خانه / دسته‌بندی نشده / اصطلاحات اصلی نورپردازی درعکاسی پرتره ( پارت 3)

اصطلاحات اصلی نورپردازی درعکاسی پرتره ( پارت 3)

نور پشتی (  Backligh)

نور پشتی که به آن نور تاکید کننده هم گفته می شود نوری است که از پشت یا از کناره های پشت به سوژه تابانده می شود تا آن را از پس زمینه تصویر جدا کند. نحوه استفاده از این نور همانند سایر نورهای فرعی که در نورپردازی پرتره بکار می روند بستگی به چگونگی چیدمان نورپردازی و نوع عکسی که موردنظر است خواهد داشت.

در عکاسی پرتره با استفاده از نور پشتی می توان نور حاشیه ای در لبه های کناری سوژه ایجاد نمود. مثلا در حاشیه موها یا شانه ها. اگر رنگ پس زمینه تصویر تیره باشد، برجستگی سوژه در این حالت بیشتر خواهد بود.

معمولا منبع نور طوری در پشت سوژه قرار می گیرد که مستقیما در داخل کادر تصویر دیده نشود و توسط خود سوژه یا یکی از عناصر صحنه از برخورد مستقین نور به داخل دوربین ممانعت گردد.

در نور روز خصوصا در ساعات ابتدا و انتهای روز که خورشید در یک زاویه پایین در آسمان قرار گرفته است، وقتی خورشید در پشت سوژه و در مقابل دوربین قرار می گیرد نقش نور پشتی را ایفا می کند و ناحیه پشت سوژه را روشن می نماید. در خیلی از مواقع در عکاسی پرتره برای ایجاد نور پشتی از منبع نور مصنوعی استفاده ی شود.

اکثر عکاسان از نور پشتی برای اضافه کردن عمق به تصویر استفاده می کنند.همچنین می توان با استفاده از این نور اثرات نمایشی بیشتری در تصویر ایجاد نمود. البته اگر از نور پشتی به درستی استفاده نشود، می تواند منجر به افزایش نوردهی و یا ایجاد سایه های ناخواسته در صحنه گردد.

نور مو ( HairLight)

نور مو نوری است که در عکاسی پرتره برای روشن کردن موی سوژه بکار می رود. منبع نور معمولا در ناحیه پشت سوژه و در حدود یک متر بالاتر از سطح سر قرار می گیرد و با زاویه به ناحیه بالا و پشت سر و شانه سوژه تابیده می شود.

معمولا منبع نور در یک طرف سوژه قرارداده می شوداگر چه می توان آن را مستقیما در ناحیه پشت سوژه نیز قرار داد. برای جلوگیری از ایجاد شراره نوری در تصویر بایستی طوری منبع نور در نواحی پشت سوژه قرار گیرد که نور مستقیم آن به داخل دوربین وارد نشود. می توان با قراردادن یک مانع در جلوی منبع نور و یا استفاده از اسنوت( snoot) یا شیدر(Barn door) این کار را انجام داد.

نور مو خصوصا وقتی که موی سوژه تیره است و در مقابل یک پس زمینه تیره قرار گرفته است برای برجسته کردن تصویر و جداکردن سوژه از پس زمینه بسیار اهمیت خواهد داشت.

درباره‌ی پانیذ حسنی

در حوزه عکاسی دیجیتال فعالیت میکنم و برخی محتوا گذاری های سایت پیکسان رو انجام میدم.

همچنین ببینید

تصویربرداری ماهواره ای

تصویربرداری ماهواره ای چیست؟ | بررسی انواع آن

تصویربرداری ماهواره ای چیست ؟ تصویربرداری ماهواره ای در واقع فرآیند فیلمبرداری و عکاسی از …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *