خانه / مجموعه عکس / طرز استفاده از نور در عکاسی

طرز استفاده از نور در عکاسی

در این مقاله یاد بگیرید که چگونه از انواع نورپردازی نور، نورپردازی جانبی، روشنایی پخش شده و روشنایی مصنوعی استفاده کنید.

به اطراف خود نگاه کنید ومنبع نور را پیدا کنید. نور می تواند تقریبا در هر نقطه بالاتر از شما، پشت سر شما، اطراف شما باشد. جایی که نور در حال آمدن است، تغییری در نحوه نمایش موضوع شما خواهد داشت. به عنوان مثال، نور از بالای سوژه شما ممکن است باعث ایجاد سایه های شدید شود، در حالی که نور از جلوی سوژه شما می تواند تصویر را مسطح کند.توجه داشته باشید که نور در جهت تصویر چگونه تغییر می کند.

توجه داشته باشید که رنگ نور می تواند روشن، نرم، سخت و یا کم باشد. بسته به نوع منبع آن می تواند رنگ های مختلفی داشته باشد. کیفیت نور بر روی چهره شما تاثیر می گذارد و می تواند باعث شود که تصاویر بیش از حد خشن، خیلی نرم، خیلی تاریک و یا درست باشد.

استفاده از نور در عکاسی

به دنبال جزئیات بروید. چشم شما جزئیات بیشتری از یک دوربین می تواند پیدا کند. به همین دلیل است که عکس های شما اغلب با چیزی که مشاهده می کنید مطابقت ندارد. اما آگاهی از قرار گرفتن در معرض روشنایی عمومی یا تاریکی یک صحنه است، به شما کمک می کند تا اطلاعاتی را که می خواهید وارد کنید را ضبط کنید. به دنبال تضاد بروید نور باعث ایجاد سایه می شود.

نکات برجسته، درخشان ترین قسمت یک تصویر است. برعکس، یک سایه تاریکترین قسمت یک تصویر است. کنتراست بین سایه ها و برجسته ها آن چیزی است که تصویر را جالب می کند. عکس های سمت راست دارای کنتراست زیادی هستند. عکس های متمرکز بر روی صفحه نمایش معمولا دارای کنتراست بسیار کمی هستند. تصاویری که در یک روز ابری به تصویر کشیده شده اند هم معمولا در مقایسه با آن کم است، در حالی که تصاویر گرفته شده در نور آفتاب به طور کلی در مقایسه با آن زیاد است.

برای دریافت نتایج دقیق از نور جلو استفاده کنید، سوژه را در جلوی نور مستقیم قرار دهید، شایع ترین روش کار با نور است. با این حال، تغییر روشنایی نور، می تواند این تنظیم معمول را به عکس های غیر معمول تبدیل کند. برای مثال، روشنایی جلوی نرم، می تواند بسیار ملایم باشد. چراغ جلو روشن، مانند یک فلاش می تواند خیلی سخت باشد.

فلش رایج ترین شکل روشنایی جلو است. بیشتر فلاش های ساخته شده در فلاش به صورت خودکار در نور کم تنظیم می شوند. برای کنترل بیشتر، می توانید این ویژگی را غیرفعال کنید و فقط زمانی که میخواهید، از فلش استفاده کنید فعال کنید. گاهی اوقات، ممکن است بخواهید تصویر را برای یک اثر خاص در سایه بگذارید. برای ایجاد عکسهای دراماتیک از نور پشت استفاده کنید. عکسهای برگشت پذیر به نظر بسیار جالب هستند، زیرا آنها مخالف یک عکس استاندارد هستند. استفاده از نورپردازی جانبی برای پرتره های ایستاده. برای ایجاد یک اثر چشمگیر در عکس های خود، از نورپردازی از طرف استفاده کنید، کنتراست بیش از حد می تواند بی نظیر باشد. بسیاری از عکاسان حرفه ای از یک بازتابنده یا فلش برای پر کردن سایه ها و کاهش لبه های تیز استفاده می کنند. یکی از پرطرفدارترین پرتره ها این است که موضوع خود را در مقابل یک پنجره قرار دهید، استفاده از نور پراکنده برای تصاویر طبیعی نور افکنی یک نور نرم است که می تواند توسط خورشید درخشان از طریق ابرها، سایه درختان و یا نور نور از یک دیوار یا سقف تولید شود. این نور نرم یک تصویر خوشایند را تولید می کند که رنگ های طبیعی و جزئیات موضوع را به تصویر می کشد.

در طول ساعت طلایی عکس بگیرید. ساعت طلایی ساعت در اطراف طلوع و غروب خورشید است، جایی که خورشید در نزدیکی افق قرار دارد و نور نرمتر است. این نور نرم مناسب برای تقریبا هر نوع عکس است، عکاسان بسیاری فکر می کنند که نور آفتاب بهترین نور است زیرا همه چیز خیلی روشن است. متأسفانه این بدترین زمان برای گرفتن تصاویر است.

درباره‌ی پانیذ حسنی

در حوزه عکاسی دیجیتال فعالیت میکنم و برخی محتوا گذاری های سایت پیکسان رو انجام میدم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *