خانه / دسته‌بندی نشده / گلدن تایم در عکاسی | ساعت طلایی عکاسی چیست؟

گلدن تایم در عکاسی | ساعت طلایی عکاسی چیست؟

گلدن تایم در عکاسی چیست؟

گلدن تایم در عکاسی شامل ساعات اول روز بعد از طلوع آفتاب و آخرین ساعت روز قبل از غروب آفتاب است. پیش بینی این پنجره کوتاه از زمان، بستگی به موقعیت جغرافیایی شما و فصلی که در آن قراردارید خواهد داشت. آنچه این وضعیت نورپردازی در عکاسی را بسیار ایده آل می کند، قرار گرفتن در معرض خورشید و نور طبیعی می باشد. در عکاسی به دلیل این که در زمان های طلوع و غروب آفتاب، خورشید به شما نزدیک تر است و این قضیه می تواند در ثبت تصاویری فوق العاده به شما کمک کند، این زمان ها از روز به ساعت طلایی یا گلدن تایم در عکاسی معروف شده است.

برای فراگیری اصول عکاسی در ساعت طلایی می توانید در یک کلاس عکاسی شرکت کنید. ما نیز در این مقاله راهنما از آکادمی پیکسان به مهمترین نکات و موارد در رابطه با گلدن تایم در عکاسی خواهیم پرداخت، پس با ما تا انتها همراه باشید.

گلدن تایم در عکاسی

 

5 وضعیت روشنایی در ساعت طلایی

1- روشنایی از جلو

این در شرایطی است که سوژه شما مستقیما با خورشید روبرو می شود. در طول ساعت طلایی، این نوع نورپردازی احساس بسیار گرمی به تصاویر شما می بخشد. از آنجا که خورشید به طور مستقیم بالای آنها نیست، در بسیاری موارد سوژه شما مجبور نخواهد بود از شدت نور شدید رنج ببرد. این نوع وضعیت نورپردازی بسیار آسان است و جلوه ای ماندگار به همراه خواهد داشت.

 

2- روشنایی از عقب

نورپردازی از پشت هنگامی اتفاق می افتد که خورشید در پشت موضوع شما باشد. در طول ساعت طلایی، این وضعیت روشنایی، جلوه ای نرم، گرم، مه آلود و درخشان ایجاد می کند.

ساعت طلایی عکاسی

 

3- روشنایی در حاشیه

روشنایی در حاشیه زمانی رخ می دهد که خورشید به گونه ای قرار گیرد که هاله ای را در اطراف سوژه شما ایجاد کند. این هاله به ویژه هنگامی که در برابر پس زمینه تاریک قرار می گیرید شیوع بیشتری دارد. برای رسیدن به این اثر، خورشید لازم نیست که مستقیما در پشت موضوع شما باشد. برای دستیابی به این اثر، عکسبرداری از زاویه پایین بهترین راه است.

 

4- شعله آفتاب

هنگامی که نور به لنز شما برخورد می کند، پدیده شعله آفتاب رخ می دهد. انواع لنز دوربین، انواع مختلفی از شعله آفتاب را ارائه می دهند. برای دستیابی به شعله آفتاب، کافی است لنز خود را به دور خود حرکت دهید. در طول ساعت طلایی، خورشید برای این نمایش شعله آفتاب در ارتفاع مطلوب خود قرار دارد. یک روش ساده برای دستیابی به شعله آفتاب این است که دوربین و لنزهای خود را جابجا کنید تا سوژه شما فقط تا حدی خورشید را بپوشاند. برای پیدا کردن زاویه ای که به بهترین وجه یک شعله آفتاب ایجاد می کند حرکت کنید(گاهی اوقات شما فقط نیاز به حرکتی معادل نیم متر به چپ یا راست دارید). راه دیگر برای دستیابی به شعله آفتاب این است که لنز و دوربین خود را به گونه ای قرار دهید تا خورشید از قاب خارج شود.

 

5- شبح

هنگامی که موضوع شما کاملا سیاه و بدون جزئیات است و در برابر پس زمینه ای روشن قرار می گیرد، یک حالت شبح یا سایه ایجاد می شود. هنگامی که خورشید به پایان ساعت طلایی نزدیک است، دستیابی به یک حالت شبح بسیار آسان است، پس سوژه خود را مستقیما در مقابل نور قرار داده و هنگام ویرایش بعد عکاسی، کنتراست آن را افزایش دهید.

حالت شبح عکاسی

 

8 نکته برای نمایش گلدن تایم در عکاسی

1- روز قبل، آسمان را مشاهده کنید

بهترین روش برای تشخیص اینکه ساعت طلایی در اوج خود قرار دارد یا نه این است که روز قبل از جلسه عکاسی، از پنجره به بیرون نگاه کنید و ببینید که خورشید چگونه می تابد. این کار به شما این امکان را می دهد تا وضعیت نورپردازی بهتری داشته باشید.

 

2- قبل از گلدن تایم در عکاسی در محل حاضر شوید

هیچ کس نمی خواهد هنگام انجام عکاسی احساس استرس، اضطراب یا عجله کند، بنابراین حتما پیش از موعد عکاسی آن را برنامه ریزی کنید. این ایده خوبی است که یک ساعت قبل از ساعت طلایی تنظیمات دوربین خود را کامل کنید. به این ترتیب زمان زیادی برای اطمینان از آماده بودن سوژه و تجهیزات خود برای آن لحظه خاص دارید.

 

3- مراقب ابرها باشید!

بسته به میزان پوشش ابر در آسمان، ساعت طلایی شما می تواند تغییر کند (یا اصلا ظاهر نمی شود!). ابرها می توانند طلوع و غروب خورشید را تقویت یا تضعیف کنند.

ساعت طلایی عکاسی

 

4- تعادل رنگ سفید خود را بر روی ابرها تنظیم کنید

با تغییر تنظیمات وایت بالانس، اطمینان حاصل کنید که تصاویری که تولید می کنید با رنگ هایی که می خواهید ظاهر شوند مشابه است. این امر به شما این امکان را می دهد تا از نگاهی گرم که به ساعت طلایی مشهور است، برخوردار شوید. ابر یا سایه ای را انتخاب کنید تا گرما و رنگ های طلایی بیشتری به تصاویر خود اضافه کنید.

 

5- با دیافراگم گسترده عکاسی کنید

چگونگی رقص نور در این ساعت می تواند یک بوکه باورنکردنی را ایجاد کند. پس سعی کنید با دیافراگمی وسیع عکاسی کنید.

 

6- سریع باشید، زیرا هر چند دقیقه یک بار نور تغییر می کند!

خورشید سریعتر از آنچه انتظار دارید حرکت می کند، بنابراین عکاسی خود را ادامه دهید و متوقف نشوید! هر موقعیت خورشید تصویری کاملا جدید را برای شما ایجاد می کند.

 

7- زاویه ها و موقعیت های مختلف را امتحان کنید

شعله های خورشید، رنگ ها و شدت نور در تصویر شما همه تحت تاثیر چگونگی زاویه لنزهای شما می باشند. تا حد امکان موقعیت های مختلف را آزمایش و امتحان کنید! بهترین راه برای به دست آوردن حداکثر بهره از گلدن تایم در عکاسی استفاده از زوایای دوربین منحصر به فرد است.

 

8-  ویرایش بعد از عکاسی را فراموش نکنید

چه رنگهایی را می توانید در تصاویر خود اضافه کنید؟ از ویرایش تصاویر پس از اتمام عکاسی برای بهبود رنگ هایی که ضبط می کنید استفاده کنید. با تغییر رنگ ها و کنتراست می توان تصاویر بی بدیلی ساخت.

گلدن تایم در عکاسی

درباره‌ی مهرداد صادقی زاده

عاشق نویسندگی و تولید محتوا؛ فعال در زمینه تولید، بهینه سازی و سئو محتوا

همچنین ببینید

تجهیزات عکاسی تبلیغاتی

تجهیزات عکاسی تبلیغاتی | معرفی همه تجهیزات لازم

تجهیزات عکاسی تبلیغاتی تجهیزات عکاسی تبلیغاتی یکی از مهترین فاکتورهای عکاسی تبلیغاتی و عکاسی محصول …

2 نظر

  1. سپیده صداقت

    سلام، معمولا ساعت طلایی چقدر طول میکشه؟

    • پانیذ حسنی

      با سلام خدمت شما دوست عزیز، گلدن تایم در عکاسی معمولا یک ساعت نیست، معمولا به این بستگی داره که کجا قرار دارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.