتلیه عکاسی لازم را برای شروع کار خود تهیه کنید. این راهنما یک لیست جامع از لوازم مورد نیازبرای آتلیه عکاسی محسوب می شود.

تجهیزات آتلیه عکاسی

 

انواع تجهیزات آتلیه عکاسی

1- دوربین

دوربین هسته اصلی لوازم آتلیه عکاسی است. در حال حاضر، یکی از داغترین بحث ها در دنیای عکاسی حول محور انتخاب دو نوع دوربین است؛ دوربین های بدون آینه و دوربین های DSLR.

برای یک عکاس با توجه به بودجه ای که دارد در ابتدای راه، دوربین های بدون آینه توصیه می شود، البته خرید یک دوربین DSLR دست دوم نیز ایده خوبی می تواند باشد. البته نسل جدید دوربین های بدون آینه نیز از لحاظ کیفی و قیمت چیزی کمتر از دوربین های DSLR ندارد.

از بین تمام دوربین های DSLR موجود در بازار، پیشنهاد ما این است که  دوربین Nikon D7000، را خریداری کنید. اگرچه سنسور این دوربین مشابه برخی از دوربین های ارزان تر است، اما ویژگی های بیشتری را به شما ارائه می دهد.

تجهیزات آتلیه عکاسی

 

2- لنزها

لنزها نقش بسیار مهمی در عکاسی ایفا می کنند. وظیفه اصلی لنز دوربین، ایجاد تصویر است. تمام دوربین ها دارای لنزهایی می باشند که از چند عدسی تشکیل شده‌ است. هر کدام از این بخش ها به ارسال پرتوهای نور و بازسازی تصویر در حسگر دوربین کمک می‌کنند. لنزها یکی از لوازم مهم آتلیه عکاسی هستند.

اگر نوع خاصی از عکاسی مانند عکاسی حیات وحش (که در آن فواصل بسیار دور هستند و نیاز به لنزهای خاص است) را تمرین می کنید، می توانید لنزهای با کیفیت تری را انتخاب کنید. با این حال برای یک عکاس مبتدی، لنزهای معمولی و رایج در بازار کفایت می کند.

لنز دوربین عکاسی

 

3- سه پایه

غالبا سه پایه در عکاسی نادیده گرفته و کم ارزش تلقی می شود. یک سه پایه تقریبا به همان اندازه که مهم است به چشم هم نمی آید. سه پایه یکی از وسایل مورد نیاز برای عکاسی است که باید به اندازه دوربین و لنزها در انتخاب آن دقت شود.

سه پایه به منظور ایمن و محکم نگه داشتن دوربین طراحی شده است. اکثر سه پایه ها دارای یک قطب مرکزی و پاهای قابل تنظیم در ارتفاع هستند. سه پایه یکی از بزرگترین اختراعات در عکاسی است و برای جلوگیری از حرکت و لرزش دوربین از آن استفاده می شود.

هدف اصلی استفاده از سه پایه این است که عکاسان بتوانند با استفاده از آن در یک دوره زمانی طولانی و بدون خستگی و دردسر به عکاسی بپردازند.

لوازم آتلیه عکاسی

4- مانیتور

اگر به تازگی عکاسی را آغاز کردید و آتلیه ای را راه انداری نموده اید، احتمالا مانیتور فعلی شما به اندازه کافی برای کارهای ویرایش تصاویر، مناسب نیست. به طور خاص، رنگ های روی صفحه نمایش شما تقریبا اشتباه خواهند بود و چیزی را که مشاهده می کنید استاندارد نیست. اما چگونه می توانید تفاوت بین یک مانیتور خوب برای ویرایش عکس با یک مانیتور نامناسب را پیدا کنید؟ در واقع همه این تفاوت در دقت رنگ ها و پیکسل های مانیتور خلاصه می شود.

بدین ترتیب است که صفحه نمایش شما به خوبی می تواند رنگ های واقعی تصاویر را نشان دهد. یک راه برای اطمینان از دیدن دقیق رنگ ها، استفاده از یک ابزار کالیبراسیون مانیتور است، اما اگر مانیتور شما یک مانیتور مناسب برای ویرایش عکس باشد به شما کمک می کند تا تصاویر را با رنگ های واقعی آن مشاهده کنید. پس از انتخاب مانیتوربه یاد داشته باشید که مانیتور را در فاصله و ارتفاع مناسب از موقعیت نشستن خود تنظیم کنید.

بهترین مانیتورها برای ویرایش عکس عبارتند از:

1- BenQ SW2700PT

2- ASUS ProArt PA329Q

3- Eizo ColorEdge CG319X

4- Dell UltraSharp U2518D

5- Viewsonic VP3881

تجهیزات آتلیه عکاسی

 

5- تجهیزات نورپردازی

یکی از تجهیزات آتلیه عکاسی که وجود آن بسیار حیاتی است، تجهیزات نورپردازی می باشد. نورپردازی عامل اصلی ثبت یک تصویر با کیفیت است. نورپردازی نه تنها روشنایی و کیفیت عکس را تعیین می کند، بلکه به تصاویر روح می بخشد. برای بهبود عکاسی  خود، باید از انواع تجهیزات نورپردازیبرای کمک به فرآیند عکاسی خود استفاده کنید.

  3 ابزار مهم برای نورپردازی وجود دارد:

  • چراغ های ثابت که باید در تمام مدت روشن باشند و به شما اجازه می دهند فورا اثر نور را روی سوژه مشاهده کنید.
  • فلاش های سنگین و پر قدرت که باید به طور دائم به دیواره آتلیه شما وصل باشند و می توانند تاثیر زیادی در بهبود کیفیت عکس های شما داشته باشند.
  • یک عدد تریگر جهت کنترل همزمانی فلاش ها.

شما همچنین برای کنترل اثرات نور، به اصلاح کننده های نور نیاز دارید. دو اصلاح کننده وجود دارد که می توانید در رابطه با روشنایی از آنها استفاده کنید. یک چتر بازتاب کننده نقره ای بهترین کارایی را دارد، آنها برای گسترش نور در یک منطقه یا محیط بزرگ در نظر گرفته شده اند. سافت باکس نیز یک ابزار اصلاح کننده نور است که منبع نور را از جهات مختلف احاطه می کند و نور را به بیرون منتشر می کند. سافت باکس، نور را به صورت نرم و ملایم منتشر می کند و اگر به درستی از آن استفاده شود، سایه های خشن و تیز را کاهش می دهد.

نورپردازی در عکاسی

 

6- فیلترها

فیلترهای لنز دوربین می توانند در عکاسی دیجیتال برای اهداف مختلفی مورد استفاده قرار بگیرند. آنها می توانند رنگ ها را تقویت کرده و بازتاب ها را کاهش دهند و از لنزها محافظت کنند. فیلترها به طور گسترده در عکاسی و سینما استفاده می شوند. به عنوان مثال، عکاسان منظره به شدت به فیلترهای مختلف متکی هستند، در حالی که عکاسان خیابانی و پرتره به ندرت از آنها استفاده می کنند.بسیاری از عکاسان تصور می کنند که برخی از ابزارهای ویرایش تصویر نظیر Lightroom و Photoshop می توانند رفتار فیلترها را شبیه سازی کنند و باعث شوند فیلترها در عصر دیجیتال نابود شوند. اما در حقیقت بعضی از فیلترها هرگز نمی توانند در نرم افزار شبیه سازی شوند و بعضی از آنها در دستیابی به نتایج بهتر حتی در مرحله پس از پردازش تصویر نیز کمک می کنند. فیلترها یکی از مهترین تجهیزات آتلیه عکاسی هستند.

فیلتر دوربین

 

7- تجهیزات اضافی

  •  کیف پول های کارت حافظه

کیف پول کارت حافظه یک ابزار کاملا ضروری برای هر عکاس است. کارت های حافظه، کوچک و ظریف هستند امکان آسیب دیدن آنها زیاد است، این کیف پول ها معمولا 8 تا 10کارت SD را در حفظه های روشن همراه با چند کارت ویزیت در قسمت پشتی نگه می دارد.

