خانه / وبلاگ عکاسی / عكاسي از كودك با 15 نكته طلایی

عكاسي از كودك با 15 نكته طلایی

کودکان، با چشمان فریبنده و لبخند درخشان خود، فرشته های کوچک روی زمین هستند. همه چیز درباره آن ها نشان از عشق و شادی دارد. معصومیت آنها آنقدر برجسته است كه حتی سخت ترین قلب ها را هم ذوب میكند. هر لحظه با یک کودک همچون گنجینه ای ارزشمند میباشد و چه كاری بهتر از ثبت این لحظات ارزشمند وجود دارد. اما بحث عکاسی از کودک بسیار چالش برانگیز است مخصوصا برای عکاسانی که در آتلیه کودک مشغول به کار هستند.

بنابراین در این پست، برخی از نكات عكاسی از كودكان را به شما میگویم.

15 نكته عكاسی از كودك

1- تجهیزات مهم نیستند.

برای عكاسی از كودك از چه دوربینی باید استفاده كنم؟ خب، شما میتوانید از هر دوربینی كه برای عكاسی از کودک دارید استفاده نمایید. برای هر نوعی از دوربین مزایا و معایبی وجود دارد. بگذارید به تعدادی از آنها اشاره كنم:

  • دوربین های پوینت اند شات: دوربین های پوینت اند شات كم وزن هستند و به راحتی قابل حمل میباشند. از آنجایی كه كوچك هستند، استفاده از آنها شما را ساده نشان میدهد. دوربین های پوینت اند شات ویژگی هایی همچون تشخیص لبخند و تشخیص چشمک دارند که به شما کمک می کند تا عکس های خوبی بگیرید.
  • دوربین های DSLR: اگر می خواهید از کودکان در حال فعالیت عکس بگیرید و خلاق تر باشید، از یک DSLR استفاده کنید. دوربین هایDSLR ، امكانات و کیفیت تصویری بهتری ارائه می دهند كه اغلب دوربین های پوینت اند شات آنها را ندارند. دوربین DSLR، به خاطر سنسور بزرگی كه دارد، برای عكاسی در شرایط نور كم عالی است.
  • دوربین های تلفن همراه: آنها ساده هستند و استفاده از آنها بسیار ساده است. این روزها، دوربین های موبایل کیفیت تصویری خوبی ارائه می دهند و به شما این امکان را می دهند که عکس های بسیار خوبی بگیرید.

دوربین مناسب جهت عکاسی کودک

2- از حالت نیمه خودکار یا خودکار استفاده كنید

یکی از بزرگ ترین اشتباهاتی که در گذشته هنگام عکاسی از کودک انجام میدادم، صرف زمان زیاد برای تنظیمات دوربین بود. اگر بر روی تنظیمات دوربین تمرکز کنید، ممکن است لحظات قشنگ زندگی كودكان خود را از دست بدهید. در عوض، بر روی فریم و گرفتن عکس تمرکز کنید. نگران نوردهی، یا تعادل رنگ سفید یا موارد فنی دیگر نباشید. بگذارید دوربین كار را برای شما انجام دهد. اگر می خواهید عمق میدان را کنترل کنید از حالت اولویت دیافراگم استفاده کنید، و اگر میخواهید در حال حركت عكس های خلاقانه ای بگیرید، از حالت اولویت شاتر استفاده كنید. یکی از مزیت های استفاده از حالت نیمه خودکار یا خودکار این است که شما می توانید خوب كادربندی كنید، و هیچ لحظه خوبی را از دست ندهید. با این حال، اگر شما یک کاربر جدی هستید، می توانید از حالت دستی برای کنترل بیشتر بر روی خروجی استفاده کنید.

توجه داشته باشید: اگر حالت نیمه خودكار یا خودکار را انتخاب کنید، گاهی اوقات ممکن است عکس ها تار شوند.

3- تعویض به فوکوس خودکار برای ثبت عكس از کودکان در حال بازی

با توجه به تمرکز، اگر می خواهید از کودکان در حال بازی عکس بگیرید، حالت فوکوس خودکار مفید است. زمانی که سوژه در تحرکت است، به حالت فوکوس خودکار مداوم تغییر دهید تا به طور پیوسته بر روی هدف تمركز كند. اگر از یک دوربین پوینت اند شات استفاده می کنید که کنترل نیمه خودکار یا دستی ندارد، استفاده از حالت ورزشی به عکاسی از کودک در حال بازی کمک میكند.

تعویض به تمركز خودکار برای ثبت عكس از کودکان در حال بازی

4- از حالت عکاسی پیوسته استفاده كنید

اکثر دوربین ها حالت عکاسی پیوسته یا پشت سر هم دارند. چندین عکس به صورت پی در پی و باسرعت گرفته می شود. عکاسی در این حالت به شما کمک می کند تا احساسات و حالات مختلف کودکان را ثبت کنید. هم چنین در عكس برداری از كودكان در حال بازی هم بسیار مفید است. پس از آن، شما می توانید همه این عکس ها را به هم بچسبانید و یک مونتاژ بسیار خوب درست کنید.

5- از حالت نمای زنده استفاده كنید

از حالت نمای زنده یا ال سی دی دوربین خود برای گرفتن عکس استفاده کنید. این نه تنها به شما در کادربندی کمک می کند، بلکه در حفظ تماس چشمی با کودکان هنگام گرفتن عکس نیز کمک می کند. اگر دوربین شما صفحه نمایشی چرخشی دارد، می توانید از آن برای نشان دادن آنچه كه انجام می دهید استفاده کنید و همچنین به شما کمک خواهد کرد خودتان را تا سطح آنها برای عكاسی پایین بیاورید.

6- بزرگنمایی (زوم) كنید یا از لنز بزرگنمایی (زوم) تله فوتو استفاده نمایید

اگر فکر می کنید که حواس کودکان را با نزدیک شدن به آن ها و گرفتن عکس پرت میكنید، از یک لنز زوم استفاده نمایید. اگر شما یک دوربین پوینت اند شوت دارید، برای گرفتن عکس های نزدیک زوم کنید. آن ها  نمیفهمند كه دارید عكسشان میگیرید.

7- بر روی چشم ها تمركز كنید

اگر در این فکر هستید که در کجا باید تمركز کنید و عکس بگیرید، روی چشم ها تمرکز کنید. تمرکز روی چشم ها به عكس زندگی میبخشد و توجه بیننده را نیز جلب خواهد کرد. شما می توانید از نقاط تمركز واحد در دوربین خود برای تمركز مناسب بر روی چشم ها استفاده کنید. سعی کنید كچ لایت(برق چشم) درون چشم ها را بگیرید. نگه داشتن کودکان در مقابل یک در باز، پنجره یا هر منبع نور قوی دیگری به شما کمک می کند تا كچ لایت را در چشمان آنها بگیرید.

تمرکز بر روی چشمها در عکاسی از کودک

8- در سطح چشم عکس بگیرید

سه دیدگاه معمول عكاسی از بالا، عكاسی در سطح چشم، و عكاسی از پایین میباشد. هر دیدگاه عكاسی معانی متفاوتی دارند. اگر از بالا عکاسی می كنید، به این معنی است که شما حاكم (همه چیز را كنترل میكنید) هستید (دیدگاه معمول بزرگسالان). عکاسی در سطح چشم به این معنی است که شما و سوژه برابر هستید. و عکاسی از پایین به این معنی است که سوژه حاكم است. بنابراین عكس برداری با پایین آوردن خود تا سطح آنها، به شما كمك میكند تا ارتباط نزدیكی با كودكان برقرار كنید. معمولا مردم از بالا عکس می گیرند، که من متوجه شده ام خیلی جالب نیست. با این حال، این بدین معنا نیست که شما نباید زوایای دیگری را انتخاب کنید. زوایا و ترکیب بندی متفاوتی را امتحان کنید، و ممکن است نتایج خوبی به دست آورید.

در سطح چشم کودک عکس بگیرید

9- به صورت كندید عكس بگیرید

گرفتن عکس های کندید، لحظات خوبی را به شما می دهد. شما می توانید با عكاسی كندید، هیجان و شادی زندگی كودكان را ثبت كنید.

10- دوست آنها باشید

من می دانم که عکاسی از کودک گاهی خسته کننده است. ممکن است احساس کنید كه باید از آن ها بخواهید ثابت بایستند و یا لبخند بزنند. اما بچه ها را مجبور نکنید. بگذارید کاری را که دوست دارند انجام دهند. آن ها ممکن است در اطراف پرسه بزنند، نه اینکه برای شما ژست بگیرند. اما وادار کردن آن ها، لذت كاری كه در حال انجام آن هستند را از بین میبرد. اگر از آن ها بپرسید، ممکن است برای شما ژست بگیرند، اما تصویر طبیعی به نظر نمی رسد. بنابراین دوست آن ها باشید، و در میان آن ها باشید. اگر صبر داشته باشید، عکس های بسیار خوبی خواهید گرفت.

در عکاسی از کودک با آنها دوست باشید

11- كاری كنید کودکان احساس راحتی بكنند

من فکر نمی کنم كه مکان خیلی مهم باشد. مهم این است که کودک شما باید راحت باشد. شما نباید کودک خود را به یك مکان یا اتاقی ببرید فقط به این دلیل كه نور آنجا خوب است. در عوض سعی کنید عكاسی از کودک را در جایی كه آنها راحت هستند انجام دهید.

كاری كنید کودکات در هنگام عکاسی احساس راحتی بكنند

12- صبور و سریع باشید

یکی از مهم ترین نکاتی که می توانم به شما بدهم این است که در هنگام عکاسی از کودک ، باید صبور و سریع باشید. کودکان، به خصوص زمانی كه بازی می کنند، غیرقابل پیش بینی هستند. شما نمی توانید حدس بزنید که بعد از آن چه کاری خواهند کرد. بنابراین، شما باید برای ثبت بهترین لحظه آماده و سریع  باشید.

13- از لوازم جانبی استفاده كنید

استفاده از لوازم جالب مانند اسباب بازی، عینک بزرگ و… به شما کمک خواهد کرد تا عکس های جالبی بگیرید. این لوازم توجه کودکان را جلب می کنند و آن ها بیشتر بر روی آن تمرکز خواهند کرد تا شما.

14- عكس ها را به کودک نشان دهید

هر موقع که از آنها عكس می گیرید، به خودشان نشان دهید. آن ها عکس های خود را دوست خواهند داشت و برای گرفتن عكس های بیشتر هیجان زده خواهند شد.

15- اصطلاحات و قواعد فنی را فراموش كنید و خوش باشید

ارزشمندترین نكته ای که می توانم به شما بدهم این است كه اصطلاحات و قواعد فنی را فراموش كنید. مشكلی ندارد اگر عکس ها تار یا دانه دانه و یا کم متمركز شده باشند. چیزی که بیشترین اهمیت را دارد این است که بهترین لحظات زندگی کودکان خود را ثبت کنید. شما باید در  خوش باشید. یکی از آن ها باشید و از ثبت لحظات زیبایی كه قرار است در آینده به آن ها نشان دهید لذت ببرید.

 

منبع: shutterstoppers.com

درباره‌ی پانیذ حسنی

در حوزه عکاسی دیجیتال فعالیت میکنم و برخی محتوا گذاری های سایت پیکسان رو انجام میدم.

همچنین ببینید

عکاسی کودک در منزل

عکاسی کودک در منزل و 8 ایده برای اجرای جذاب آن

عکاسی کودک در منزل عکاسی کودک در منزل کاری بسیار حساس و جذاب است. در …

نظری نیست.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *