خانه / وبلاگ عکاسی / عکاسی از کفش | آموزش 9 نکته مهم در عکاسی کفش

عکاسی از کفش | آموزش 9 نکته مهم در عکاسی کفش

عکاسی از کفش

عکاسی از کفش یکی از مهمترین انواع عکاسی محصول و عکاسی تبلیغاتی می باشد. نشان دادن کیفیت کفش در قالب یک عکس محصول، یک عامل مهم در افزایش فروش کفش است. عکاسی از کفش اصول مخصوص به خود را دارد و مستلزم رعایت نکات و مواردی می باشد که در این مقاله از آکادمی پیکسان به بررسی این نکات کلیدی و مهم خواهیم پرداخت.

 

9 نکته کلیدی و مهم در عکاسی کفش

1- برنامه ریزی

بیشتر اوقات ما فقط دوربین خود را بر می داریم و شروع به عکاسی می کنیم و به تنظیمات دوربین توجهی نمی کنیم. قبل از شروع عکاسی از کفشها، باید یک برنامه ریزی دقیق داشته باشید. ببینید که پس زمینه مناسب برای عکاسی از کفشهای شما کدام است؟ از چه زاویایی نیاز به عکاسی دارید؟ چقدر وقت را صرف عکسبرداری می کنید؟ آیا تجهیزات شما کامل است؟ آیا دوربین شما به درستی تنظیم شده است؟ وقتی این موارد را در نظر گرفتید و موانع را از سر راه برداشتید می توانید عکاسی را شروع کنید.

عکاسی از کفش

 

2- توجه به جزئیات

جزئیات محصول اکثر اوقات نادیده گرفته می شود، اما اهمیت بسیاری دارند. به تک تک جزئیات محصول توجه داشته باشید. برای عکاسی از کفش نباید فقط به جنبه های متداول مانند تنظیم قاب توجه  کنید. شما باید اطمینان حاصل کنید که سطحی که کفش روی آن قرار گرفته است تمیز و عاری از هرگونه زباله و گرد و خاک است، این امر نه تنها در کیفیت تصویر به دست آمده از محصول شما تاثیر گذار است، بلکه در صورت سهل انگاری می تواند تمام تلاش های شما در زمینه عکاسی کفش را خراب کند. سپس بررسی کنید که آیا بندها به درستی بسته شده اند یا نه، سعی کنید بندها را به خوبی تنظیم کنید تا در عکس منظره بدی نداشته باشد.

 

3- اجتناب از پس زمینه شلوغ

پیش زمینه نقش مهمی در هر تصویر ایفا می کند. مخصوصا وقتی صحبت از عکس گرفتن از کفش است. مهم است که یک پس زمینه هماهنگ را انتخاب کنید. زمینه سفید برای عکس گرفتن از محصول بهترین گزینه است. پیش زمینه های شلوغ می تواند توجه را به خود جلب کند و تمرکز را از روی محصول بردارد. سعی کنید یک پس زمینه خنثی را انتخاب کنید که به محصول شما اجازه می دهد در کانون توجه قرار بگیرد. یک پس زمینه سفید، بیش از حد بر رنگ کفش غلبه نخواهد کرد و تضاد خوبی ایجاد می کند. سعی کنید از انتخاب پیش زمینه ای که می تواند مانع از مشاهده محصول شود، خودداری کنید.

 

4- نورپردازی طبیعی

انتخاب محل عکس گرفتن از کفش می تواند گیج کننده باشد. برای همین، عکاسی در فضای باز بهترین گزینه است. موقعیت مکانی در فضای باز، بهترین بستر را برای استفاده از نور طبیعی فراهم می کند که بزرگترین مزیت برای عکاسی از محصول است. عکاسی از کفش به نورپردازی مناسبی نیاز دارد که این نورپردازی می تواند در داخل خانه کمی پیچیده باشد. در هنگام ثبت تصاویر، تعادل نور مناسب را حفظ کنید. در هنگام عکاسی در داخل خانه، کفش را روی سطح براق قرار ندهید، زیرا این کار باعث ایجاد سایه و بازتاب نور می شود و باعث ایجاد نویز در تصویر محصول می شود.

نورپردازی طبیعی محصول

 

5- نمایش شکل و اندازه

نمایش شکل و اندازه محصول واقعا مهم است. شما باید کفش را به بهترین وجه ممکن نشان دهید. برای ارائه شکل واقعی کفش، پر کردن داخل کفش با پنبه و پارچه بسیار مهم است. همچنین باید اجازه دهید کفش در جای خود بایستد. برای عکس گرفتن از کفش، قرار دادن آن در حالت ایستاده بسیار مهم است. شکل و نحوه قرار گیری کفش حین عکاسی تاثیر زیادی روی مخاطب دارد.

 

6- اجتناب از نورپردازی خشن

نورپردازی نقش عمده ای در عکاسی دارد، خواه برای عکاسی از کفش باشد یا هر کالای دیگر.  یک دوربین با کیفیت بالا برای به دست آوردن یک تصویر واضح و روشن نیاز به نور کافی دارد. نور طبیعی همیشه بهتر است، اما در صورتی که نور طبیعی در دسترس نیست و مجبور به انتخاب نورپردازی مصنوعی هستید، سعی کنید نورپردازی شما خشن نباشد زیرا این امر می تواند کیفیت تصاویر شما را تخریب کند. پس برای به دست آوردن نتیجه مطلوب، از نورپردازی ملایم تری استفاده کنید.

عکاسی از کفش

 

7- استفاده از فوکوس نرم

تمرکز عامل اصلی عکاسی از کفش است. اگر تمرکز خود را روی سوژه از دست بدهید، این می تواند یک تنش بصری ایجاد کند که مخاطب مورد نظر شما را منحرف و گیج می کند. سعی کنید تمرکز را روی کل کفش نگه دارید زیرا مخاطب شما همیشه می خواهد کفش را کامل و با جزئیات ببیند، نه فقط قسمت هایی از آن را. سعی کنید از یک فوکوس نرم استفاده کنید، البته فوکوس نرم باعث از بین رفتن ترکیب تصویر می شود که یک عامل مهم است. پس برای جلوگیری از این اتفاق از دیافراگم بالا استفاده کنید، این به شما کمک می کند تا فوکوسی ایجاد کنید که به ترکیب بندی تصویر آسیب نمی زند.

 

8- عکاسی از زوایای مختلف

یک عکس از یک زاویه هرگز کافی نیست. حتی یک عکاس حرفه ای نمی تواند کفش ها را در یک تصویر به طور کامل به تصویر بکشد. به جای عکس گرفتن از یک زاویه، توصیه می شود که چندین عکس از زوایای مختلف را تهیه کنید. با گرفتن عکس از تمام زوایای ممکن، می توانید به نتایج مطلوبی برسید که برای مخاطب شما نیز جذاب است.

 

9- ویرایش تصاویر

پس از پایان کار عکاسی، اکنون زمان آن رسیده است که با نرم افزارهای ویرایش عکس نظیر فتوشاپ و لایت روم به ویرایش تصاویر بپردازید. شما باید تمام نقص های موجود در تصاویر خود را از بین ببرید. اطمینان حاصل کنید که هنگام ویرایش تصویر سایه هایی که به صورت طبیعی در مجاورت کفش شکل گرفته را پاک نکنید. سایه ها می توانند سبب افزایش جذابیت بصری تصاویر شما شوند.

ویرایش تصویر

 

درباره‌ی مهرداد صادقی زاده

عاشق نویسندگی و تولید محتوا؛ فعال در زمینه تولید، بهینه سازی و سئو محتوا

همچنین ببینید

عکاسی از خودرو |  آموزش عکاسی خودرو با معرفی 10 نکته

عکاسی از خودرو عکاسی از خودرو می تواند یک نوع عکاسی تفریحی و یا نوعی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.