خانه / وبلاگ عکاسی / عکاسی در شب | 10 ابزار برای  بهبود عکاسی در شب

عکاسی در شب | 10 ابزار برای  بهبود عکاسی در شب

عکاسی در شب چیست؟

عکاسی در شب که به آن عکاسی شبانه نیز گفته می شود، به فعالیت ضبط تصاویر در فضای باز در شب هنگام، بین غروب خورشید و سپیده دم اشاره دارد. با پیشرفت فیلم های پر سرعت، سنسورهای دیجیتال با حساسیت بالاتر، لنزهای با کیفیت و قدرت روزافزون چراغ های شهری، عکاسی در شب به طور فزاینده ای با بهره مندی از نور مناسب، امکان پذیر شده است. در این مقاله از آکادمی پیکسان به بررسی نکات و موارد مهم در رابطه با عکاسی درشب خواهیم پرداخت. مطالعه این مقاله، به اندازه شرکت در یک  دوره عکاسی می تواند برای شما مفید باشد.

عکاسی در شب

 

تنظیمات دوربین برای عکاسی در شب

اگر بهترین دوربین را برای عکاسی در شب داشته باشید هم، اجرای تنظیمات مناسب برای عکاسی در شب ضروری است. تنظیماتی که باید قبل از ماجراجویی شبانه خود روی دوربین اعمال کنید، عبارتند از:

  • تنظیم دستی: تنظیمات دوربین را از حالت خودکار به دستی تغییر دهید. تلاش برای عکاسی خودکار، دوربین شما را گیج می کند و احتمالا شما به تصویر دلخواهتان نمی رسید.
  • استفاده از دیافراگم گسترده: این بستگی به لنزهایی دارد که با آن عکاسی می کنید، اما برای عکاسی در شب، دیافراگم وسیع تر بهتر است. توصیه می شود از لنزهایی استفاده کنید که بتوانند حداقل به اندازه f / 2.8 باز شوند.
  • حساسیت یا ISO بالا: بسته به شرایط نوری، می توانید حساسیت دوربین را حدود 800 انتخاب کنید. هرچه بیشتر زوم کنید، نویز بیشتری در تصویر نهایی خود خواهید داشت. اما با داشتن یک دوربین عالی، شما هنوز هم می توانید برخی از عکس های شبانه را با ISO بالا ثبت کنید.
  • سرعت شاتر پایین: این قضیه کمی به آنچه از آن عکاسی می کنید، بستگی دارد. برای عکاسی در شب از آسمان ممکن است سرعت شاتر حدود 10 ثانیه یا بیشتر مناسب باشد. در حالی که برای عکاسی در شب از معابرشهری احتمالا می توانید از سرعت شاتر 2 تا10 ثانیه ای استفاده کنید. همه اینها به میزان نور موجود و سوژه ای که می خواهید از آن عکاسی کنید، بستگی دارد.

 

10 ابزار برای  بهبود عکاسی در شب

1- دوربین مناسب

کاملا بدیهی است که برای عکاسی شبانه خود به دوربین نیاز دارید. اما هر دوربینی این کار را برای شما به خوبی انجام نخواهد داد. اولین بخش اطمینان از داشتن دوربین مناسب، اطمینان از میزان کنترل کیفیت دوربین است. شما به دوربینی با این ویژگی ها احتیاج دارید:

  • قادر به ضبط خام باشد، به گونه ای که بتوانید بهترین کیفیت تصویر ممکن را به دست آورید و نویز دیجیتال را به حداقل برسانید.
  • دارای کنترل های دستی، از جمله تنظیمات قرار گرفتن در وضعیت دستی و فوکوس دستی باشد، زیرا گاهی اوقات کار کردن با فوکوس خودکار، سبب کاهش کیفیت تصاویر خواهد شد.
  • دارای حالتی ویژه برای نوردهی طولانی باشد.

عکاسی در شب

 

2- یک چراغ قوه کوچک

مورد بعدی که شما به آن نیاز دارید یک چراغ قوه است. این ابزار کوچک به شما کمک بسیاری می کند. یکی از این کمک ها به شما، دیدن دکمه های دوربین در تاریکی است. هرچند گفته می شود که شما باید قبل از بیرون رفتن برای عکاسی در شب، با دوربین خود کاملا آشنا باشید، به گونه ای که  بتوانید بدون حتی نگاه کردن، از دکمه ها استفاده کنید. اما در هر صورت، داشتن یک چراغ قوه کوچک به شما کمک زیادی خواهد کرد. این کمک می تواند در راستای پیدا کردن چیزی در کیف شما، تنظیم سه پایه شما و استفاده از سایر لوازم جانبی باشد. چراغ قوه ارزان است، بنابراین شما حتما باید یک چراغ قوه را در کیف خود قرار دهید.

 

3- باتری های یدکی

صرف زمان طولانی که در عکاسی شبانه امری طبیعی می باشد، شما را با چالش تخلیه باتری دوربین و نیمه کاره ماندن عکاسی، روبرو می کند. علاوه بر این، هنگام عکاسی در شب، اغلب شما با استفاده از حالت نمایش زنده یا Live View عکس می گیرید، که باعث می شود باتری ها حتی سریعتر از حالت عادی نیز تخلیه شوند. بنابراین در عکاسی شبانه همیشه به باتری های یدکی نیاز خواهید داشت. حتی اگر یک باتری کاملا شارژ شده دارید، باز هم یک جفت باتری یدکی با خود داشته باشید.

 

4- سه پایه

واضح است که برای عکاسی در شب به یک سه پایه احتیاج دارید تا در طول نوردهی طولانی به دلیل کم نور بودن، بتوانید دوربین را ثابت نگه دارید. اما چه نوع سه پایه ای؟ معمولا توصیه می شود که یک سه پایه بسیار گران قیمت و مقاوم  بخرید تا دوربین شما تا حد ممکن ثابت بماند. در اغلب اوقات، عکاسی در شب شامل پیاده روی زیادی است. حمل کردن یک سه پایه بزرگ هنگام پیاده روی طولانی مدت دشوار است و تحرک شما را نیز محدود می کند. پس چرا با یک سه پایه سبک، کوچک و ارزان تر شروع نکنیم؟  اگر از لنزهای بزرگ و سنگین استفاده نکنید، سه پایه های کوچک، دوربین شما را  ثابت نگه می دارند و بسیار قابل حمل هستند.

عکاسی شبانه

 

5- جی پی اس (GPS)

جی پی اس برای دوربین شما یک ابزار ضروری و لازم در عکاسی شبانه است. مزایای استفاده از جی پی اس در عکاسی شبانه عبارتند از:

انتشار شاتر از راه دور

انتشار از راه دور یک ابزار محبوب است که توسط عکاسان حرفه ای برای عکاسی از حیات وحش، منظره و یا عکاسی شبانه استفاده می شود. یک دلیل آن این است که وقتی شما به صورت دستی شاتر دوربین خود را فشار می دهید، در بهترین حالت، کمترین ارتعاش را به دوربین منتقل می کند که منجر به تار شدن تصاویر می شود. با این سیستم شما می توانید همیشه تصاویری شفاف و با وضوح عالی ثبت کنید.

جلوگیری از سرقت

دوربین های گران قیمت یک هدف عالی برای سرقت در شب هستند. با جی پی اس، می توانید گوشی هوشمند خود را تنظیم کنید تا وقتی دوربین شما ٢٠ یا ٣٠ متر دور از تلفن شما است، نقطه ای را که دوربین شما از محدوده خارج می شود، ردیابی کنید.

زمان بندی

با وجود ردیاب جی پی اس (GPS) می توانید عکس های خود را با ثبت داده های موقعیت تصویری ثبت نمایید. با وجود جی پی اس (GPS) و تنظیم کردن نرم افزار، از امکان ثبت تصاویر از راه دور با توجه به موقعیت جغرافیایی در شب برخوردار خواهید بود.

 

6- هود لنز

عکاسی در شب اغلب در بردارنده نورهای خشن از جهت های مختلف است. برخورد نور به لنز جلو از جناحین، می تواند منجر به خراب شدن وضعیت نوردهی تصاویر شما شود. یک هود لنز برای جلوگیری از این مشکل طراحی شده است. بسیاری از لنزها دارای هود هستند، اما بعضی ها اینطور نیستند. پس حتما جهت تهیه آن اقدام کنید. هنگامی که زمان عکاسی فرا رسید، هود لنز را در موقعیت مناسب قرار دهید. علاوه بر این، به یاد داشته باشید که یک هود لنز ممکن است کارهای بیشتری برای محافظت از لنزشما نسبت به یک فیلتر UV انجام دهد. آنها  از لنز شما در برابر ضربه نیز محافظت می کنند.

 

7- فیلترهای چگالی خنثی

در واقع یک فیلتر چگالی خنثی، فیلتری است که شدت کلیه طول موج ها یا رنگهای نور را  کاهش  یا تغییر می دهد. هدف استفاده از این فیلتر، کاهش میزان ورود نور به لنز است. این کار برای دستیابی به افکت هایی از قبیل عمق کم، عمق میدان یا تاری حرکت در یک موضوع، در طیف گسترده ای از موقعیت ها و شرایط جوی انجام می شود.

شاید تعجب آور باشد که بعضی اوقات در شب به فیلترهای چگالی خنثی احتیاج دارید. کم نور بودن عکاسی در شب ممکن است باعث شود شما فکر کنید که همیشه می توانید به آرامی از سرعت شاتر استفاده کنید، اما همیشه هم به این صورت نیست. گاهی اوقات می خواهید نور بیشتری در مقایسه با نور موجود ایجاد کنید، مانند زمانی که می خواهید، تاری آب در حال حرکت را محو کنید. به همین دلیل، استفاده از فیلترهای چگالی خنثی یک ابزار مفید برای عکاسی در شب است.

فیلتر چگالی خنثی

 

8- فلاش پر کننده نور

عکاسی در شب، ذاتا شامل تضادهای شدید با چراغهای روشن و قسمت های بسیار تاریک تصویر است. بعضی اوقات می توانید از طریق HDR یا سایر پردازش های پس زمینه، نوری اضافه کرده و میزان روشنایی تصویر را در برخی نقاط افزایش دهید. برای این کار، شما باید نوعی از نور را پر کنید. برای این منظور می توانید یک فلاش با خود حمل کنید. برای پر کردن نور، یک چراغ قوه کوچک هم ممکن است کار کند.

با این حال، یک چراغ قوه کوچک، ممکن است قدرت کافی برای روشنایی را فراهم نکند.  بنابراین، ممکن است شما یک منبع نوری بزرگتر نیاز داشته باشید. یک فلاش پر کننده نور می تواند بهترین گزینه باشد. فقط کافی است در مناطقی که می خواهید روشن شود، نور را پر کنید. لازم نیست که تمام مدت نور بدرخشد و می توانید میزان نور مورد استفاده را بسته به نیازتان تغییر دهید. یک فلاش پر کننده، شما را از تلاش برای روشن کردن بخش های بسیار تاریک تصویر، که همیشه منجر به بروز نویز و سایر مشکلات  می شود، نجات می دهد.

 

9- نورپردازی رنگی

همچنین ممکن است بخواهید نورپردازی رنگی را به صحنه خود اضافه کنید. یک روش کلی برای این کار وجود دارد. اگر می خواهید نورپردازی رنگی را به قسمتی از تصویر خود اضافه کنید، مقداری ژل رنگی به قسمت جلوی چراغ قوه خود بمالید و نور را پر کنید. این کار باعث ارائه شفافیت های رنگی می شود که در قسمت جلوی چراغ شما قرار دارند. ممکن است شما از این موارد خیلی استفاده نکنید، اما در بعضی مواقع جذابیت بصری تصاویر شما را افزایش می دهند.

 

10- تلفن هوشمند

در اینجا آیتم دیگری وجود دارد که هنگام عکاسی در شب است باید همراه خود داشته باشید و آن تلفن همراه شماست. ممکن است برخی افراد این فرض را داشته باشند که زمان عکاسی کردن، وقت  دور شدن از همه چیز است و گوشی خود را با خود به همراه نیاورند. اما هنگام انجام عکاسی در شب، تلفن هوشمند خود را در خانه رها نکنید. این گوشی مزایای مختلفی را برای عکاسی در شب به شما ارائه می دهد:

  • تایمر: شما اغلب از حالت نورپردازی طولانی در دوربین خود استفاده می کنید، که در آن زمان قرار گرفتن در معرض سوژه را تعیین می کنید. اگر نسخه از راه دور دیافراگم شما از قبل دارای یک تایمر داخلی نیست، تلفن هوشمند شما این کار را برای شما انجام می دهد.
  • نقشه: گم شدن یا گمراه شدن در شب به دلیل تاریکی ممکن است برای شما اتفاق بیفتد. با مراجعه به گوگل مپ و نقشه از طریق گوشی خود، می توانید از بروز این مشکل رهایی یابید.
  • ایمنی: بدیهی است که شما  در صورت لزوم و اضطرار باید  قادر به تماس با محیط بیرون باشید.

مسیر یابی در شب

درباره‌ی مهرداد صادقی زاده

عاشق نویسندگی و تولید محتوا؛ فعال در زمینه تولید، بهینه سازی و سئو محتوا

همچنین ببینید

عکاسی از خودرو |  آموزش عکاسی خودرو با معرفی 10 نکته

عکاسی از خودرو عکاسی از خودرو می تواند یک نوع عکاسی تفریحی و یا نوعی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.