خانه / وبلاگ عکاسی / عکاسی ماکرو چیست؟ | 10 نکته برای بهبود عکاسی ماکرو

عکاسی ماکرو چیست؟ | 10 نکته برای بهبود عکاسی ماکرو

عکاسی ماکرو چیست؟

عکاسی ماکرو یک شکل منحصر به فرد از عکاسی است که شامل عکاسی از اشیاء کوچک می باشد تا آنها را درمحدوده چشم انسان یا در اندازه بزرگتر جلوه دهد. موضوعات معمول این سبک شامل گل ها و حشرات کوچک است که معمولا با چشم غیر مسلح نمی توانیم آنها را از نزدیک ببینیم. از این نوع عکاسی همچنین برای نمایش جزئیات در جواهرات و سایر اشیاء بی جان نیز استفاده می شود. عکاسی ماکرو یک فرم هنری است که به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد و تقریبا در هر سبک عکاسی نظیر عکاسی مسافرتی و رویداد نیز گنجانیده شده است.

یک شات ماکرو واقعی بستگی به میزان بزرگنمایی دوربین دارد. بزرگنمایی ایده آل، بزرگنمایی 1:1 است، جایی که یک شیء 1 اینچی نیز در سنسور دوربین به اندازه 1 اینچ مشاهده می شود. با این حال، ماکرو هر چیزی است که با نسبت 1:1 یا بالاتر بزرگنمایی شده است. اصول عکاسی ماکرو را می توان در یک آموزشگاه عکاسی فرا گرفت و در یک آتلیه عکاسی آن را امتحان نمود.

عکاسی ماکرو

 

اهمیت عکاسی ماکرو

امروزه هر دوربین عکاسی استانداردی دارای حالت ماکرو می باشد که به عکاسان کمک می کند تا از فاصله ای قابل مشاهده، عکس هایی نزدیک به یک شی را ثبت کنند. دوربین های استاندارد به طور خودکار عناصر لنز را تنظیم کرده و آنها را به سنسور نزدیک می کند تا به بهترین شکل از فوکوس نزدیک استفاده کند و بدون نیاز به لنزهای اضافی این اتفاق را رقم بزنند. البته برای عکاسی حرفه ای با سبک ماکرو نمی توان به یک دوربین معمولی استناد کرد، زیرا برای رسیدن به این هدف، شما به یک لنز اختصاصی ماکرو نیاز دارید.

برای دستیابی به عکاسی ماکرو واقعی، طیف گسترده ای از لنزهای ماکرو برای دوربین های دیجیتال وجود دارد که برای دستیابی به اندازه بزرگنمایی 10 برابر برای تصاویر حرفه ای، بهینه شده اند. اما حتی با داشتن دوربین و لنز مناسب نیز عکاسی حرفه ای ماکرو بدون اینکه بدانید چگونه به طور صحیح تنظیمات دوربین خود را متناسب با نیازهای عکسبرداری خود انجام دهید، کار دشواری خواهد بود. آشنایی با اصول اولیه شروع عکاسی برای موفقیت در هر سبکی الزامی است.

 

10 نکته برای بهبود عکاسی ماکرو

1-  یک لنز ماکرو خوب تهیه کنید

در حالی که دوربین های امروزی، حالت منفی را در منو یا تنظیمات آنالوگ خود ارائه می دهند، با این وجود آنها بزرگنمایی به اندازه 1: 1 را معمولا ارائه نمی دهند. اگر می خواهید عکس های ماکرو با کیفیتی تهیه کنید، باید یک لنز ماکرو اختصاصی برای دوربین خود خریداری کنید. طیف گسترده ای از لنزهای ماکرو Canon در بازار وجود دارد که بزرگنمایی 1: 1 را برای دوربین Canon شما ارائه می دهند. البته ممکن است قیمت بالای برخی از این لنزها شما را غافلگیر کند، اما مطمئنا برای ثبت عکس های ماکرو با کیفیت، به سرمایه گذاری بیشتری نیاز دارید.

نکته مهم: اگر قصد دارید از اشیاء مسطح مانند سکه یا تمبر عکس بگیرید، از لنز ماکرویی استفاده کنید که اطمینان از وضوح لبه به لبه را برای شما میسر می سازد.

لنز ماکرو

 

2- یک موضوع مناسب را انتخاب کنید

برخلاف تصور عامه، هر موضوعی در عکاسی ماکرو نمی تواند جذاب باشد. اگر بیننده شما نتواند وقتی یک عکس ماکرو را می بیند متوجه شود که به چه چیزی نگاه می کند، چگونه می تواند آن را درک کند؟ اگر موضوعی که شما از آن عکاسی کرده اید گیج کننده به نظر می رسد اما از نظر زیبایی، چشم را جذب خود می کند، قطعا به عنوان یک موضوع مناسب شناخته می شود. موضوعات جذاب در سبک ماکرو شامل حشرات کوچک، پروانه ها، قطرات باران و اشیاء کوچک مانند عروسک های مینیاتوری، جواهرات و وسایل خانگی می باشد. عکس گرفتن از اشیاء بی جان نسبتا آسان است زیرا آنها حرکت نمی کنند، اما عکاسی از حشرات بسیار چالش برانگیز است و نکته اصلی برای عکسبرداری از آنها، گرفتن عکس از فاصله ایمن برای جلوگیری از ترساندن آنهاست.

 

3- استفاده از لنزی با فاصله کانونی بالا

استفاده از لنزها، بسته به موضوع مورد نظر شما، می تواند متفاوت باشد. اگر به دنبال عکاسی از حشرات هستید، باید لنزهایی را انتخاب کنید که فاصله کانونی بالاتری دارند. این امر به شما این  امکان را می دهد تا هنگام عکاسی از حشرات و اشیاء از نزدیک، بدون ایجاد مزاحمت و ترساندن آنها و یا مختل کردن محیط طبیعی آنها، به صورت دیجیتالی به آنها نزدیکتر شوید (بدون آنکه واقعا به آنها نزدیک شوید). بهترین فاصله کانونی برای این نوع موقعیت ها باید چیزی بالاتر از 90 میلی متر باشد. به طور معمول فاصله کانونی در لنزهای ماکرو بین ۵۰ تا ۲۰۰ میلی‌ متر می ‌باشد.

عکاسی ماکرو

 

4- از لوازم جانبی کمکی استفاده کنید

حتی بدون داشتن یک لنز اختصاصی ماکرو، شما می توانید با لوازم جانبی کمکی که می تواند در کیت ماکرو شما گنجانده شود، به ماکرو عکس های خوبی برسید. یکی از ساده ترین راه ها برای بزرگنمایی سوژه، یک اتصال فیلتر مانند ساده به نام “دیوپتر” است. دیوپتر یکی از تجهیزات عکاسی ماکرو می باشد که به عنوان یک ذره بین برای لنز شما عمل می کند. طرز استفاده از دیوپتر بسیار ساده بوده و می توان یک یا چند دیوپتر را درست مانند فیلترهای لنز، بر روی لنز خود سوار کنید.

نوع دیگری از  لوازم جانبی کمکی، حلقه جفت کننده است. با استفاده از نوع دیگری آداپتور به نام حلقه جفت کننده، دو لنز از جلو به هم متصل می شوند. در این حالت، یکی از لنزها به طور عادی به دوربین شما وصل شده، در حالی که لنز دیگر در جهت معکوس قرار می گیرد. حلقه جفت کننده در هر دو طرف دارای شیارهایی است و از طریق شیارهای فیلتر به طور همزمان به جلوی هر دو لنز وصل می شود. از آنجا که حلقه های جفت کننده معمولا در هر دو طرف، قطر شیار یکسانی دارند، دو لنزی که برای این منظور استفاده می کنید هم باید قطر فیلتر یکسانی داشته باشند.

 

5- پس زمینه خود را سفارشی کنید

عکسبرداری از اشیاء بی جان بسیار ساده است زیرا می توانید کنترل کاملی بر موقعیت یابی، روشنایی و حتی پیش زمینه خود داشته باشید. بسته به ترکیب خود، کافی است سوژه را در پس زمینه دلخواه خود قرار دهید و مطمئن شوید که آنها با یکدیگر درگیری ندارند. بسیاری از عکاسان ترجیح می دهند با قرار دادن سوژه خود در مقابل پس زمینه ای متضاد که دورتر از سوژه قرار دارد، آن را ساده نگه دارند. اگر به طور خود جوش در خارج از خانه عکاسی می کنید، ممکن است کنترل زیادی روی پس زمینه خود نداشته باشید. با این حال، شما می توانید دیدگاه خود را تغییر دهید یا از  عناصر طبیعی نظیر برگ یا گل به عنوان پس زمینه استفاده کنید.

عکاسی ماکرو

 

6- به عمق میدان خود توجه کنید

اکثر افراد به شما توصیه می کنند از دیافراگم های کوچکتر استفاده کنید زیرا این امر به افزایش عمق میدان شما کمک می کند و اطمینان حاصل می کنید که قسمت های مهم موضوع شما در کانون توجه قرار دارد. با این حال، مشکل استفاده از دیافراگم کوچکتر این است که میزان نور کم شده و پراکندگی آن می تواند تا حد زیادی بر وضوح تصویر شما تاثیر بگذارد. از طرف دیگر، اگر از دیافراگم خیلی بزرگ استفاده کنید، به عمق میدان کمتری ختم می شود و این بدان معنی است که ممکن است برخی از قسمت های موضوع شما نیز مبهم شود.

یكی از سخت ترین قسمت ها در انجام  عکاسی ماکرو دستیابی به تعادل مناسب بین وضوح مطلوب و عمق میدان است. استفاده از دیافراگم های کوچکتر ورود نور بیشتر به لنزها را محدود می کند، به این معنی که شما به سرعت شاتر آهسته تری نیاز دارید تا بتوانید به درستی شات خود را در معرض دید قرار دهید. راه حل دیگر توصیه شده برای مشکل تعادل در عمق میدان و وضوح، جمع کردن فوکوس است که یک ویژگی داخلی در هر دوربین استانداری است. اگر این ویژگی را در دوربین خود ندارید، می توان آن را در  یک دوره فتوشاپ بیاموزید و به وسیله نرم افزار فتوشاپ آن را اصلاح نمود.

 

7- نورپردازی بهتری ایجاد کنید

یک مؤلفه مهم در عکاسی سبک است و بدیهی است که عکاسان حرفه ای به دنبال ایجاد شرایط مناسب برای نورپردازی بهتر هستند. گذشته از تاثیر نورپردازی برای بهبود تصاویر هنری، می توانید در زمان های خاص، مانند وقتی که سوژه با وجود دیافراگم گسترده، بازهم خیلی تاریک است، از نورپردازی استفاده کنید. بسیاری از عکاسان ماکرو به مبتدیان توصیه می کنند از یک فلاش حلقه ای استفاده کنند تا بتوان از دیافراگم های کوچکتر و همچنین سرعت شاتر سریع تر برای عکاسی دستی از اشیاء متحرک استفاده کرد. فلاش های حلقه ای نورپردازی سه بعدی خوبی را ارائه می دهند که به اندازه فلاش های داخلی ظاهر شده صاف نیست.

نورپردازی

 

8- ترکیب دوربین خود را بهبود ببخشید

چه در عکاسی ماکرو و چه در هر سبک عکاسی دیگری، عکاس باید یاد بگیرد که چگونه ترکیب خود را در دوربین بهبود ببخشد. این بدان معناست که قبل از کلیک بر روی شاتر، باید ترکیب موضوع خود را به درستی تنظیم کنید و در صورت لزوم آن را اصلاح کنید. این می تواند در عکاسی ماکرو بسیار مهم باشد، زیرا عکس گرفتن از سوژه های خاص شما می تواند وضوح عکس را کاهش می دهد. به جای عکس گرفتن از یک حشره برای بزرگتر دیده شدن آن، بزرگنمایی موضوع خود را هنگام عکاسی افزایش دهید تا بدین ترتیب از وضوح اصلی خود استفاده کنید.

 

9- نقطه تمرکز خود را برنامه ریزی کنید

شما شات خود را آماده کرده اید و تنها کاری که باید انجام دهید این است که روی موضوع خود تمرکز کنید و روی شاتر کلیک کنید. اما قبل از انجام این کار،  درک این نکته کمک می کند که در عکاسی ماکرو نقطه تمرکز شما می تواند ترکیب شما را به شدت بهبود ببخشد. نکته ای که می تواند به شما در گرفتن عکس های ماکرو بهتر کمک کند این است که یاد بگیرید چگونه به صورت دستی روی قسمت های مختلف قاب تمرکز کنید و سعی کنید تمرکز خود را تغییر دهید تا تصاویر مختلف و جالبی ارائه دهید.

 

10- صبور باشید

عکاسی ماکرو علیرغم اینکه برای بسیاری از مبتدیان تا حدودی پیچیده است، می تواند یک سبک عکاسی بسیار با ارزش و ساده باشد. در حالی که برای دستیابی به یک عکس ماکرو خوب و حرفه ای باید چیزهای زیادی را یادگرفته و به خاطر بسپارید، اما تمرین باعث می شود که این اصول برای شما یک عادت شود. پس از اینکه به آن عادت کردید، این یک مهارت محسوب می شود و می توانید با هر شات، در مسیر بهبود عکس های خود قدم بردارید.

عکاس macro

 

درباره‌ی مهرداد صادقی زاده

عاشق نویسندگی و تولید محتوا؛ فعال در زمینه تولید، بهینه سازی و سئو محتوا

همچنین ببینید

عکاسی از خودرو |  آموزش عکاسی خودرو با معرفی 10 نکته

عکاسی از خودرو عکاسی از خودرو می تواند یک نوع عکاسی تفریحی و یا نوعی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.