خانه / دسته‌بندی نشده / اصطلاحات اصلی نورپردازی در عکاسی پرتره (پارت 4)

اصطلاحات اصلی نورپردازی در عکاسی پرتره (پارت 4)

نور کیکر(kiker light)

در این مقاله ما قصد داریم به شما نورپردازی در عکاسی پرتره را آموزش دهیم. نور کیکر به نوری گفته میشود از ناحیه پشت یا پهلوها به سوژه تابیده می شود تا کناره های سوژه در مناطقی روشن تر شود. لغت کیکر یعنی چیزی که ضربه میزند و از کیکر به معنی ضربه زدن گرفته شده است و منظور نوری است که در قسمتی از سوژه بصورت موضعی تابانده می شود.

نور کیکر اصولا نور شدید و خارج محوری است که بصورت منطقه ای به سوژه نور می دهد. معمولا در زاویه حدود 95 تا 135 درجه نسبت به محور دوربین قرار داده میشود که زاویه نسبتا تندی نسبت به دوربین است.این نور منجر به ایجاد روشنایی در ناحیه کوچکی از تصویر می شود تا بر موضوع خاصی تاکید کند یا شکل آن را نمایش می دهد. گاهی نور کیکر به صورت نور حاشیه ای بر روی سوژه ایجاد روشنایی می نماید. حتی عده ای صاحب نظران، نور مو را نیز نوعی نور کیکر تلقی می کنند.

برای ایجاد نور کیکر می توان از هر نوع منبع نور مستقیم یا غیر مستقیم استفاده کرد. نور کیکر این امکان را می دهد که در مواقعی که قصد دارید جلوه ویژه ای به سوژه اضافه کنید یا ویژگی خاصی از سوژه را برجسته نمایید و کلا در هر جایی که لازم است بطور خلاقانه از نور اضافی در چیدمان نورپردازی استفاده نمایید بکار گرفته شود. از طرف دیگر استفاده نابجا و نامناسب از نور کیکر می تواند اثرات نامطلوب و گاهی جبران ناپذیر در نورپردازی از سوژه بر جا گذارد به همین علت دقت در استفاده بجا از آن وتنظیم دقیق موقعیت، شدت و اندازه نور مورد نظر بسیار مهم می باشد.

نور کیکر

برق چشم (catch light)

برق چشم به انعکاس تصویر منبع نور بر روی چشم گفته می شود. این تصویر کوچک و نورانی مربوط به منبع نور (مثلا فلاش یا سافت باکس ) است که برای نورپردازی از سوژه بکار رفته است و انعکاس آن بر روی قرنیه در ناحیه سیاهی چشم (محدوده عنبیه) دیده می شود. این نور در تصویر چشم ها، عمق، بعد و حس زندگی ایجاد می کند.

در مواردی که بیش از یک منبع نور برای نورپردازی از سوژه استفاده می شود ممکن است دو یا چند برق چشم دیده شود. در این موارد عکاس تصمیم می گیرد که کدامیک را نگهدارد و کدامیک را توسط یک نرم افزار ویرایش عکس بردارد.

در یک عکس پرتره که در استودیو گرفته میشود عموما برق چشم را با استفاده از تصویر نور اصلی بر روی دایره چشم ایجاد می کنند این کار از نقاشان پرتره قدیمی الگوبرداری شده است. آنها فهمیده بودند که قراردادن آن در این ناحیه بیشترین تاثیر زیبا شناختی را خواهد داشت.

برق چشم

نور پنجره (windowlight)

نور پنجره به عنوان منبع نور برای عکاسی پرتره از سالهای دور و ابتدای اختراع عکاسی مورد استفاده قرار می گرفته است. علی رغم تکامل و تولید منابع خوب نور مصنوعی، هنوز استفاده از این نور در عکاسی پرتره کاربرد دارد. از اشکالات منبع نور پنجره می توان به مواردی همچون محدودیت هایی در صحنه پردازی نسبت به نورهای مصنوعی، سرعت های پایین تر شاتر و در موارد زیادی نیاز به استفاده از سه پایه اشاره نمود. نور پنجره از نظر جنبه های نمایشی معمولا نور نرم و چشم نوازی ایجاد می کند.

بهترین زمان استفاده از این منبع نور، ساعت های ابتدا و انتهای روز است که نور با شدت بیشتری از داخل پنجره به داخل وارد میشود. معمولا برای کنترل این نور از انواع رفلکتور و دیفیوزر استفاده می گردد.

درباره‌ی پانیذ حسنی

در حوزه عکاسی دیجیتال فعالیت میکنم و برخی محتوا گذاری های سایت پیکسان رو انجام میدم.

همچنین ببینید

تصویربرداری ماهواره ای

تصویربرداری ماهواره ای چیست؟ | بررسی انواع آن

تصویربرداری ماهواره ای چیست ؟ تصویربرداری ماهواره ای در واقع فرآیند فیلمبرداری و عکاسی از …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *