خانه / وبلاگ عکاسی / عکاسی مستند چیست؟ | 7 نکته برای شروع پروژه عکاسی مستند

عکاسی مستند چیست؟ | 7 نکته برای شروع پروژه عکاسی مستند

عکاسی مستند چیست؟

عکاسی مستند به طور مشخص، هنر ثبت وقایع و تجربیات مهم تاریخی، فرهنگی، اجتماعی یا سیاسی است. این سوژه های عکاسی می توانند اخبار خبری یا داستان هایی درباره زندگی واقعی انسان ها را در سراسر جهان به تصویر بکشند. عکاسی مستند همچنین برای به تصویر کشیدن چیزهای به ظاهر ناچیز در زندگی روزمره استفاده می شود. توجه داشته باشید که عکاسی خبری با عکاسی مستند متفاوت بوده و در واقع عکاسی خبری جزئی از انواع عکاسی مستند می باشد.  اصول عکاسی مستند را می توان در یک آموزشگاه  عکاسی آموخت، هرچند که ما در این مقاله یک راهنمای کامل برای علاقه مندان به این سبک عکاسی آماده کرده ایم که مطالعه دقیق آن را به شما توصیه می کنیم.

عکاسی مستند

 

تجهیزات لازم برای عکاسی مستند

 • مهمترین تجهیزات مورد نیاز برای عکاسی مستند یک دوربین مناسب است. عکسبرداری با یک دوربین DSLR با فرمت RAW برای ثبت بهترین تصاویر، امری ضروری می باشد. توجه داشته باشید که حتما عکس هایتان را با فرمت RAW بگیرید زیرا بیشتر ویرایشگران و اکثر وب سایت ها برای انتشار عکس ها نیاز به تصاویری با وضوح بالا دارند.
 • از دیگر تجهیزات عکاسی مستند همراه داشتن چند لنز خوب متفاوت است. لنزهای استاندارد، ماکرو یا تله فوتو بسته به موضوع عکاسی شما می تواند مورد استفاده قرار گیرد.
 • همراه داشتن پاور بانک و باتری یدکی در تصویر برداری مستند می تواند ضروری باشد، چرا که برای شکار بعضی از صحنه ها شما ممکن است به منطقه ای دور افتاده یا بدون امکانات سفر کنید.
 • سه پایه عنصری است که برای هر سبک عکاسی به صورت حرفه ای توصیه می شود و می تواند میزان احتمال لرزش دست و تاری عکس را به صفر برساند و تسلط شما روی سوژه را افزایش دهد.

 

 5 اصل مهم در عکاسی مستند

 • یک اشتباه رایج در عکاسان مستند تازه کار این است که تصور می کنند که چهره یک سوژه باید به وضوح در هر عکس دیده شود. گرفتن چهره تنها یک راه برای شرح داستان شخص است. تعداد بی شماری از جزئیات دیگر وجود دارد که یک عکاس مستند برای تکمیل تصویر می تواند آنها را به تصویر بکشد. نشان دهد.
 • یک دفترچه داشته باشید و تمام مکان های ممکن که می خواهید در آنها عکاسی کنید را در آن یادداشت کنید. در این دفترچه، سایر اطلاعات مرتبط مانند اندازه شات، تعداد تصاویر، نوع شات، زاویه دوربین و سایر موارد اضافی را یادداشت و برای خود یک لیست درست کنید. این کار به هدفمند تر کردن پروژه عکاسی شما کمک می کند.
 • هنگام ثبت یک تصویر، فقط به مرکز قاب توجه نکنید. همیشه به اطراف و لبه های تصویر نگاه کنید. فراموش نکنید که لبه های تصویر می تواند سبب تمرکز یا عدم تمرکز بیننده روی سوژه اصلی شود. تصمیم بگیرید که آیا می خواهید اشیاء و حواشی تصویر در قاب یا خارج از قاب شما قرار داشته باشند و دوربین خود را مطابق با آن حرکت دهید.
 • این احتمال وجود دارد که پروژه عکاسی مستند شما طی چند روز، چند هفته یا حتی ماه ها ادامه یابد. به این ترتیب شما نیاز به ایجاد سیستمی برای سازماندهی و مدیریت کار خود دارید. پس توصیه می شود که بلافاصله پس از ثبت هر تصویر آن را کپی کرده و در یک فلش یا لپ تاپ جداگانه نگه داری کنید.
 • تسلط به نرم افزارهای ویرایش عکس نظیر فتوشاپ و لایت روم برای ویرایش تصاویر مستند و اضافه کردن افکت ها یا تغییر رنگ ها از الزامات مهم در عکاسی مستند می باشد، پس از آن غافل نشوید.

