خانه / دسته‌بندی نشده / فضای منفی در عکاسی | آموزش کامل برای مبتدیان

فضای منفی در عکاسی | آموزش کامل برای مبتدیان

فضای منفی در عکاسی چیست؟

فضای منفی در عکاسی شاید مهمترین جنبه ای باشد که به موضوع شما عنصر جذابیت را می افزاید و توجه بیننده را به خودت جلب می کند. فضای منفی اساسا فضایی است که عنصر اصلی یک تصویر را احاطه کرده است. فضای منفی در یک تصویر، شما را مجبور می کند که بیشتر به ترکیب بندی عکس توجه کنید و به شما کمک می کند شکل ها و اندازه ها را با دقت بیشتری ببینید.

برای فراگیری نکات مربوط به فضای منفی در عکاسی شما می توانید در یک کلاس عکاسی شرکت نموده و این مبحث را که جزء مبانی عکاسی و سرفصل های آموزش عکاسی می باشد فرا بگیرید. در این مقاله از آکادمی پیکسان به بررسی تمامی نکات و موارد مربوط به فضای منفی در عکاسی خواهیم پرداخت.

فضای منفی در عکاسی

 

تاثیر فضای منفی در عکاسی

فضای منفی می تواند حال و هوا و داستان یک تصویر را به شدت تغییر دهد. در بسیاری از موارد، فضای منفی بیان کنده خلق و خوی و احساسات یک تصویر است و می تواند به عنوان یک زمینه عمل کند و احساس سبکی و بی هویتی ایجاد کند. فضای منفی می تواند احساسات مثبت را در یک عکس تقویت کند و بر احساسات سوژه شما تاکید کند. همچنین فضای منفی می تواند حس تنهایی و ناامیدی را به عکس بیفزاید. خلاصه اینکه هر پیامی را که می خواهید برای مخاطب خود بفرستید و هر کدام از احساسات وعواطف مورد نظر را که قصد دارید انتقال دهید، استفاده از فضای منفی بر همه آنها تاثیر می گذارد.

 

اهمیت فضای منفی در ترکیب بندی تصویر

در تکنیک ترکیب بندی عکاسی، فضای منفی می تواند استفاده شود. فضای منفی به شما این امکان را می دهد تا تصویری بسازید که احساس نمایشی بودن را در مخاطب زنده کند. این قضیه بیننده را به سمت خود جذب می کند و سپس نگاه او را به سمت منطقه ای کوچکتر از فضای مثبت سوق می دهد. فضاهای منفی باید حجمی بیشتر از یک تصویر را در مقایسه با فضای مثبت تصویر به خود اختصاص دهد، این امر باعث می شود که ما بیشتر به موضوع اصلی  توجه کنیم. تضاد در اندازه، ما را نسبت به موضوع اصلی کنجکاوتر می کند، در نتیجه بینندگان زمان بیشتری را برای دیدن آن اختصاص می دهند. به نوعی هرچه موضوع در فضای مثبت کوچکتر باشد، قابل توجه تر می شود.

 

آیا فضای منفی در عکاسی باید خالی باشد؟

فضای منفی در عکاسی به عنوان تصویری با فضای خالی زیاد تصور می شود. فضای منفی در یک تصویر نیازی به فضای خالی یا فضای سفید ندارد. اشیایی نیز می توانند در حوزه فضای منفی قرار بگیرند، اما آنها هرگز نباید با موضوع اصلی مشابه باشند. یک تصویر با فضای منفی وقتی رخ می دهد که نواحی پیرامون موضوع اصلی، محیطی متفاوت وجود داشته باشد، آنها تقریبا با پس زمینه مخلوط می شوند و این باعث می شود شما حتی بیشتر به موضوع اصلی توجه کنید.

فضای مثبت در عکاسی

 

نکاتی در مورد استفاده از فضای منفی در عکاسی

  • قوانین یا مراحل خاصی برای استفاده از فضای منفی در عکاسی وجود ندارد. شما با تمرین یاد خواهید گرفت که از آن چگونه استفاده کنید.
  • هنگامی که موضوع اصلی خود را می بینید، به مناطق اطراف آن نگاه کنید. در اطراف سوژه حرکت کنید تا ببینید که آیا می توانید آن را با فضای منفی قاب کنید.
  • به دنبال نقاطی باشید که موضوع را از طریق تضاد با محیط اطراف خود جدا می کند.
  • بعضی اوقات نزدیک شدن به سوژه شما کمک می کند تا قاب را با الگوی یا ناحیه ای جالب پر کنید.
  • عکاسان تمایل دارند چشمان خود را بر روی سوژه اصلی قفل کنند و این اشتباه است. با پیشرفت مهارت های ترکیب بندی، باید همزمان هم به موضوع اصلی و هم به پیش زمینه توجه کنید.

 

نتیجه گیری

هنگام عکس گرفتن باید به فضای منفی در عکاسی فکر کنید. اما این چیزی نیست که شما همیشه باید جستجو کنید. ذهن خود را نسبت به لحظاتی که ممکن است رخ دهد باز نگه دارید. به خودتان اجازه دهید موقعیت هایی را که در آنجا وجود دارد پیدا کنید و متناسب با عکس پیش بروید. تمرین کنید. فضای منفی و خالی همه جا است. هرچه تعداد عکس های بیشتری تهیه کنید، در شناخت و استفاده از آن بهتر خواهید بود.

فضای منفی در عکاسی

 

منبع:

www.expertphotography.com

درباره‌ی مهرداد صادقی زاده

عاشق نویسندگی و تولید محتوا؛ فعال در زمینه تولید، بهینه سازی و سئو محتوا

همچنین ببینید

تجهیزات عکاسی تبلیغاتی

تجهیزات عکاسی تبلیغاتی | معرفی همه تجهیزات لازم

تجهیزات عکاسی تبلیغاتی تجهیزات عکاسی تبلیغاتی یکی از مهترین فاکتورهای عکاسی تبلیغاتی و عکاسی محصول …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.