خانه / وبلاگ عکاسی / عکاسی از ماه | راهنمای نهایی و گام به گام سال 2020

عکاسی از ماه | راهنمای نهایی و گام به گام سال 2020

عکاسی از ماه چیست ؟

عکاسی از ماه و یادگیری اصول آن از مدت ها پیش یکی از بزرگترین خواسته های عکاسان بوده است. عکاسی از ماه که شاخه ای از عکاسی نجومی است، در کنار عکاسی از کهکشان راه شیری جزء محبوب ترین شاخه های عکاسی در شب می باشد. عکاسی از ماه اصولی دارد که می توانید با شرکت در یک دوره عکاسی این اصول را فرا بگیرید. در این مقاله از آکادمی پیکسان نیز ما یک راهنمای کامل عکاسی از ماه را برای شما آماده کرده ایم.

عکاسی از ماه

 

آیا برنامه ریزی برای عکاسی از ماه لازم است؟

اگر بخواهید به تصویری زیبا از ماه برسید، برنامه ریزی مناسب بسیار مهم است. اگر قصد عکس برداری از ماه در خلال رخ دادن یک اتفاق نادر مانند پدیده “سوپرمون” یا “ماه گرفتگی” را داشته باشید، شاید لازم باشد که زمان بیشتری را برای سازماندهی و برنامه ریزی اختصاص دهید. روند عکس گرفتن از ماه گرفتگی بسیار متفاوت است و برای دستیابی به یک تصویر خوب و با کیفیت به مهارت فنی بسیار بیشتری نیاز دارید، به همین دلیل برنامه ریزی مناسب و آزمایش های قبلی لازم  و ضروری است.

 

بررسی پیش بینی هواشناسی

ناگفته نماند که شما باید مراقب پیش بینی آب و هوا باشید تا مطمئن شوید بخشی از آسمان که ماه در آن ظاهر خواهد شد پاک و شفاف و مناسب برای عکاسی باشد. در حالی که عکاسی از ماه در کنار برخی از ابرها می تواند هنگام استفاده از یک شات با زاویه دید گسترده سرگرم کننده باشد، اما مطمئنا هنگام عکسبرداری زوم از ماه، دوست ندارید که ماه با ابرهای سنگین، مه و یا رطوبت احاطه شده باشد. مقادیر زیاد مه و رطوبت موجود در جو می تواند سبب خراب شدن تصاویر شما شود، زیرا می تواند جزئیات تصویر ماه را تار و مبهم نماید. همچنین اگر در یک شهر بزرگ زندگی می کنید، آلودگی هوا به خصوص در روزهای گرم تابستان می تواند یک مشکل بزرگ باشد. پس قبل از عکس گرفتن از ماه، حتما پیش بینی های هواشناسی را دنبال کنید.

عکاسی از ماه

 

تنظیمات دوربین برای عکاسی از ماه

برای عکاسی از ماه، دوربین عکاسی شما باید دارای تنظیمات مشخصی باشد که عبارتند از:

 • قالب تصویر: اگر دوربین شما می تواند در قالب RAW عکاسی کند، فرمت RAW را به جای JPEG انتخاب کنید. به این ترتیب دیگر لازم نیست نگران تنظیمات دوربین خود باشید که بر روی تصاویر شما اثر می گذارد.
 • حالت دوربین: حالت دوربین خود را روی حالت دستی کامل تنظیم کنید.
 • ایزو: ISO خود را بر اساس پایه دوربین خود که معمولا ISO 100 در اکثر دوربین ها است تنظیم کنید.
 • دیافراگم: دیافراگم خود را روی f / 11 تنظیم کنید.
 • سرعت شاتر: سرعت شاتر خود را بر روی 100/1 تنظیم کنید.
 • وایت بالانس: وایت بالانس را بر روی “نور روز” تنظیم کنید اگرچه چندان فرقی نمی کند.
 • فوکوس: برای بزرگنمایی و تمرکز روی ماه از صفحه نمایش LCD دوربین پشتی خود استفاده کنید. حتما لنز خود را بر روی فوکوس دستی تنظیم کنید تا از تغییر مکان دوربین جلوگیری شود.
 • تثبیت کننده تصویر: آن را خاموش کنید، زیرا با سه پایه عکس می گیرید.
 • لرزش دوربین: برای کاهش لرزش های مکانیسم آینه در دوربین های DSLR، حتما از حالت Mirror Up استفاده کنید.

نکات مهم دیگر:

 • توصیه می کنیم که سرعت شاتر را بر اساس روشنایی ماه تنظیم کنید. اگر ماه بیش از حد روشن است، سرعت شاتر خود را روی یک مقدار بالاتر تنظیم کنید. اگر خیلی کم رنگ است، سرعت شاتر خود را روی مقدار کمتری تنظیم کنید.
 • به یاد داشته باشید که ماه بسیار سریع حرکت می کند، بنابراین قطعا نباید از آن با سرعت شاتر آهسته عکس بگیرید، به خصوص هنگام استفاده از لنزهای تله فوتو
 • اگر سرعت شاتر شما خیلی کند است، می توانید دیافراگم لنز را باز کنید یا ISO دوربین را افزایش دهید.
 • هنگام عکاسی از ماه، ممکن است متوجه شوید که بعضی از قسمت های ماه از کادر بیرون آمده و به خوبی در معرض دید قرار نمی گیرند، در حالی که سایر قسمت ها کاملا واضح هستند. برای جلوگیری از چنین مسائلی می توانید از چند زاویه مختلف از ماه عکس بگیرید و سپس هنگام ویرایش، تصاویر را با یکدیگر ادغام و یک عکس واحد را ارائه دهید.

یک عکاس نجومی

 

چگونه روی ماه تمرکز کنیم؟

دوربین DSLR

اگر از یک دوربین DSLR استفاده می کنید بهتر است از ویژگی “نمایش زنده” استفاده کنید تا تصویر از سنسور به LCD پشتی منتقل شود. بعد از مشاهده مستقیم، قدم بعدی زوم کردن روی ماه تا حد ممکن است، سپس از سیستم فوکوس خودکار دوربین خود برای به دست آوردن بزرگنمایی لازم استفاده کنید. اکثر دوربین های DSLR قادر خواهند بود از این طریق فوکوس خود را روی ماه انجام دهند. اگر فوکوس خودکار کار نمی کند، سعی کنید نقطه تمرکز را روی لبه ماه قرار دهید.

اگر دوربین شما هنوز در تلاش برای ثبت بهترین تصویر است، ممکن است لازم باشد فوکوس خودکار را خاموش کرده و حلقه فوکوس را به صورت دستی حرکت دهید. ذکر این نکته حائز اهمیت است که برخی از دوربین های DSLR، ماه را به عنوان یک لکه سفید در نمای زنده نشان می دهند. اگر این مشکل را مشاهده کردید، اولین قدم تنظیم سرعت شاتر شما است تا زمانی که شروع به دیدن تصویر واقعی ماه کنید.

 

دوربین بدون آینه

اگر از یک دوربین بدون آینه یا یک دوربین عکاسی معمولی استفاده می کنید، لازم نیست وارد حالت نمایش مستقیم شوید، زیرا به سادگی می توانید تا حد امکان با ال سی دی روی ماه بزرگنمایی کنید، سپس از سیستم فوکوس اتوماتیک دوربین برای تمرکز روی ماه یا لبه های آن استفاده کنید. وقتی ماه روی LCD دوربین شما واضح شد، حتما فوکوس خودکار را خاموش کنید. شما می توانید از طریق تعویض لنز، سوئیچ دوربین یا گاهی اوقات از طریق تنظیم دوربین این کار را انجام دهید. شما نمی خواهید که دوربین شما هر بار که عکس می گیرد مجددا فوکوس کند، به همین دلیل خاموش کردن کامل آن ایده خوبی است.

 

7 نکته مهم برای عکاسی از ماه

1- استفاده از یک برنامه عکاسی

راز یک عکاسی موفقیت آمیز، برنامه ریزی از قبل است، بنابراین می توانید برای هرگونه مشکل احتمالی آماده شوید و شانس گرفتن عکس های جذاب از ماه را افزایش دهید. بررسی آب و هوا و وضعیت و محل قرار گیری ماه از قبل مهم است. گذشته از اطمینانی که از مساعد بودن .ضعیت هوا حاصل می کنید، باید دریابید که ماه در کجا خواهد بود و چه زمانی کامل خواهد شد. برنامه های عکاسی و وب سایت هایی وجود دارند که می توانند به شما در ردیابی موقعیت ماه کمک کرده و مراحل برنامه ریزی شده آن را به شما نشان دهند.

برنامه عکاسی

 

2- رعایت ترکیب بندی

ماه می تواند موضوع اصلی شما و یا یکی از عناصر موجود در تصویر شما باشد. حالت دوم معمولا بسیار آسانتر است. کافیست ماه را با چیزی در پیش زمینه مانند درختان یا  یک ساختمان قاب کنید تا مقیاس و جذابیت بیشتری به عکس خود بیفزایید. اگر تصمیم دارید که ماه را به تنهایی به تصویر بکشید، در نظر بگیرید که باید با رعایت قانون یک سوم عکاسی آن را از مرکز تصویر خارج کنید.

 

3- انتخاب لنز مناسب

برای عکاسی از ماه  شما باید از لنزهای بزرگنمایی نظیر لنزهای تله فوتو استفاده کنید. هرچه لنز شما قابلیت بزرگنمایی بیشتری داشته باشد، شما راحت تر خواهید بود. شما به طور معمول به لنزهایی نیاز دارید که فاصله کانونی 200 میلی متری را داشته باشند که این لنزها در زیر دسته لنزهای تله فوتو یافت می شوند. این نوع لنزها به شما میزانی از بزرگنمایی را ارائه می دهند تا بتوانید جزئیات ماه را با چشم غیر مسلح ضبط کنید. با این حال شما می توانید روی لنزهایی با حداقل 400 میلی متر یا بیشتر سرمایه گذاری کنید  تا واقعا ماه را به کانون توجه عکس خود تبدیل کنید.

 

4- عکاسی هنگام طلوع و غروب خورشید

درست است که نمای ماه در شب بیشتر به چشم می آید اما آسمان سیاه قابی نیست که واقعا همیشه آن را برای عکاسی از ماه انتخاب کنید. با این حال، گرفتن عکس از ماه در حالی که واقعا تاریک است تصاویری تک رنگ را به همراه خواهد داشت. می توانید در سحرگاه هنگام طلوع خورشید و یا هنگام غروب زمانی که ماه در آسمان پیداست و هوا خیلی تاریک نیست نیز از ماه عکاسی کنید و تصاویری زیبا را به ثبت برسانید.

عکاسی از ماه

 

5- وقتی ماه کامل نیست عکاسی کنید

ماه كامل بسیار عالی به نظر می رسد به ویژه هنگامی كه لكه های خاکستری آن توسط تنظیمات نوردهی قابل مشاهده باشند. با این حال عکاسی از ماه کامل هنگام زوم کردن روی آن می تواند کاملا خسته کننده باشد چرا که در این شرایط ماه کاملا مسطح به نظر می رسد. بنابراین برای ثبت بهترین تصاویر از ماه، سعی کنید که قبل یا بعد از دوره کامل ماه عکس بگیرید.

 

6- استفاده از سه پایه

از آنجایی که عکاسی از ماه مستلزم گرفتن عکس از شیئی است که هزاران مایل دورتر است، باید از لنزهایی استفاده کنید که دارای سیستم تثبیت کننده تصویر و عملکرد ISO بی صدا برای جلوگیری از خراب شدن عکس ها  می باشد. برای اطمینان از وضوح حداکثری تصاویر خود، از یک سه پایه استفاده کنید تا دوربین خود را تثبیت نموده و تاری تصویر ناشی از لرزش دوربین را کاهش دهید.

 

7- از فوکوس خودکار استفاده کنید

شما می توانید در هنگام تمرکز روی ماه، از قدرت فوکوس خودکار دوربین استفاده کنید، همچنین می توانید برای دستیابی به تمرکز دقیق، از راهنماهای الکترونیکی فوکوس، منشور منظره یاب و یا نمایش زنده و اوج تمرکز استفاده کنید. با این حال تصمیم بگیرید و در لحظه مناسب روی ماه تمرکز کنید.

عکاسی از ماه

 

 

 

درباره‌ی مهرداد صادقی زاده

عاشق نویسندگی و تولید محتوا؛ فعال در زمینه تولید، بهینه سازی و سئو محتوا

همچنین ببینید

عکاسی از خودرو |  آموزش عکاسی خودرو با معرفی 10 نکته

عکاسی از خودرو عکاسی از خودرو می تواند یک نوع عکاسی تفریحی و یا نوعی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.