خانه / وبلاگ عکاسی / عکاسی با موبایل | 14 نکته برای بهبود عکاسی با موبایل

عکاسی با موبایل | 14 نکته برای بهبود عکاسی با موبایل

عکاسی با موبایل چیست ؟

عکاسی با موبایل در واقع هنر عکاسی با استفاده از تلفن هوشمند یا موبایل است. عکاسی با موبایل یک روش فوق العاده است، روشی که همیشه با شماست. این روش عکاسی اکنون چنان تاثیرگذار است که سازندگان گوشی ها نیز تمرکز ویژه ای روی ساخت دوربین باکیفیت برای گوشی های موبایل دارند. برای یادگیری اصول عکاسی با موبایل می توانید به یک آموزشگاه عکاسی مراجعه کنید و برای بهبود مهارت های ویرایش تصاویر ثبت شده در یک دوره فتوشاپ شرکت کنید. در این مقاله از آکادمی پیکسان به بررسی 14 نکته برای بهبود عکاسی با موبایل خواهیم پرداخت.

عکاسی با موبایل

 

14 نکته برای بهبود عکاسی با موبایل

1- از خطوط مشبک برای تعادل و ترکیب عکس استفاده کنید

یکی از ساده ترین و بهترین راه های بهبود عکاسی با تلفن همراه، روشن کردن خطوط شبکه دوربین است. این کار یک سری خطوط را روی صفحه نمایش دوربین گوشی هوشمند شما قرار می دهد که مبتنی بر قانون یک سوم عکاسی می باشد. اصل ترکیب عکاسی می گوید یک تصویر باید به صورت افقی و عمودی در سه سطح تقسیم شود، بنابراین باید نه قسمت مجزا داشته باشید. اگر نقاط دلخواه خود را در این تقاطع ها یا در امتداد خطوط قرار دهید، عکس شما متعادل تر و مسطح تر خواهد بود و به بینندگان این امکان را می دهد تا به طور طبیعی با آن تعامل برقرار کنند.

عکاسی با موبایل

 

2- فوکوس دوربین خود را تنظیم کنید

دوربین های گوشی های امروزی به طور خودکار روی پیش زمینه قاب شما فوکوس می کنند، اما هر تصویری که با تلفن خود می گیرید، موضوع آشکاری ندارد. برای تنظیم مکانی که می خواهید لنز دوربین شما روی آن متمرکز شود، برنامه دوربین خود را باز کرده و در صفحه نمایش خود، روی سوژه ای که می خواهید روی آن فوکوس کنید، ضربه بزنید. برای اطمینان از فوکوس دوربین تلفن خود، درست قبل از گرفتن عکس، روی صفحه ضربه بزنید تا اطمینان حاصل شود که روی  موضوع در حال حرکت تا حد امکان فوکوس شده است. سپس یک نماد مربع یا دایره ای روی صفحه دوربین شما ظاهر می شود و تمرکز عکس شما را به تمام محتوای داخل آن نماد تغییر می دهد.

 

3- روی یک موضوع تمرکز کنید

بسیاری از بهترین عکس ها شامل یک موضوع جالب هستند. برخی از عکاسان حرفه ای می گویند که موضوع نباید کل قاب را پر کند و دو سوم عکس باید فضای منفی یا خالی باشد. این قضیه به موضوع کمک می کند تا حتی بیشتر از قبل دیده شود. اما مطمئن شوید که برای تمرکز دوربین روی موضوع خود به صفحه گوشی هوشمند خود ضربه می زنید،  این به شما کمک می کند تا از تمرکز روی آن و بهینه سازی نور استفاده کنید.

نکته: پس از گرفتن عکس، می توانید از فیلترها و برنامه های گوناگون برای واضح تر ساختن موضوع استفاده کنید و یا آن را برش دهید تا موضوع را به درستی قاب کنید. میزان روشنایی، کنتراست و اشباع عکس را نیز می توان مطابق با آن تنظیم کرد.

 

4- فضای منفی را در عکس فراموش نکنید

“فضای منفی” به مناطق اطراف و بین سوژه های یک تصویر اشاره دارد و می تواند کیفیت عکس را از “خوب” به “عالی” تغییر دهد. هنگامی که فضای خالی زیادی را در یک عکس قرار می دهید، سوژه شما بیشتر به چشم می خورد و حس قوی تری از بیننده شما را برمی انگیزد.

فضای منفی در عکاسی

 

5- زوایای مختلفی پیدا کنید

گرفتن عکس از یک زاویه منحصر به فرد و غیر منتظره می تواند آن را به یاد ماندنی تر کند. سعی کنید هنگام عکاسی با موبایل ، توهماتی از عمق یا ارتفاع را با سوژه ها ایجاد کنید. این کار باعث می شود تصویر برای مخاطب خاص تر و جذاب تر باشد.

 

6- بازی با بازتاب نور

هنگام عکاسی با موبایل سعی کنید به دنبال فرصت هایی برای بازی با بازتاب نور در عکس ها باشید. مکان های زیادی برای برای یافتن بازتاب های نور وجود دارد. آب، آینه ها، عینک آفتابی، لیوان های شیشه ای و سطوح فلزی فقط تعدادی از این موارد هستند.

 

7- از خطوط پیشرو استفاده کنید

در بعضی از عکس ها، خطوطی وجود دارد که چشم بیننده را به سمت قسمت خاصی از قاب جلب می کند، این خطوط پیشرو نامیده می شوند. آنها می توانند مسیر راه پله ها، نمای ساختمان، مسیر حرکت قطار، جاده ها یا حتی مسیردرون یک جنگل، باشند. خطوط پیشرو برای ایجاد عمق یک تصویر، عالی هستند و می توانند عکس شما را به شکلی خاص طراحی کنند.

خطوط پیشرو در عکاسی

 

8- به دنبال تقارن باشید

تقارن را می توان به عنوان “یک احساس مبهم از نسبت و توازن تعریف کرد و تصاویری که دارای تقارن هستند می توانند برای بیننده بسیار لذت بخش باشند. در عکاسی، تقارن معمولا به معنای ایجاد تصویری است که می تواند به دو قسمت مساوی تقسیم شود که تصاویر آینه ای از یکدیگر هستند. این کمی متفاوت از بازتاب است. هنگام عکاسی با موبایل می توانید سوژه های متقارن را هدف قرار دهید.

 

9- از الگوهای تکراری استفاده کنید

الگوهای تکراری برای چشم بسیارخوشایند می باشند. هر زمان که عناصر گرافیکی مانند خطوط، اشکال هندسی، فرم ها و رنگ ها، بارها و بارها تکرار می شوند، این الگوها می توانند تاثیر بصری خوبی به عکس ببخشند.

 

10- از بزرگنمایی جلوگیری کنید

هنگام عکاسی با موبایل وقتی از راه دور عکاسی می کنید، وسوسه انگیز است که سوژه خاصی را که مد نظر دارید، بزرگنمایی کنید. اما در واقع بهتر است بزرگنمایی نکنید، با انجام این کار ممکن است عکس را مبهم یا بی کیفیت جلوه دهید. درعوض، سعی کنید به موضوع خود نزدیک شوید، مگر اینکه سوژه یک حیوان وحشی باشد، در این صورت توصیه می کنیم فاصله خود را حفظ کنید یا از فاصله پیش فرض عکس را بگیرید و بعدا آن را برش دهید.

عکاسی با موبایل

 

11- از فلاش فقط در طول روز استفاده کنید

بعضی اوقات، با استفاده از فلاش دوربین می توانید کیفیت یک عکس را هنگام عکاسی با موبایل بهبود ببخشید. از آنجا که عکس های تیره، کنتراست بسیار واضح تری را در برابر فلاش گوشی شما نشان می دهند، می توانند هرگونه نگاه فلش را تهاجمی و ناهموار جلوه دهند. با این حال، در فضاهای کاملا روشن، یک فلاش می تواند به نرم شدن برخی سایه های تیره در پشت یا در زیر موضوع اصلی شما کمک کند. پس اگر از فلاش استفاده می کنید، فقط در طول روز این کار را انجام دهید.

 

12- خرید سه پایه موبایل را در نظر بگیرید

اگرچه دستگاه های تلفن همراه می توانند عکس گرفتن از هر سوژه ای را در حین حرکت آسان کنند، اما هیچگاه روش آسانی برای اطمینان از سطح شات و متعادل بودن هنگام عکاسی با موبایل وجود نداشته است. بیشتر سه پایه های تلفن همراه تقریبا بزرگتر از دستگاه تلفن همراه شما هستند و می توانند به هر زاویه ای خم شوند. پس خرید سه پایه موبایل را فراموش نکنید.

سه پایه موبایل

 

13- تنظیم دستی نور هنگام عکاسی با موبایل

یکی دیگر از ویژگی های دوربین موبایل این است که می توان به صورت دستی نور آن را تنظیم کرد. با ضربه زدن روی صفحه نمایش گوشی، زمانی که دوربین گوشی شما روشن است، میتوانید به طور خودکار میزان نور را در دوربین تنظیم کنید. با تمرکز بر روی لنز، یک نماد خورشید بسیار کوچک در مقیاس عمودی مشاهده خواهید کرد. انگشت خود را به آرامی روی این نماد بالا و پایین بکشید تا سطح نور تنظیم شود.

 

14- لنز موبایل خود را تمیز کنید

ممکن است یک دوربین هوشمند برای حمل و نقل راحت تر از یک دوربین عکاسی تمام عیار باشد، اما درصد آسیب دیدن آن بالاتر است. وقتی خارج از خانه هستید تلفن شما معمولا در جیب یا کیف شما است و لنز دوربین موبایل شما در حال جذب انواع گرد و غبار است. قبل از عکاسی با موبایل حتما لنز موبایل خود را با دستمالی نرم و خشک تمیز کنید.

تمیز کردن لنز موبایل

 

منبع: https://blog.hubspot.com

درباره‌ی مهرداد صادقی زاده

عاشق نویسندگی و تولید محتوا؛ فعال در زمینه تولید، بهینه سازی و سئو محتوا

همچنین ببینید

عکاسی از خودرو |  آموزش عکاسی خودرو با معرفی 10 نکته

عکاسی از خودرو عکاسی از خودرو می تواند یک نوع عکاسی تفریحی و یا نوعی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.