یک عکاس مستند

 

7 نکته برای شروع یک پروژه عکاسی مستند

1- لیستی از ایده ها را تهیه کنید

شما به تعدادی لیست نیاز دارید تا بتوانید در مسیر صحیح قرار بگیرید. شما باید لیستی از ایده ها و مکان هایی را که قصد دارید برای عکاسی به آنها مراجعه کنید، تهیه کنید. سپس شروع به ویرایش لیست خود کنید. از خود بپرسید که آیا ایده های موجود در لیست شما می تواند به یک پروژه عکاسی مستند تبدیل شود یا خیر.

سوالات زیر را از خود بپرسید:

 • آیا ایده من از نظر بصری جذاب است؟
 • آیا ایده من چالش بر انگیز است؟
 • آیا من از عکس گرفتن از این موضوع لذت می برم؟
 • آیا می توانم به اندازه کافی درباره موضوع انتخاب شده اطلاعات کسب کنم؟
 • آیا دسترسی آسانی به موضوع یا مکان خود دارم؟
 • آیا نگرانی های ایمنی و حفاظتی برای دستیابی به این سوژه وجود دارد؟

اگر در مورد هر یک از موارد بالا یا سایر مواردی که به آنها فکر می کنید نگرانی دارید، ممکن است لازم باشد که این ایده را کنار گذاشته و ایده دیگری را امتحان کنید.

یک عکس مستند

 

2- چگونه تصمیم بگیریم که پروژه ما چه مدت طول بکشد؟

انتهای پروژه را در ذهن خود تصور کنید. شما می خواهید به چه چیزی برسید؟ چند عکس از این پروژه می خواهید تهیه کنید؟ همه جوانب را در نظر بگیرید و یک زمان معقول و مشخص برای پروژه خود تعیین کنید. تصمیم گیری صحیح در مورد زمان شروع کار به شما در رسیدن به هدف کمک می کند. زمان بندی نکته مهمی است و توجه کنید که اگر شما یک پروژه را باز بگذارید و زمانی را برای انتهای آن تعیین نکنید، ممکن است هیچوقت به اتمام نرسد.

اگر هم یک بازه زمانی کوتاه را برای یک پروژه انتخاب کنید، باز هم ممکن است وقت نداشته باشید تا از روند کار لذت ببرید و نتایج دلپذیری را به دست آورید و پروژه یا نیمه کاره می ماند و یا شتاب زده و بدون بازده کافی به پایان می رسد. خوب است که قبل از شروع یک پروژه عکاسی مستند تمام جوانب کار را مورد بررسی قرار داده و یک زمان پیش فرض برای شروع و اتمام پروژه  در نظر بگیرید.

 

3- قبل از شروع، درباره موضوع مستند خود تحقیق کنید

حتی اگر موضوعی را انتخاب کرده اید که دانش گسترده ای در مورد آن دارید، برخی از تحقیقات را باید پیرامون آن انجام دهید. هرچه موضوع مستند عکاسی خود را بیشتر  شناخته و درک کنید، بهتر می توانید آن را نشان دهید. پس از اینترنت استفاده کنید. گوگل و یوتیوب منابع عظیمی برای تحقیق در مورد ایده های عکاسی مستند می باشند.

از کتابخانه محلی خود دیدن کنید، زیرا کتاب ها اغلب حاوی اطلاعات مفید تر و واقعی تری از آنچه در اینترنت می توانید پیدا کنید، هستند. اگر یک گروه  در منطقه شما درباره موضوع شما وجود دارد، به آن بپیوندید. با افراد دیگری که علاقه های مشابه دارند ملاقات کنید و از آنها بیاموزید. از مکان مورد نظر بازدید کنید و آنچه را در آنجا اتفاق می افتد مشاهده کنید. هر آنچه که به طور مکرر اتفاق بیفتد، مشخصه موضوع انتخابی شماست و باید کانون اصلی توجه شما باشد.

تصویر برداری مستندسازی

 

4- با مردم ملاقات کنید

این کار ممکن است برای هر ایده عکاسی مستند، الزامی نباشد. چرا که بعضی اوقات افرادی وجود ندارند که با آنها صحبت کنید. بدون برقراری رابطه با افراد، ممکن است خیلی از فرصت های عکاسی را از دست بدهید. افراد متخصص و محلی ممکن است اطلاعاتی داشته باشند که  در هیچ کتاب یا وب سایتی آنها را پیدا نکنید. دانش محلی می تواند به شما کمک کند تا چیزهایی را که ممکن است در غیر این صورت از دست بدهید، ببینید. بسته به پروژه شما، ممکن است عکس های شما به روش های دیگری منتشر و یا استفاده شوند. در صورت نیاز، برای انجام عکاسی مستند خود مجوز بگیرید. در مورد آنچه می خواهید انجام دهید صادق باشید. برای پیروی از قوانین و دستورالعمل ها آماده باشید و فراموش نکنید که برخی از عکس ها را به سوژه های خود هدیه کنید.

 

5- نحوه عکاسی برای یک پروژه مستند

عکس هایی که باید در یک پروژه مستند بگیرید، بستگی به ماهیت پروژه شما دارد. هرچه بیشتر عکس بگیرید، پیدا کردن تعادل و انتخاب بهترین تصاویر آسان تر خواهد بود. روی تولید یک سری عکس متمرکز شوید که روایت تصویری روشنی از موضوع انتخاب شده شما ارائه خواهند داد و مطمئن شوید که مجموعه ای از زوایای خوب را ثبت می کنید.

همیشه به دنبال سه نوع عکس باشید. تصاویری با زاویه دید گسترده، متوسط ​​و نزدیک. ثبت این سه نوع عکس به شما کمک می کند تا مردم نسبت به آنچه می بینند احساس بهتری داشته باشند. اگر فقط تصاویری با زاویه دید گسترده  را ثبت کنید که یک منطقه وسیع را نشان می دهند، جای جزئیات در تصاویر شما خالی خواهد بود. اگر فقط برای گرفتن عکس های نزدیک و متوسط ​​تلاش کنید، نمای گسترده تر را از دست خواهید داد. پس سعی کنید با یک لنز35 میلیمتری از هر یک از این سه نما   عکاسی کنید.

 

سوژه عکس مستند

 

6- کار خودتان را نقد کنید و مربی خود باشید

عکس های خود را اغلب مرور کنید. اگر می توانید، یک عکاس با تجربه تر پیدا کنید که می تواند ایرادات شما را پیدا کند. حتی میتوانید از کسی که به پروژه شما علاقه مند است کمک بگیرید. ارزیابی عکس های شما، به خصوص در طول یک پروژه بلند مدت، به رشد شما کمک می کند. به همه جوانب کارهایی که انجام می دهید نگاه کنید. ارزیابی کنید که آیا عکسهای شما داستان شما را به خوبی ارائه می دهند یا خیر. آیا آنها آینه شفافی از تجربه واقعی شما هستند؟ سؤالی که اغلب درباره هر سری از عکس ها باید از خود بپرسید این است که،  اگر کسی که هرگز در اینجا نبوده است و این موقعیت را تجربه نکرده است، عکس های شما را ببیند، چه چیزی می فهمد؟

موارد زیر را بررسی کنید:

 • آیا در عکس ها تمرکز کافی روی سوژه اصلی دارید؟
 • آیا رنگ و لعاب عکس ها برای بیننده جذاب است؟
 • آیا بهترین زمان برای گرفتن عکس ها را انتخاب کرده اید؟

هنگام ارزیابی تصاویر، به خودتان سخت نگیرید. به دنبال بهترین عکس ها از میان هر دسته باشید و آنها را در یک پوشه جداگانه قرار دهید. این به شما در پیشرفت پروژه کمک می کند.

 

7- جمع بندی و بررسی نهایی

از چه لنزهایی استفاده می کنید؟  تنظیمات دوربینی که شما انتخاب می کنید، درست است؟ آیا نوردهی تصاویر شما مناسب است؟ همه این جنبه های عکاسی شما، بخشی از درگیری و تعامل شما با موضوع شماست. هرچه بیشتر یاد بگیرید، می توانید عکس های قانع کننده تر و جذاب تری تهیه کنید. پس از خودتان بپرسید:

 • آیا تصاویر من برای بیننده جالب هستند؟
 • آیا آنها باعث می شوند افراد بخواهند درباره موضوع من اطلاعات بیشتری کسب کنند؟
 • آیا تصاویر من نمایانگر آنچه که جلوی دوربین من بود، هستند؟
 • آیا من از امکانات دوربین خود تا حد امکان استفاده کرده ام؟
 • آیا من از تکنیک عکاسی مناسب استفاده کرده ام؟

پس از جمع بندی و بررسی نهایی، بهترین تصاویر را انتخاب کرده و ویرایش کنید و در نهایت آنها را در قالب یک فایل تصویری به عنوان ماحصل نهایی پروژه عکاسی مستند خود ارائه دهید.

 مستندسازی عکس

 

درباره‌ی مهرداد صادقی زاده

عاشق نویسندگی و تولید محتوا؛ فعال در زمینه تولید، بهینه سازی و سئو محتوا

همچنین ببینید

عکاسی از خودرو |  آموزش عکاسی خودرو با معرفی 10 نکته

عکاسی از خودرو عکاسی از خودرو می تواند یک نوع عکاسی تفریحی و یا نوعی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.