خانه / وبلاگ عکاسی / عکاسی منظره | 13 نکته برای بهبود عکاسی منظره

عکاسی منظره | 13 نکته برای بهبود عکاسی منظره

 عکاسی منظره

عکاسی منظره فضاهای متفاوتی را در جهان نشان می دهد، این فضاها گاه وسیع و بی پایان و گاه  میکروسکوپی می باشد. عکس های منظره معمولا وجود طبیعت را به خود جلب می کنند، اما می توانند بر ویژگی های ساخته شده توسط انسان در مناظر نیز تمرکز کنند. عکاسی منظره، هنر گرفتن تصاویر از طبیعت و فضای بیرون به گونه ای است که بیننده خود را در موقعیت فرض کند.

برای فراگیری نکات و موارد مربوط به عکاسی منظره شما می توانید به یک آموزشگاه عکاسی مراجعه کنید. البته اگر می خواهید همه چیز را یاد بگیرید و یک مقدمه ذهنی قوی برای این منظور داشته باشید، ما به شما توصیه می کنیم این مقاله از آکادمی پیکسان را به دقت مطالعه کنید.

عکاسی منظره

 

دوربین مناسب برای عکاسی منظره چیست؟

 • برای مرتفع کردن نیازهای خود برای عکاسی منظره، می توانید یک دوربین دیجیتال بدون آینه یا یک دوربین DSLR تهیه کنید. کنید.
 • دوربین های بدون آینه و DSLR حداکثر کنترل را روی تنظیمات دوربین ارائه می دهند، این بدان معناست که نه تنها کیفیت پایه تصویر به طور خودکار بالاتر است ، بلکه امکان ایجاد تصاویر حرفه ای را برای شما فراهم می کند.
 • دوربین های بدون آینه و DSLR به عکاس امکان تعویض لنزها را می دهند.
 • برای ثبت تصاویر جادویی از مناظر، مانند دره ها و غارها، با یک لنز با زاویه دید عریض مانند لنز Nikon’s 14-24mm استفاده کنید.
 • برای ثبت تصاویر دقیق تر و نزدیکتر، به جای استفاده از لنزهای زوم یا لنزهای تله فوتو، سعی کنید از لنزهای با فاصله کانونی متفاوت استفاده کنید.

 

تنظیمات دوربین برای عکاسی منظره

یک عکاس منظره باید روی مفاهیمی نظیر؛ تنظیم نوردهی، دیافراگم، سرعت شاتر و ISO مسلط باشد. تسلط روی این موارد و تنظیمات بهینه آن می تواند به طرز چشمگیری کیفیت عکس های شما را ارتقاء دهد.

 • سرعت شاتر مدت زمان باز بودن لنز است. سرعت شاتر یا زمان نوردهی، فاصله زمانی‌ می باشد که شاتر دوربین باز است و نور روی فیلم عکاسی یا حسگرهای الکترونیکی آن اثر می ‌گذارد. در عکاسی منظره، تفاوت بین سرعت شاترپایین، بسیار بیشتر از تفاوت بین سرعت شاترهای بالا است.
 • سرعت فیلم یا ایزو عددی است که جهت اندازه‌گیری حساسیت فیلم عکاسی یا حسگرهای الکترونیکی استفاده می ‌شود. اگرچه زمانی که هدف، به دست آوردن یک سرعت شاتر سریع باشد، یک ایزوی بالاتر بهتر است، اما این کار باعث ایجاد حالت دانه دانه یا نویز دیجیتالی در تصویر نیز می شود. این چیزی است که باید از آن اجتناب کنید و به همین علت است که باید در اکثر اوقات از ایزو ۱۰۰ استفاده کنید.
 • حالت دستی دوربین، وضعیت هر عنصر را به طور جداگانه کنترل می کند، در حالی که حالت اتوماتیک همه عناصر را به طور خودکار تنظیم می کند.

عکاس منظره

 

بهترین و مناسبترین تنظیمات دوربین برای عکاسی منظره

 • حالت نوردهی : دستی
 • حالت درایو : یک شات
 • دیافراگم : f/11
 • 100 = ISO
 • سرعت شاتر : متفاوت است
 • تعادل رنگ سفید : نور روز، سایه یا ابری

برای هر طلوع یا غروب خورشید، باید سرعت شاتر را مطابق با میزان روشنایی تنظیم کنید. همان طور که در بالا ذکر شد، این کار آزمایش و خطا را در پی خواهد داشت، اما با تمرین شما می توانید درک کنید که از کجا باید آغاز کنید و چه تنظیماتی مناسب تر است.

توجه داشته باشید:

اگر با تنظیمات دستی عکاسی می کنید ، اطمینان حاصل کنید که سرعت شاتر خیلی آهسته نباشد. اگر چنین باشد، لرزش دوربین باعث تاری تصاویر می شود. یک قاعده خوب این است که اگر سرعت شاتر از 30/1 ثانیه کندتر باشد، دوربین را روی سه پایه قرار دهید یا ISO را تقویت کنید تا بتوانید از سرعت شاتر سریعتر استفاده کنید.

 

13 نکته برای بهبود عکاسی منظره

1- قانون یک سوم

یکی از اولین دروس ترکیبی که به عنوان عکاس مبتدی یاد می گیریم، قانون یک سوم است.  احتمالا این یک مفهوم جدید برای شما نیست. این یک قانون مفید برای یک ترکیب بندی خوب در عکاسی است. در حال حاضر بسیاری از دوربین ها این امکان را دارند که شبکه ها را در منظره یاب یا صفحه LCD نمایش دهند، بنابراین می توانید هنگام تنظیم قاب عکس های منظره خود، این قوانین را به صورت عملی مشاهده کنید. . قانون یک سوم عکاسی پیشنهاد می كند كه یک تصویر باید به دو قسمت مساوی توسط دو خط افقی مساوی و دو خط عمودی مساوی، تقسیم شود. برای ترکیب بندی مناسب تصاویر باید عناصر مهم عکس را در امتداد این خطوط یا تقاطع های آنها قرار داد.

قانون یک سوم

 

2- تقارن

قوانین روشی عالی برای درک و بهبود ترکیب عکاسی شما هستند، اما گاهی اوقات این قوانین می توانند شکسته شوند. یکی از این مواقع زمانی است که شما در عکاسی خود از تقارن استفاده می کنید. تقارن از طرق مختلف از نظر بصری به جذابیت عکس های شما کمک می کند و عکاسی منظره نیز از این قاعده مستثنی نیست. سعی کنید با استفاده از عناصر طبیعی یا ساخته شده توسط انسان یا هر دو، به دنبال تقارن در عکاسی منظره خود باشید. خطوط سخت و مستقیم یک ساختمان می تواند به خوبی با خطوط طبیعی یک منظره در تضاد باشد تا یک عکس متقارن عالی ایجاد کند.

 

3- پس زمینه

یک ذهنیت طبیعی وجود دارد که عکاسی منظره ناخودآگاه ما را به یاد مکان های دیدنی، کوه های بزرگ، اقیانوس ها، آسمان و جنگل ها می اندازد، اما چیزی که در عکاسی منظره از همه مهمتر است یک پس زمینه خوب است. یک پس زمینه خوب برای سوژه اصلی می تواند جذابیت عکس شما را دو چندان کند. در پس زمینه چشم انداز خود به برخی عناصر مانند سنگ ها یا گل ها دقت کنید و از آنها استفاده کنید تا چشم بیننده را به سمت پس زمینه زیبا هدایت کنید.

 

4- مناظر خود را لایه بندی کنید

یكی از مشخصه های مناظر طبیعی لایه هایی است كه در همه جا وجود دارد. مهم نیست که در طبیعت به کجا نگاه کنید آنها در همه جا هستند. همیشه حداقل یک زمین و آسمان وجود دارد. غالبا در همان صحنه می توانید لایه هایی از شن، چمن، درختان، رودها، کوه ها، ابرها، و غیره را مشاهده کنید. سعی کنید مناظر خود را بسازید تا لایه های متنوعی را در یک قاب ضبط کنید و عناصر مختلف صحنه را نمایش دهید.

 

5- قاب بندی طبیعی

یافتن فریم های طبیعی در عکاسی منظره شما می تواند نحوه نمایش و احساسات تصویر شما را تغییر دهد. شما برای ساخت یک قاب طبیعی برای تصاویر خود می توانید از لابلای شاخه های  برخی از درختان، از درون چهارچوب یک پنجره، بین دو ساختمان یا زیر یک پل عکاسی کنید. شما می توانید با این کار تصاویر خلاقانه ای ارائه دهید. فریم های طبیعی می توانند بیننده را روی تصویر متمرکز کنند و یا بخش های مبهم صحنه را جذاب تر جلوه دهند.

قاب طبیعی

 

6- تمرکز روی موضوع اصلی

هنگامی که به یک عکس نگاه می کنید، چشم شما در حال جستجوی سوژه اصلی و نقطه ای برای تمرکز بیشتراست. اگر چشم شما به دنبال چیزیباشد که بتواند روی آن تمرکز کند و آن را پیدا نکند، به آن تصویر به مدت طولانی نگاه نخواهید کرد. گنجاندن یک موضوع روشن در عکاسی منظره  یک بخش حیاتی در ایجاد تصاویر بصری جذاب است. دانستن آنچه که چشم را جلب می کند، مهم است. رنگ، کنتراست، روشنایی و اندازه برخی از مواردی است که بر نحوه تمرکز چشم روی عکس تاثیر می گذارد. به این  فکر کنید که بیننده کدام قسمت از صحنه را نگاه می کند و موضوع اصلی مورد نظر شما کدام است.

 

7- دوربین رو به زمین نزدیک کنید

وقتی دوربین خود را خوب به زمین نزدیک می کنید، می توانید منظره ای بسیار جالب از صحنه ای که از آن عکس می گیرید را به دست آورید. این کار به شما این امکان را می دهد که بدون نیاز به بریدن زمینه یا آسمان، قسمت بیشتری از پس زمینه را به صحنه اضافه کنید. اگر پس زمینه شما شامل اشیاء کوچک و جالبی مانند گل باشد، می تواند ایده خوبی باشد. همچنین اگر زمین دارای بافت جالبی مانند شن باشد، این می تواند جاذبه بصری عکس شما را افزایش دهد. معمولاهنگام عکاسی از ساحل و مناظر دریایی از این تکنیک بسیار استفاده می شود.

 

8- بازتاب نور

شما احتمالا متوجه شده اید که بازتاب ها در عکاسی منظره چقدر محبوب هستند. بازتاب نور می توانند ترفندهایی را بر روی چشمان ما پیاده کند که باعث می شود نگاه  دیگری به تصویر داشته باشیم و آنها را جذاب تر ببینیم. معمولا بازتاب هایی در آب، مانند تابش نور بر آب یک دریاچه یا رودخانه می تواند جذاب باشد. البته می توانید آنها را در مکان های دیگری مانند یک منظره برفی نیز پیدا کنید. بازتاب ها راهی عالی برای اضافه کردن تقارن به عکاسی منظره شما هستند.

بازتاب نور

 

9- خطوط پیشرو

خطوط پیشرو به عناصری در قاب شما اشاره دارند که چشم را از طریق یک مسیر هدایت می کنند. در اکثر نمونه های خطوط پیشرو که در عکاسی منظره مشاهده می شود، از خطوط مستقیم استفاده شده است. البته خطوط شما می توانند بدون نیاز به صاف بودن هم بیننده را کمی در تصویر به دنبال خود بکشند. به نظر می رسد که خطوط خمیده و ممتد نیز می توانند برای چشم جذاب باشند، به خصوص اگر صحنه کاملا طبیعی باشد و هیچ اشیای ساخته شده توسط انسان در آن وجود نداشته باشد. مسیر پیاده روی یا قدم زدن در امتداد ساحل یا دنبال کردن مسیر رودخانه می تواند چشم را به روشی بسیار طبیعی تر به سمت ماجراجویی هدایت کند.

 

10- بزرگنمایی

بزرگنمایی در قسمتی از صحنه می تواند برخی مواقع عکس های منظره فوق العاده ای را ایجاد کند. گاهی اوقات جدا کردن فقط بخشی از صحنه می تواند جذابیت بصری عکس را افزایش  دهد. برای این کار چند روش وجود دارد. اولین و بدیهی ترین روش استفاده از پاهای خود و نزدیک تر شدن به بخشی از صحنه ای است که می خواهید آن را بزرگتر نمایش دهید. گزینه دیگر این است که می توانید از یک لنز تله فوتو یا لنز زوم برای تمرکز روی آن بخش از صحنه استفاده کنید. هر کدام از این گزینه ها دارای جوانب مثبت و منفی هستند، اما هر دو روش به جذابیت بصری تصویر شما می افزاید.

 

11- نسبت تصویر

نسبت ابعاد تصویر شما می تواند تاثیر چشمگیری در نحوه انتقال احساس تصویر شما به مخاطب داشته باشد. بیشتر دوربین های DSLR و بدون آینه از نسبت تصویر 2: 3 استفاده می کنند. برش تصاویر به نسبت 16: 9 می تواند جلوه ای سینمایی تر ایجاد کند. بسیاری از تصاویر پانوراما از نسبت 3: 1 یا حتی 4: 1 استفاده می کنند. برای ایجاد نمای چشمگیر و گسترده، سعی کنید تصاویر خود را به نسبت ابعاد مختلف آزمایش کنید تا ببینید چگونه این امر بر روی عکس های شما تاثیر می گذارد.

نسبت تصویر

 

12- ساده سازی کنید

وقتی صحبت از عکاسی منظره می شود، عبارت “کمتر بیشتر است” بسیار مهم است. تصویری شلوغ و پر رفت و آمد، چشم را گیج می کند. یک روش برای جلوگیری از این امر، حذف عناصر از قاب است. عکس های شما باید از مینیمال در عکاسی تبعیت کند. سعی کنید به ترکیب خود نگاه کنید و از خود بپرسید که کدام یک از عناصر صحنه را می توانید حذف کنید تا فهم تصویر ساده تر شود. بعضی مواقع لازم است تصویر خود را دوباره قاب کنید. گاهی اوقات شما نیاز به بزرگنمایی دارید. مواقعی وجود خواهد داشت که عناصری خارج از کنترل شما وجود دارد که شما مجبورید آنها را در قاب خود قرار دهید، البته ممکن است بتوانید آنها را در مرحله بعد از تولید حذف کنید.

 

13- جستجوی بهترین ترکیب

هنگامی که به مکانی می روید، وسوسه می شوید که سه پایه خود را بیرون بکشید و اولین ترکیب مناسب را پیدا کنید از آن عکاسی کنید. هیچ مشکلی در این مورد وجود ندارد، اما توصیه می کنیم که کمی بیشتر وقت بگذارید .طبیعت انسان تمایل دارد که ما را به اولین چیزی که می بینیم متمرکز کند، اما همیشه اولین انتخاب، بهترین انتخاب نیست. سعی کنید کمی بیشتر وقت خود را صرف کار کردن در صحنه و پیدا کردن ترکیب ها کنید. اگر نتوانید موقعیت بهتری پیدا کنید، همیشه می توانید به انتخاب اول خود برگردید.

عکاسی منظره

درباره‌ی مهرداد صادقی زاده

عاشق نویسندگی و تولید محتوا؛ فعال در زمینه تولید، بهینه سازی و سئو محتوا

همچنین ببینید

عکاسی از خودرو |  آموزش عکاسی خودرو با معرفی 10 نکته

عکاسی از خودرو عکاسی از خودرو می تواند یک نوع عکاسی تفریحی و یا نوعی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.