خانه / دسته‌بندی نشده / کرین فیلمبرداری چیست ؟ | بررسی انواع و کاربردها

کرین فیلمبرداری چیست ؟ | بررسی انواع و کاربردها

کرین فیلمبرداری چیست ؟

کرین فیلمبرداری یا چرثقیل دوربین در صنعت فیلم سازی و تولید فیلم، یکی از مهمترین تجهیزات فیلمبرداری می باشد. بیشتر کرین ها یک دوربین و یک صندلی برای فیلمبردار را در خود جای می دهند، اما برخی از آنها با کنترل از راه دور قابل جابجایی هستند. کرین های فیلمبرداری به حماسی سازی فرآیند تولید فیلم کمک می کنند. برای تسلط کامل بر نحوه عملکرد و کار با کرین فیلمبرداری می توانید در یک دوره فیلمبرداری شرکت کنید. در این مقاله از آکادمی پیکسان به بررسی انواع کرین های فیلمبرداری و کاربردهای آن خواهیم پرداخت.

کرین فیلمبرداری
یک crane مشغول تصویر برداری از یک رویداد

 

انواع کرین​ فیلمبرداری

Crane Shot

کرین های معمولی فیلمبرداری که به Crane Shot معروف هستند، معمولا دارای یک صندلی برای فیلمبردار و دستیار او می باشند. البته برخی از کرین های تصویربرداری که فاقد صندلی برای فیلمبردار می باشند به وسیله کنترل از راه دور هدایت می شوند.

 

 Techno Crane

تکنو کرین نوع دیگری از کرین های تصویر برداری می باشد که همانند Crane های معمولی بوده با این تفاوت که بازوی آن به صورت هیدرولیکی  با سرعت بالاتری قادر به حرکت و بالا و پایین رفتن است.

 

Jib Arm

در این نوع Crane که همانند یک بازوی متحرک کوچک عمل می کنند، حرکت دوربین با حرکت بازوی کرین و به صورت دستی و توسط اپراتور یا فیلمبردار کنترل می شود. این نوع کرین تصویربرداری، دارای ابعادی کوچکتر، ارتفاعی کوتاهتر و وزنی سبک تر از کرین های تکنو می باشد، از این رو جابجایی  و حمل و نقل آن آسان تر است. این نوع کرین ها معمولا روی چرخ هایی سوار می شوند تا هنگام فیلمبرداری بتوان آن را به سادگی جابجا نمود.

Jib Arm
یک Jib Arm برای فیلمبرداری

 

کاربردهای کرین فیلمبرداری

  • برای فیلمبرداری از رویدادها، همایش ها و یا فیلمبرداری عروسی از آنها استفاده می شود.
  • استفاده از آنها می تواند لحظاتی کلاسیک یا حماسی را برای فیلم ها یا نمایش ها ایجاد و به تصویر بکشد.
  • از آنها می توان برای نشان دادن جمعیت یا مجموعه های بزرگ در استادیوم های ورزشی استفاده کرد.

 

3 مزیت استفاده از کرین های فیلمبرداری

1- افزایش خلاقیت

با استفاده از کرین، دامنه تصاویری که می توان با استفاده از دوربین ضبط نمود به طرز قابل توجهی افزایش یافته است. فیلم سازان بسته به طول بازو و حرکت کرین، می توانند از یک نقطه بالاتر یا پایین تر و یا از جهات مختلف فیلمبرداری کنند.

 

2- کنترل از راه دور

به دلیل طول بازوی جرثقیل دوربین، فیلمسازان این امکان را دارند تا دوربین را از دور کنترل کنند. این امر به فیلمسازان این امکان را می دهد تا بدون اینکه در نزدیکی  صحنه  یا سوژه باشند، روی آن زوم  کنند.

 

3- تثبیت دوربین

یک کرین در واقع شبیه به یک سه پایه با وزن و ابعاد بزرگتر است. استفاده از کرین ها سبب تنظیم و تثبیت موقعیت دوربین می شود و به فیلمساز این امکان را می دهد که دوربین را جابجا کند و صحنه هایی را ثبت کند که تار و لرزان  نباشد.

کرین فیلمبرداری
یک کرین مورد استفاده در فیلمسازی

 

 

درباره‌ی مهرداد صادقی زاده

همچنین ببینید

تصویربرداری ماهواره ای

تصویربرداری ماهواره ای چیست؟ | بررسی انواع آن

تصویربرداری ماهواره ای چیست ؟ تصویربرداری ماهواره ای در واقع فرآیند فیلمبرداری و عکاسی از …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *