خانه / دسته‌بندی نشده / عکاسی از کودک در پاییز

عکاسی از کودک در پاییز

پاییز به خاطر فراوانی شگفت انگیز رنگ ها و نورهایش فرصت ویژه ای برای عکاسی است. عکاسی از کودک در پاییز هنری است که اگر به آن مسلط شوید، آثارتان می توانند تحسین برانگیز باشند.

همین تنوع رنگ و نور در پاییز است که می تواند پس زمینه های فوق العاده ای برای گرفتن عکس های خانوادگی در اختیار شما قرار دهد. برای تهیه این مطلب من از پرتره هایی که از کودکانم در جنگل در پاییز گرفتم استفاده کردم. در ادامه به نکات و راهنمایی های مفیدی که برای عکاسی از کودک در پاییز به آن ها نیاز خواهید داشت، اشاره کرده ام.

 

عکاسی از کودک در پاییز

عکاسی از کودک در پاییز

 

آمادگی قبل از عکاسی

برای هر برنامه عکاسی موفقی باید از پیش آماده شوید. تجهیزات باتری دار (دوربین، فلاش های سیار و…) همگی شارژ باشند، کارت های حافظه خالی و آماده و همه تجهیزات جانبی همچون سه پایه، فیلترها، سافت باکس ها، دیفیوزر ها، رفلکتورها و… همگی آماده باشند. اگرچه این مواردی که ذکر شد بدیهی به نظر می رسند، اما در بسیاری از موارد از آن ها غافل هستیم. مثلاً خالی نکردن کارت حافظه از مواردی است که معولاً برای عکاسان تازه کار زیاد اتفاق می افتد.

از شرایط آب و هوایی و مناسب بودن آن ها هم اطمینان پیدا کنید. مثلاً در شمال کشور، در عرض چند ساعت ممکن است شرایط جوی تغییرات زیادی داشته باشد. اینکه همه چیز آماده باشد و شما آماده عکاسی در محل و ناگهان فقط عامل آب و هوا (مثل باران شدید) کار را خراب کند، بسیار ناراحت کننده است؛ پس حتماً در خصوص شرایط آب و هوایی روز عکاسی تان اطمینان پیدا کنید. اگرچه ذکر این نکته خالی از لطف نیست که در هوای بارانی نیز می توانید عکس های فوق العاده بیندازید اگر تمرین و مهارت کافی داشته باشید.

 

آمادگی

 

بهترین شرایط نوری برای عکاسی از کودک در پاییز همیشه و همه جا معمولاً حوالی غروب و طلوع است. از آن جا که قانع کردن همه اعضای گروه برای عکاسی در صبح زود بسیار مشکل است، بهتر است ساعت عکاسی را یک ساعت قبل از غروب خورشید در نظر بگیرید. این ساعت که به “ساعت طلایی” نیز مشهور است، همواره توسط عکاسان حرفه ای پرتره توصیه می شود. چرا که در این زمان پخش نور در آسمان در لطیف ترین و مناسب ترین حالت خود قرار دارد. پس به خاطر داشته باشید زمانی که در محل و آماده عکاسی از هستید، حداقل یک ساعتی به غروب مانده باشد.

اطمینان حاصل کنید کسانی که قرار است سوژه و مدل عکس های شما باشند، لباس مناسب به تن کنند. در جنگل هوا در نزدیکی غروب به سرعت سرد می شود، پس پوشیدن و همراه داشتن لباس گرم ضروری ست.

لباس مناسب برای عکاسی از کودک در پاییز

برای عکس پرتره همیشه مهم است که چه لباسی بر تن دارید. اما در پاییز این اهمیت دوچندان می شود. سه حالت از رنگ ها برای پاییز مناسب اند: یا رنگ هایی به تن کنید که خنثی هستند (مثل خاکستری، آبی کمرنگ) یا از رنگ هایی استفاده کنید که مکمل رنگ های پاییزی باشند (مثلاً اگر رنگ غالب محل عکاسی پاییزی مان نارنجی است، رنگ آبی و مشتقات آن مکمل خوبی خواهد بود). حالت سوم نیز رنگ های هم طیف هستند که با محیط مخلوط می شوند: مثلاً قرمز می تواند به طیف های پاییزی نزدیک باشد. در عکس هایی که من برای این مطلب انتخاب کرده ام، پسرم بنفش تیره و دخترم سیاه و سفید پوشیده است.

 

توصیه هایی در خصوص لباس مناسب برای عکاسی پرتره

 

از پوشیدن لباس هایی با طرح های شلوغ و درهم و شامل چندین رنگ درهم و برهم برای مدل هایتان پرهیز کنید. از لباس هایی که عکس های شخصیت های کارتونی و … نیز دارند باید اجتناب کرد، به طور کلی هر طرحی که باعث ایجاد نوعی حواس پرتی از صورت چهره و یا آن چیزی که واقعاً باید به آن توجه شود، مناسب نخواهد بود.

مکان مناسب عکاسی

مکان عکاسی از کودک در پاییز باید به گونه ای انتخاب شود که بیشترین تنوع رنگ و بافت در آن قابل مشاهده باشد. یک نکته در تعیین مکان مناسب برای عکاسی این است که مکان مناسب به نوعی به تاریخ عکاسی شما نیز مرتبط می گردد. چرا که باید زمانی را انتخاب کنید که برگ ها هنوز کامل نریخته اند و فقط در مرحله تغییر رنگ هستند. اگر خودتان چندان اطلاعی از مکان های مناسب برای عکاسی در پاییز ندارید، می توانید هشتگ های مرتبط با پاییز و عکاسی را در شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام و توییتر دنبال کنید تا در دسترس ترین و نزدیک ترین مکان ها را بیابید.

 

مکان عکاسی

 

نکات فنی

من از دوربین کانن 5D  Mark3 و لنزهای 200-70 و 24-70 میلی متر کانن با قابلیت حداقل f/2.8 Mark2 برای ثبت کردن این عکس ها استفاده کرده ام. بدیهی است که تجهیزات مورد استفاده من لوازم عکاسی حرفه ای در آتلیه کودک محسوب می شوند. اما با توجه به قابلیت های عالی عکاسی با دوربین موبایل و دوربین های کامپکت امروزی، کسانی که دوربین های DSLR ندارند نیز قادر به ثبت عکس های خوب خواهند بود.

اگر دوربین DSLR دارید، با تغییرات اندازه دیافراگم می توانید عکس های خوبی بگیرید. برای محو کامل پس زمینه و گرفتن یک عکس بسیار شارپ از سوژه، باید دهانه دیافراگم را تا آن جا که لنزتان اجازه می دهد باز کنید. برای چنین عکس هایی دیافراگم های f/2.8 و کمتر در یک دوربین حرفه ای فول فریم کارساز خواهد بود. اگر می خواهید بخشی از فضای اطراف (مثل برگ ها) در کنار سوژه های اصلی عکس در فوکوس باشند، دیافراگم های بسته تر (عدد دیافراگم بزرگ تر) مثل f/8  و بالاتر مناسب خواهد بود. نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که بستن هرچه بیشتر دیافراگم به معنی کاهش سرعت شاتر خواهد بود. و این یعنی اگر از سه پایه استفاده نکنید، لرزش دست مانع از ثبت عکس شارپ خواهد شد. در چنین حالتی باید ISO را تا جایی که کیفیت دوربین اجازه می دهد بالا ببرید. هر چه دوربین شما با کیفیت تر باشد، عدد بالاتری از ISO را می توانید انتخاب کنید. ISO بالا به خودی خود کمی نویز در تصویر شما ایجاد می کند، به همین دلیل است که عدد مناسب آن متناسب با کیفیت دوربین خواهد بود.

نکات فنی

نکات فنی

نکات فنی

 

من برای عکاسی از الویت دیافراگم (در دوربین کانن با AV و در دوربین نیکون با A مشخص می شود) استفاده کردم. همان طور که می دانید الویت دیافراگم به آن معنی است که شما تنها عدد دیافراگم مورد نظر خود را تنظیم می کنید و دوربین سرعت شاتر و ISO متناسب با این عدد دیافراگم را به شکل خودکار انتخاب خواهد کرد. به یاد داشته باشید سرعت شاتر های بیشتر از 1/60  ثانیه، در اکثر افراد با لرزش دست همراه است.

برای فرمت ذخیره عکس ها، من معمولاً RAW را انتخاب می کنم. چرا که این فرمت به شما اختیارات بیشتر برای ویرایش عکس در نرم افزاهای ویرایش (مانند فتوشاپ) خواهد داد. اگر می خواهید حجم کمتری به ازای هر عکس در کارت حافظه تان اشغال شود، فرمت JPEG مناسب تر خواهد بود.

از دیگر تنظیمات مهم در هنگام عکاسی تنطیم وایت بالانس است. وایت بالانس به مفهوم نظری در واقع تعیین کننده طیف رنگی دوربین شما بر اساس دمای رنگ است. ( هر رنگ دو مشخصه اصلی دارد: نور و دما). به همین ترتیب است که فضای گرم (طیف نارنجی) و فضای سرد (طیف آبی) را می توان بر اساس دمای رنگ ها مشخص کرد.

در این عکاس ها چون فضا تقریبا ابری بود، من وایت بالانس را در حالت cloudy قرار دادم. این حالت میزان سفیدی (سردی) ناشی از ابری بودن هوا را به شکل خودکار جبران می کند. نکته مهم در مورد وایت بالانس این است که این مورد تا حد خوبی در نرم افزارهای ویرایش عکس قابل اصلاح است (هر چند باید در محل با وایت بالانس مناسب عکاسی کنیم). وایت بالانس را خودتان هم می توانید به صورت customize تنظیم کنید. برای این کار باید با نحوه استفاده از تکنیک gray card آشنا باشید.

سعی کنید لبخندها و حالت های طبیعی بچه ها را ثبت کنید.

اگر از بچه های خودتان عکاسی می کنید، قطعاً آن ها را به خوبی می شناسید. می دانید چه موسیقی دوست دارند و چه چیزی آن ها را بیش تر هیجان زده می کند. چند نکته برای آن که بتوانید از حالت های معصومانه و طبیعی بچه ها عکاسی کنید (به جای تحمیل ژست های خاص بزرگسالان):

من از بچه ها خواستم خیلی شدید و هیسرتیک بخندند، اما این چیزی نبود که می خواستم از آن عکس بگیرم. در واقع واکنش آن ها به این ماجرا و خنده طبیعی شان پس از این کار (که به شکل سرگرمی برایشان در آمده بود) فرصت مناسب عکاسی را در اختیار من قرار داد. بنابراین شما باید روشی را به کار بگیرید که بچه ها را وادار به یک واکنش طبیعی کند.

 

سعی کنید لبخندها و حالت های طبیعی بچه ها را ثبت کنید.

از بچه ها بخواهید درباره چیزی که به آن علاقه دارند حرف بزنند. مثلاً پسر من می تواند ساعت ها درباره شخصیت های جنگ ستارگان صحبت کند و دخترم هم می تواند سوالات ریاضی را خوب جواب بدهد. بنابراین یک تعامل (interaction) با بچه ها داشته باشید تا احساس راحتی کنند و واکنش هایشان طبیعی باشد. مثلاً می توانید برایشان یک آواز بخوانید که آن ها از حفطند. اما عمداً آهنگ را اشتباه بخوانید تا آن ها را وادار به واکنش و حرف زدن بکنید. خلاصه هر کاری بکنید تا واکنش ها طبیعی و نرمال باشند. هرگز از آن ها نخواهید که بگویند: چییییییز!

سعی کنید لبخندها و حالت های طبیعی بچه ها را ثبت کنید.

سعی کنید لبخندها و حالت های طبیعی بچه ها را ثبت کنید.

 

ویرایش عکس ها

برای ویرایش عکس ها من ابتدا آنها را در قسمت Camera RAW processor  فتوشاپ ویرایش می کنم. شما می توانید از نرم افزار مناسب دیگری که با آن راحت هستید استفاده کنید. مثلاً Lightroom هم گزینه مناسبی است. من معمولاً در مرحله ادیت کار خاصی نمی کنم، بیشترین کاری که انجام می دهم تصحیحاتی در بخش اشباع رنگ ها (saturation) است که برای مثال در این نمونه قرمز، زرد و سبز را افزایش داده ام.

ویرایش عکس ها

در آخر اینکه…

عکاسی از کودک در پاییز، عکس هایتان را چاپ کنید. در بسیاری موارد ما فقط عکس می گیریم و به این مرحله قانع می شویم. اما در واقع عکس های خوب زمانی بهتر به چشم می آیند که در ابعاد مناسب چاپ شده باشند.

 

در آخر اینکه...

 

منبع: digital-photography-school.com

درباره‌ی پانیذ حسنی

در حوزه عکاسی دیجیتال فعالیت میکنم و برخی محتوا گذاری های سایت پیکسان رو انجام میدم.

همچنین ببینید

تصویربرداری ماهواره ای

تصویربرداری ماهواره ای چیست؟ | بررسی انواع آن

تصویربرداری ماهواره ای چیست ؟ تصویربرداری ماهواره ای در واقع فرآیند فیلمبرداری و عکاسی از …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *