خانه / وبلاگ عکاسی / عکاسی از گل | آموزش صفر تا صد برای علاقه مندان

عکاسی از گل | آموزش صفر تا صد برای علاقه مندان

عکاسی از گل

عکاسی از گل یکی از محبوب ترین انواع عکاسی ها به شمار می آید و بشریت مدت هاست که مجذوب گل ها شده است. دلیل این محبوبیت این است که گل ها اغلب زیبا، جذاب و ظریف هستند و یک سوژه عالی برای عکاسی به حساب می آیند. عکاسی ماکرو رایج ترین سبک برای عکاسی از گلها می باشد. برای کسب مهارت در عکاسی از گلها شما می توانید در یک کلاس عکاسی شرکت کنید تا اصول این نوع عکاسی را فرا بگیرید. در این مقاله از آکادمی پیکسان ما نیز به بررسی تمامی نکات و موارد مربوط به عکاسی از گل خواهیم پرداخت.

عکاسی از گل

 

4 نکته مهم در عکاسی از گل

1- محل

برای گرفتن عکس های شگفت انگیز از گل ها نیاز به سفر به اماکن عجیب و غریب نیست. فقط به گل های باغچه خانه، حیاط خلوت یا پارک محل خود دقیق تر نگاه کنید. آیا آنها زیبا نیستند؟ اگر احساس می کنید فضای کافی برای عکاسی وجود ندارد، به یک باغ گیاه شناسی محلی بروید، قطعا در آنجا گل های شگفت انگیزی پیدا خواهید کرد و می توانید عکس هایی بهاری را حتی در زمستان تهیه کنید.

 

2- فوکوس

فوکوس اصلی شما روی چیست؟ روی کل گل، گلبرگ ها، ساقه، قسمت مرکزی یا فقط چند جفت گلبرگ؟ در مورد فوکوس اصلی عکس خود فکر کنید و مشخص کنید که دقیقا به چه چیزی فکر می کنید.

 

3- زمینه

پیش زمینه در عکاسی از گل بسیار مهم است و می توانید از آن به نفع خود استفاده کنید. پس زمینه نیز می تواند شما را از توجه به گل منحرف کند و باعث شود که گل از تمرکز خارج شود، البته اگر آن را به درستی انتخاب نکنید. در انتخاب پس زمینه و پیش زمینه دقت کنید.

 

4- زاویه عکاسی

هنگامی که تصمیم می گیرید به صورت عادی عکاسی کنید، موضوع دقیقا همان طور که با چشمانتان می بینید در قاب دوربین ظاهر می شود و این ممکن است برای بعضی افراد کسل کننده به نظر برسد. اگر تصمیم به عکاسی از زوایای مختلف به عنوان مثال از زاویه پایین را دارید، این می تواند همه چیز را غیر معمول و هیجان انگیز تر جلوه کند.

عکاسی از گل

 

مبانی عکاسی ماکرو در عکاسی از گلها

عکاسی ماکرو کلید اصلی شما برای تسلط بر عکاسی از گلها می باشد. عکاسی ماکرو نوعی عکاسی است که سوژه های بسیار نزدیک را ثبت می کند. بیایید نگاهی عمیق تر به آنچه که عکاسی ماکرو به ما  می آموزد و چیزی که می تواند در تصاویر شما از گلها به وجود آورد، داشته باشیم.

لنزها

عکاسی ماکرو از نوع خاصی از انواع لنز دوربین به نام لنز ماکرو استفاده می کند. لنز ماکرو با دیافراگم f / 2.8 برای عکس گرفتن از گل ایده آل ترین است. سرمایه گذاری روی لنزهای ماکرو ممکن است کمترین مقدار از بودجه شما را درگیر کند، اما همیشه می توانید ابزارهای ارزان قیمت تری برای ایجاد یک اثر مشابه را نیز خریداری کنید. شما می توانید یک لنز پرایم یا زوم معمولی را به دوربین خود  وصل کنید تا از قدرت بزرگنمایی آن استفاده کنید.

عکاسی ماکرو

 

روشنایی

در عکاسی از گل قرار دادن نور بین دوربین و سوژه می تواند مشکل باشد. به همین دلیل است که بسیاری از عکاسان از لنزهای ماکرو تله فوتو در عکاسی ماکرو استفاده می کنند.  به طور معمول این لنزها با فاصله کانونی 100 تا 200 میلی متر، یک فاصله کافی برای قرار دادن روشنایی بین دوربین و سوژه را ارائه می دهند. یکی دیگر از تجهیزات نورپردازی شما برای عکاسی از گلها حلقه فلش است. مزیت آنها این است که به اندازه یک فلاش استاندارد روشن نیستند و از وایت بالانس مناسبی برخوردار هستند. همچنین می توانید از یک دیفیوزر فلاش استفاده کنید که نور را نرم می کند و بازتاب های اضافی را از بین می برد و نور بیشتری را نیز اضافه می کند. هنگام عکاسی از گل ها، باید تکنیک های مختلف روشنایی را آزمایش کنید.

 

عمق میدان

در عکاسی ماکرو هرچه به موضوع خود نزدیکتر شوید، عکاسی از موضوع مورد نظر سخت تر است. لنزها به شما این امکان را می دهند تا با انتخاب شماره f مناسب، عمق میدان را برای بهبود فوکوس تغییر دهید. دیافراگم f / 5.6 یا f / 8 به شما این  امکان را می دهد تا به راحتی روی گل متمرکز شوید، به این معنی که تصویری واضح تر خواهید داشت. با استفاده از دیافراگم گسترده مانند f / 1.8 یا f / 2.8، کار خود را سخت می کنید. می توانید از تکنیک فوکوس تک نقطه ای برای عکس برداری از گل استفاده کنید. این کار به شما این امکان را می دهد تا دقیقا بر روی بخش مورد نظر از گل تمرکز کنید.

 

تثبیت تصویر

حتی اگر گل ها موضوعی ایستا هستند که می توانید بارها و بارها از آنها عکس بگیرید، باید حتما آب و هوا را در نظر بگیرید. در هنگام وزش باد شدید از عکس گرفتن از گل ها خودداری کنید، زیرا حتی یک باد شدید می تواند فوکوس عکس شما را از بین ببرد و شما آن را در عکاسی ماکرو نمی خواهید. برای به حداقل رساندن لرزش دوربین از سه پایه استفاده کنید. سرعت بالای شاتر می تواند به شما در جلوگیری از تاری حرکات کمک می کند. اما اگر به طور خاص می خواهید حرکات گلبرگ ها را ثبت کنید، می توانید سرعت شاتر آهسته را به صورت دستی انتخاب کنید.

 

ترکیب بندی

حتی اگر هدف اصلی در عکاسی ماکرو نزدیک شدن هرچه بیشتر به موضوع باشد بدون اینکه تمرکز خود را از دست دهید، می توانید از تکنیک های کلاسیک ترکیبی مانند قانون یک سوم استفاده کنید. تقریبا هر دوربینی به شما این امکان را می دهد تا حالت شبکه را روشن کنید و با مشاهده خطوط شبکه، ترکیب بندی ایده آل تری را برای ثبت  جلوه ای دلپذیر ایجاد کنید.

قانون یک سوم عکاسی

 

9 جنبه خلاقانه عکاسی از گل

1- یک نوع یا رنگ گل

یکی از جنبه های خلاقانه عکاسی از گلها عکس برداری از یک نوع خاص گل و یا یک رنگ گل می باشد. این کار به ایجاد یک نظم سلسله مراتب بصری قوی کمک می کند و تصاویر شما را تک رنگ یا خاص تر جلوه می دهد.

 

2- چرخه زندگی گل

می توانید با تصاویر خود از گل ها در یک دوره زمانی، یک داستان کامل را بازگو کنید. شما می توانید مراحل مختلف زندگی یک گل را از جوانه زدن گرفته تا شکوفه کامل ثبت کنید. نگاه کردن به همه این عکس ها پشت سر هم می تواند جذابیت خاصی را ایجاد کند.

چرخه زندگی گل

 

3- حشرات

عکاسی از حشرات در حالی که روی گل ها نشسته اند یکی از جذاب ترین سوژه ها برای عکاسی از گلها می باشد. این مورد در مورد پروانه ها و مورچه ها و زنبورها نیز صدق می کند. عکاسی از حشرات روی گلها یکی از پر هوادار ترین نوع عکاسی از گلها می باشد.

 

4- گل های فصلی

روی گلهای مختلف که در فصول مختلف شکوفا هستند تمرکز کنید. تصاویر جذاب گل ها با ترکیبی از گیاهان فصلی ایجاد می شود. به گلهایی که در منطقه شما رشد می کنند فکر کنید. شکوفه های گیلاس که نمادی از تولد دوباره است می تواند برای تصاویر گل بهاری مناسب باشد.

 

5- عکاسی در گذر زمان

شما می توانید یک فیلم با گذشت زمان از گل هایی که در حال رشد یا باز شدن در آفتاب صبح هستند، تهیه کنید. این تصویری از گلهای در حال حرکت است که اغلب دیده نمی شود، بنابراین مطمئنا توجه شما را جلب می کند. برای این کار باید دوربین خود را بر روی سه پایه تنظیم کرده و تنظیمات خود را بر این اساس آماده کنید. همچنین مطمئن شوید که از فضای ذخیره کافی برخوردار هستید. پس از آن می توانید دوربین خود را برای عکاسی در آنجا بگذارید.

 

6- ویرایش عکس گل

نرم افزار ویرایش عکس مورد نظر شما چیست؟ اگر یک نرم افزار مناسب ویرایش عکس ندارید، فتوشاپ را به شما توصیه می کنیم. ویرایش عکس های گل باعث می شود تصاویر شما خاص تر شوند و خواهید دید که وقتی عکس های شما ویرایش شد، بازخورد بیشتری دریافت خواهید کرد.

ویرایش تصویر در فتوشاپ

 

7- بافت

بافت و جزئیات عکاسی ماکرو خود را بهبود بخشید. گلها بافت خوبی دارند تا بتوانید با آنها بازی کنید و می توانید با اضافه کردن یک لایه تصویر و آزمایش بافت های مختلف، بافت دلخواه خود را انتخاب کنید.

 

8- ارتعاش و اشباع

یکی از اصلی ترین نکات مورد توجه گلها رنگ آنهاست. ما دائما از پالت رنگ هایی که طبیعت ارائه می دهد متحیر می شویم، به همین دلیل است که عکاسی از گل بسیار محبوب است. با افزایش لرزش و اشباع در عکس های گل خود می توانید رنگ ها را پر رنگ کنید و بهترین قسمت های گل را برجسته کنید.

 

9- فیلترهای قطبی

یک فیلتر پولاریزه ابزاری عالی است که می تواند به عکاسی از گل شما نیز ارزش افزوده دهد. هنگامی که یک فیلتر قطبی را در لنز قرار دهید، بلافاصله همه چیز را در صحنه شما تاریک می کند. نور زیاد ممکن است باعث از بین رفتن جزئیات روی گل شما شود، زیرا گل بسیار کوچک و ظریف است. در صورت وجود نور زیاد در گلبرگ ها، دوربین عکاسی مشاهده جزئیات را در گل دشوار می کند. برای تاریک کردن صحنه و مشاهده جزئیات از این فیلتر استفاده کنید.

عکاسی با فیلتر قطبی

منبع:

https://skylum.com

درباره‌ی مهرداد صادقی زاده

عاشق نویسندگی و تولید محتوا؛ فعال در زمینه تولید، بهینه سازی و سئو محتوا

همچنین ببینید

عکاسی از خودرو |  آموزش عکاسی خودرو با معرفی 10 نکته

عکاسی از خودرو عکاسی از خودرو می تواند یک نوع عکاسی تفریحی و یا نوعی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.