خانه / وبلاگ عکاسی / بازار کار عکاسی و آینده شغلی و درآمد آن چگونه است؟

بازار کار عکاسی و آینده شغلی و درآمد آن چگونه است؟

بازار کار عکاسی

بازار کار عکاسی و آگاهی از آن یکی از مهمترین دغدغه های دانشجویان و هنر آموزان عکاسی می باشد. ما در این مقاله از آکادمی پیکسان قصد داریم تا تمامی نکات و موارد مربوط به بازار کار عکاسی و آینده شغلی این رشته در ایران و خارج از کشور را بازگو کنیم.

بازار کار عکاسی

 

آیا بازار کار عکاسی می تواند درآمد زا باشد؟

عکاسی شغلی است که در تمام طول سال قابل اجرا می باشد و هیچ فصل یا شرایط آب وهوایی نمی تواند مانع آن شود. شما به عنوان یک عکاس می توانید در عروسی ها، صنعت مد، مسابقات ورزشی و همچنین شاخه تبلیغات به عنوان عکاس محصول فعالیت کنید. مراسم عروسی در تمام طول سال برگزار می شود، صنعت مد در هر فصلی ادامه می یابد، رویدادهای ورزشی در طول سال برگزار می شوند و بسیاری از محصولات در تمام سال به بازار عرضه می شوند. در ادامه با ذکر چهار دلیل به شما خواهیم گفت که چرا عکاسی می تواند درآمد زا باشد.

1- ارزش هنری بالایی دارد

مردم برای به دست آوردن یک عکس خوب پول زیادی می پردازند. همانطور که می دانیم، عکاسی خیلی آسان نیست. برای به دست آوردن یک عکس ایده آل به مهارت های عکسبرداری زیادی نیاز دارید. اگر شما دوره های عکاسی را پشت سر گذاشته باشید و یک عکاس حرفه ای و خوب باشید، در این صورت درآمد بسیار خوبی را از طریق عکاسی به دست می آورید. مهم نیست که در یک مکان برای یک کار دائمی استخدام شده اید یا به صورت پروژه ای کار می کنید، هر دو سناریو برای شما بسیار سودآور خواهند بود.

 

2- قابلیت پیشرفت و ارتقاء شغلی در آن نامحدود است

عکاسی یکی از مشاغلی است که شما می توانید فارغ از اینکه در چه سبکی کار می کنید، کسب و کار عکاسی خود را ارتقاء دهید و در همه زمینه هایی که می خواهید آن را گسترش دهید. هیچ محدودیتی برای این حرفه وجود ندارد. از طرف دیگر، شما می توانید به عنوان فریلنسر به راحتی تجارت عکاسی خود را نیز در بالاترین سطح ادامه دهید.

 

3- محدود به سن نیست

مشاغل عکاسی بازنشستگی ندارند، اما شما خودتان می توانید حکم بازنشستگی خود را امضاء کنید.  اگر در سن 60 یا 70 سالگی دیگر حوصله سابق را برای عکاسی کردن ندارید، نگران نباشید چرا که می توانید با آموزش عکاسی به دانشجویان درآمد کسب کنید. شما می توانید به هر دانشکده هنری بپیوندید و یا به عنوان استاد در آموزش های آنلاین شرکت کنید و همچنان و در سن پیری نیز از عکاسی درآمد کسب کنید.

 

4- شروع آن به سرمایه کمی نیاز دارد

برای شروع عکاسی نسبت به سایر مشاغل شما به سرمایه گذاری کمتری نیاز دارید. بدون شک تهیه دوربین حرفه ای که برای ضبط تصاویر به آن نیاز دارید ارزان نیست اما برای راه اندازی یک کسب و کار پردرآمد مانند عکاسی ناچیز است. اگر می خواهید عکاس شوید، اطمینان حاصل کنید که دوره های مناسبی را پشت سر می گذارید. ممکن است مدتی طول بکشد اما قطعا پس از آموزش سرفصل های مقدماتی عکاسی و تسلط بر مبانی عکاسی مهارت های لازم را پیدا خواهید کرد که به شما کمک می کند تا به یک عکاس حرفه ای تبدیل شوید.

بازار کار عکاسی

 

فرصت های شغلی در بازار کار عکاسی چیست؟

مشاغل مرتبط با عکاسی برای طیف گسترده ای از شاخه های تجاری و صنعتی بسیار مهم است و آنها اغلب نیاز به دانش و فن آوری تصویربرداری مدرن و همچنین تجهیزات عکاسی سنتی دارند. امروزه مشاغل متنوعی در این زمینه وجود دارند، از عکاسی پرتره گرفته تا عکاسی هنری. هر انتخاب فرصت های متفاوتی را ارائه می دهد و مهارت های مختلفی را می طلبد. در ادامه پنج نوع از مشاغل عکاسی که درآمد بیشتری نسبت به سایر شاخه های آن دارد را به شما معرفی خواهیم کرد.

1-  عکاس پرتره

از عکاسی عروسی گرفته تا عکس های پایان سال تحصیلی مدرسه، عکاسان پرتره با تجهیزات خود در همه جا حاضر هستند تا لحظه ها را ثبت کنند. آنها ممکن است در خارج از استودیو خود و یا در آتلیه  خود مشغول به کار باشند.

 

2- عکاس تجاری

عکاسی تجاری طیف وسیعی از مشاغل عکاسی را شامل می شود که در کمک به فروشندگان برای بازاریابی محصولات یا خدمات بسیار موثر است. عکاسی محصول که شاخه های مختلفی نظیر عکاسی از کفش، عکاسی از ساعت و یا عکاسی از جواهرات را دارد، یکی از پردرآمد ترین انواع مشاغل عکاسی است.

 

3- عکاس علمی

عکاسان علمی موضوعات مختلفی را ثبت می کنند تا بتوانند آزمایشات را اثبات کنند و اطلاعات فنی را به تصویر بکشند و تصاویری را که با چشم غیر مسلح قابل رویت نیست برای ما به تصویر بکشند. آنها اغلب از تکنیک های تصویربرداری ویژه و تجهیزاتی مانند میکروگرافی در عکاسی مادون قرمز، عکاسی در زیر آب و موارد دیگر استفاده می کنند. معمولا عکاسان علمی برای سازمان های دولتی، تحقیقاتی یا دانشگاه ها فعالیت می کنند و درآمد قابل توجهی دارند.

 

4- عکاس خبری

عکاسان خبری که در دو سبک عکاسی خبری یا عکاسی مستند به فعالیت می پردازند نیز عمدتا زیر نظر سازمان صدا وسیما یا نشریات و روز نامه ها فعالیت می کنند. عکاسی خبری یا مستند شاخه ای پرخطر و پر ریسک در عکاسی است چرا که گاهی ممکن است عکاس در میدان جنگ برای شکار تصویری از رزمندگان و یا در میان جنگلی پر از حیوانات درنده برای ثبت تصویری از یک حیوان وحشی حاضر شود. البته این سبک عکاسی به نسبت خطراتی آن، درآمد بالایی نیز دارد.

 

5- عکاس آزاد

شما به عنوان یک عکاس آزاد می توانید رئیس خود باشید تا اینکه در یک آتلیه، نشریه یا شرکت برای دیگران کار کنید. تقریبا در هر شاخه ای، از عکاسی خبری گرفته تا عکس گرفتن از رویداد یا صنعت مد، فرصت های شغلی عکاسی آزاد وجود دارد. شما می توانید به طور مستقل یک آتلیه عکاسی راه اندازه کنید چرا که درآمد آتلیه عکاسی نیز در صورت مهارت و مدیریت مناسب شما بالاست.

آینده شغلی عکاسی

 

آینده شغلی عکاسی چیست؟

آینده شغلی یک عکاس می تواند موارد زیر باشد:

 • عکاسی در حوزه تجاری
 • عکاسی برای مجلات، نشریات و روزنامه ها
 • عکاسی از رویداد ها و مراسم
 • عکاسی در شاخه های مختلف علوم نظیر پزشکی
 • راه اندازی یک آتلیه عکاسی
 • راه اندازی یک آموزشگاه عکاسی
 • تدریس عکاسی
 • عکاسی آزاد در سبک های مختلف

رشته عکاسی از مشاغلی است که دانش آموختگان آن می توانند به صورت مستقل و آزاد یا پروژه ای و ثابت کار کنند.

 

شرایط عکاسی در خارج از کشور چگونه است؟

درآمد عکاسی در اروپا با توجه به تفاوت میزان ارز داخلی با ارزهای جهانی می تواند فوق العاده بالا باشد. در سال های اخیر شاهد افزایش میزان مهاجرت کاری عکاسان از کشورمان  به کشورهای خارجی بوده ایم. اگر قصد مهاجرت از این طریق را دارید باید بدانید که تسلط به زبان انگلیسی از مهمترین لازمه های عکاسی در خارج از کشور است. در حال حاضر و در کشور انگستان، میانگین درآمد سالانه یک عکاس تازه کار چیزی حدود 30.000 دلار و برای عکاسان حرفه ‌ای چیزی حدود 70.000 دلار خواهد بود. بد نیست بدانید که کشورهایی نظیر کانادا، آمریکا، استرالیا، انگلستان و آلمان از موقعیت شغلی ایده آلی برای مهاجرت عکاسان برخوردار هستند.

 

درآمد عکاسی در امریکا چقدر است؟

آمریکا در قیاس با کشورهای اروپایی نظیر آلمان و انگلستان شاید مقصد چندان ایده آلی برای عکاسان نباشد، اما در صورت مهاجرت برای عکاسی در آمریکا شما می توانید در شاخه های زیر مشغول فعالیت شوید:

 • مدیر یک گالری تجاری و هنری
 • مسئول بازاریابی و فروش یک آتلیه عکاسی
 • مسئول بخش چند رسانه ای یک آتلیه عکاسی
 • یک دستیار عکاس حرفه ای
 • یک عکاس آزاد

علاوه بر موارد ذکر شده شما در صورت داشتن سرمایه مناسب می توانید با راه اندازی یک آتلیه عکاسی به درآمد زایی بپردازید. به طور کلی رقابت بالایی بین عکاسان در بازار کارعکاسی در کشور آمریکا وجود دارد و معمولا افرادی که از تخصص، خلاقیت، تجربه بالایی بهره مند باشند، از شانس بیشتری برای استخدام در این شاخه برخوردار هستند. به طور کلی یک عکاس حرفه ای در آمریکا سالیانه حدود 100.000 دلار درآمد دارد.

درآمد عکاسی در امریکا

 

 

 

 

 

 

درباره‌ی مهرداد صادقی زاده

عاشق نویسندگی و تولید محتوا؛ فعال در زمینه تولید، بهینه سازی و سئو محتوا

همچنین ببینید

عکاسی از دریا

عکاسی از دریا | 9 نکته مهم برای آموزش عکاسی از دریا

عکاسی از دریا عکاسی از دریا یکی از جذاب ترین انواع عکاسی در طبیعت است. …

2 نظر

 1. پانیذ حسنی

  سول من از شما این هست که آیا به حرفه عکاسی میشه بعنوان درآمدزایی اولیه تکیه کرد؟

  • پانیذ حسنی

   هر شغلی میتونه زمینه ساز پیشرفت یا شکست باشه شما زمانی میتوند در حرفه عکاسی موفق بشید که تمام موارد در عکاسی رو درنظر بگیرید مانند:مهارت، اعتماد به نفس ،فن بیان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.