کیف پول کارت حافظه

 

  • کیت پاک کننده لنز

بسیاری از افراد مبتدی در آغاز شروع عکاسی خود توجه چندانی به تمیز بودن لنزها نمی کنند و با لنزهایی که کثیف بوده و گرد و غبار روی آنها نشسته و و لکه دار  هستند، اقدام به عکاسی می کنند، که نتیجه آن تصاویری تار و کدر و بی کیفیت است. البته، اندکی از گرد و غبار هیچ آسیبی به لنز و عکس شما نمی زند و حتی در یک تصویر قابل مشاهده نخواهد بود.

در واقع درون هر لنز، ذره های کوچکی از گرد و غبار وجود دارد که تمیز کردن آنها بدون جدا کردن لنز غیرممکن است و البته و هیچ تاثیری در وضوح عکس ندارند. اما قسمت بیرونی لنز را هفته ای یک بار با یک پارچه نازک و محلول پاک کننده لنز تمیز کنید. این کار در بهبود کیفیت تصاویر شما موثر خواهد بود. کیت پاک کننده لنز یکی از الزامات در تجهیزات آتلیه عکاسی است.

پاک کننده لنز دوربین

 

  • کیف دوربین

یک کیف دوربین خوب برای هر عکاسی یک ضرورت است. کیف دوربین به شدت مورد استفاده قرار می گیرد. کیف های دوربین در انواع مختلف و اندازه ها و مدل های مختلف در بازار یافت می شوند. این بدان معنی است که شما به راحتی می توانید چیزی را که دوست دارید پیدا کنید و از حمل روزانه آن لذت ببرید. بیشتر کیف های دوربین در قسمت بیرونی ضد آب هستند، بنابراین حتی وقتی در یک روز بارانی کار می کنید، وسایل شما آسیب نمی بینند.  قسمت بیرونی به دلیل جنسی که دارد معمولا به سرعت خشک می شود و رطوبت را دفع می کنند بنابراین هیچ تاثیری روی تجهیزات داخل کیف نمی گذارد.

کیف دوربین

 

  • هارد دیسک اکسترنال

شما به عنوان یک عکاس، برای ثبت بهترین تصاویر،  بسیار سخت تلاش می کنید. شما ممکن است در طول سفر، هزاران تصویر را ثبت کرده باشید. یا ممکن است مرتبا برای مشتریان خود عکس های پرتره، کودک یا بارداری بگیرید، تهیه نسخه پشتیبان از تصاویر برای جلوگیری از، از دست دادن غیرمنتظره آنها بسیار مهم است. لپ تاپ ها و رایانه ها غیر قابل تخریب نیستند و در نهایت  ممکن است خود را درشرایطی پیدا کنید که هارد دیسک شما خراب شود و فایل های تصاویر شما را نیز خراب کند. اما پشتیبان گیری از کار، به شما آرامش می بخشد و اطمینان حاصل می کنید که تصاویر شما در امان خواهند بود. برای این منظور شما به یک هارد دیسک اکسترنال نیاز دارید. یک هارد دیسک اکسترنال از مهمترین تجهیزات آتلیه عکاسی به شمار می آید.

هارد دیسک اکسترنال

 

 

8- نرم افزار ویرایش تصویر

رقابت زیادی بین نرم افزارهایی که تصاویر را ویرایش می کنند وجود دارد، که البته دو گزینه محبوب لایت روم و فتوشاپ موفق شده اند سایر رقبا را کنار بزنند. این دو برنامه که تقریبا مشابه هستند، به شما این امکان را می دهند که عکس های خود را سازماندهی و ویرایش کنید. شما باید یک سیستم لپ تاپ یا دسکتاپ داشته باشید که روی آن یکی از دو نرم افزار بالا یا هردو نصب باشد، چرا که برای آماده سازی عکس ها و ویرایش و روتوش تصاویر، شدیدا به تسلط بر این نرم افزارها نیاز دارید.

فتوشاپ و لایت روم

درباره‌ی مهرداد صادقی زاده

عاشق نویسندگی و تولید محتوا؛ فعال در زمینه تولید، بهینه سازی و سئو محتوا

همچنین ببینید

عکاسی از خودرو |  آموزش عکاسی خودرو با معرفی 10 نکته

عکاسی از خودرو عکاسی از خودرو می تواند یک نوع عکاسی تفریحی و یا نوعی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.