خانه / دسته‌بندی نشده / عمق میدان در عکاسی چیست؟| بررسی عوامل موثر بر آن

عمق میدان در عکاسی چیست؟| بررسی عوامل موثر بر آن

 عمق میدان در عکاسی چیست؟

عمق میدان در عکاسی فاصله بین نزدیکترین و دورترین اشیاء در یک تصویر است که تنظیم دقیق آن می تواند سبب افزایش جذابیت بصری یک عکس شود. عمق میدان یکی از اصول ترکیب بندی در عکاسی می باشد. اگر قصد تسلط بر مبحث عمق میدان را دارید باید در یک دوره عکاسی شرکت کنید چرا که این مبحث جز سرفصل های آموزش عکاسی می باشد. در این مقاله از آکادمی پیکسان به بررسی عوامل موثر بر عمق میدان خواهیم پرداخت.

 عمق میدان در عکاسی

 

 عوامل موثر بر عمق میدان در عکاسی

دیافراگم

دیافراگم دریچه ای در لنز شماست که اجازه می دهد نور از طریق سنسور دوربین عبور کند. دیافراگم احتمالا اولین چیزی است که بیشتر عکاسان وقتی می خواهند عمق میدان را تنظیم کنند به آن فکر می کنند. دیافراگم های بزرگ، عمق میدان کمی را ایجاد می کنند و دیافراگم های کوچک نیز باعث ایجاد تصاویری با عمق میدان زیاد می شوند.

 

 فاصله دوربین با سوژه

عامل مهم دیگری که در عمق میدان تاثیر می گذارد فاصله دوربین و سوژه است. هرچه این فاصله کوتاه تر باشد، عمق میدان نیز کمتر است. آیا تا به حال سعی کرده اید از یک گل یا حشره عکس بگیرید، حتی با یک دیافراگم کوچک نیز نمی توانید تمام موضوع را در کانون توجه قرار دهید دلیل آن این است که هرچه به موضوع خود نزدیکتر باشید، عمق میدان کمتر است. به این دو مجموعه از تصاویر نگاه کنید. فاصله دوربین از سوژه در گروه اول تصاویر 1.5 متر است و در  گروه دوم فاصله فوکوس کمی زیر 0.5 متر دارد. در هر مجموعه از تصاویر، هرچه دیافراگم باریک می شود، عمق میدان افزایش می یابد.

 عمق میدان در عکاسی

 

 فاصله کانونی لنزها

لنزهای با زاویه دید عریض نسبت به لنزهای تله فوتو دارای عمق میدان بیشتری هستند. در زیر می توانید تصویری را در دو مجموعه متفاوت مشاهده کنید. مجموعه اول در فاصله کانونی 70 میلی متری گرفته است و مجموعه دوم در فاصله کانونی 105 میلی متری ثبت شده است، هر دو مجموعه در فاصله 2 متر از موضوع  عکاسی شده اند.  با این حال، مقایسه این دو مجموعه عکس منصفانه نیست چرا که زمینه نمایش در هر مجموعه بسیار متفاوت است. بنابراین اگر فاصله کانونی دوربین را تنظیم کنید، به شرطی که بزرگنمایی شما یکسان باشد، فاصله کانونی در عمق میدان تاثیر چندانی نمی گذارد.

 عمق میدان در عکاسی

 

اندازه سنسور

اندازه سنسور نیز بر عمق میدان تاثیر می گذارد. به طور خلاصه، دوربین هایی با سنسورهای کوچکتر دارای عمق میدان بیشتری هستند. اگر در فاصله یکسان با دوربین هایی با سنسور بزرگ و کوچک عکاسی کنید، متوجه خواهید شد که سنسورهای بزرگتر دارای عمق میدان کمتری هستند.

 

تعیین عمق میدان با دوربین

بسیاری از دوربین های DSLR دارای دکمه پیش نمایش برای نمایش میزان عمق تصویر هستند. اگر این دکمه را هنگام تماشای سوژه فشار دهید، دوربین لنز را متوقف می کند و خواهید دید که چگونه تصویر واقعی به نظر می رسد. حالت نمایش زنده نیز می تواند در برخی از دوربین ها برای بررسی عمق میدان مورد استفاده قرار گیرد تا عمق میدان مشاهده شود.

عمق تصویر

 

 نتیجه گیری

درک اینکه چه عواملی بر عمق میدان تاثیر می گذارد، به شما آزادی هنری می دهد تا تصاویری را که می خواهید ایجاد کنید. برای آزمایش کردن و درک بهتر این مفهوم با دوربین خود زمان بگذرانید و تمرین کنید. لنزهای مختلف با فاصله های کانونی مختلف را امتحان کنید، دیافراگم ها را تغییر دهید و پاهای خود را حرکت دهید تا زاویه شما تغییر کند، عکس های خود را تجزیه و تحلیل کنید تا بدانید عملکرد شما چگونه بوده است و نتیجه نهایی این تغییرات چیست.

 

 

درباره‌ی مهرداد صادقی زاده

همچنین ببینید

تصویربرداری ماهواره ای

تصویربرداری ماهواره ای چیست؟ | بررسی انواع آن

تصویربرداری ماهواره ای چیست ؟ تصویربرداری ماهواره ای در واقع فرآیند فیلمبرداری و عکاسی از …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *