خانه / وبلاگ عکاسی / کنتراست در عکاسی چیست؟ تکنیک های استفاده از کنتراست

کنتراست در عکاسی چیست؟ تکنیک های استفاده از کنتراست

کنتراست در عکاسی چیست؟

کنتراست در عکاسی به معنی تضاد یا تفاوت است. در عکاسی بیشترین تفاوت ها با تغییر رنگ هایی که تصویر را تشکیل می دهند، حاصل می شود .کنتراست از ابتدای عکاسی یکی از عناصر اصلی آن بوده است. کنتراست در واقع میزان تفاوت بین عناصر تشکیل دهنده یک تصویر است. کنتراست بالاتر باعث می شود تصویر شما نسبت به کنتراست کمتر احساس تفاوت ایجاد کند. نوع کنتراست همچنین می تواند روی کیفیت و وضوح تصاویر شما تاثیر بگذارد.

برای درک بهتر مفهوم کنتراست در عکاسی می توانید در یک دوره عکاسی شرکت نموده و با مفهوم کنتراست که جزء سرفصل های آموزش عکاسی می باشد به طور اصولی آشنا شوید. در این مقاله از آکادمی پیکسان نیز ما به صورت اجمالی به معرفی انواع کنتراست پرداخته و تکنیک های استفاده از کنتراست در عکاسی را به شما آموزش خواهیم داد.

کنتراست در عکاسی

 

معرفی انواع کنتراست در عکاسی

کنتراست در تصاویر مختلف معمولا با یکی از سه برچسب بالا، پایین یا متوسط توصیف می شود. تصاویر با کنتراست پایین، برجسته یا سایه های کمی دارند و در آنها تفاوت زیادی بین یک سایه و دیگری وجود ندارد. تصاویر با کنتراست پایین اغلب به صورت “صاف” یا “نرم” توصیف می شوند. اما تصاویر با کنتراست بالا در انتهای دیگر طیف یا نمودار هیستوگرام در عکاسی قرار می گیرند. تصویری با کنتراست بالا دارای سایه های خاکستری بسیار کمی است. تصاویر با کنتراست بالا می توانند واضح تر، شفاف تر و چشمگیر تر به نظر برسند. تصاویر با کنتراست در محدوده طبیعی یا متوسط نیز معمولا دارای سایه هایی با طیف خاکستری می باشند.

کنتراست بالا

تصویری با کنتراست بالا، طیف کاملی از تن ها را از سیاه تا سفید با سایه های تیره و برجسته  نشان می دهند. اگر در معرض نور خورشید عکاسی کنید، تصاویری تولید می کنید که “متضاد” هستند. به طور معمول تصاویر با کنتراست بالا از رنگ های قوی و جسورانه ای بهره مند می باشند و معمولا عمیق و جالب هستند.

کنتراست پایین

یک تصویر با کنتراست پایین تفاوت زیادی بین نور و تاریکی را نشان نمی دهد و در نتیجه ممکن است یکنواخت یا کسل کننده به نظر برسد. عکس هایی که در مه می گیرید نمونه های کاملی از تصاویر با کنتراست پایین است. عدم تفاوت بین نور و تاریکی باعث ایجاد رنگ های خاموش در تصویری با کنتراست پایین خواهد شد.

 

مفهوم کنتراست در فتوشاپ

هنگام صحبت درباره کنتراست در عکاسی، ویرایش کنتراست یک تصویر از مهمترین بخش های آن به شمار می آید. تنظیم کنتراست در یک تصویر یکی از ویرایش های اساسی است که احتمالا باید آن را در فتوشاپ در نظر بگیرید. افزایش کوچک کنتراست تصویر در فتوشاپ می تواند تصویر شما را کمی جالب تر کند. به طور کلی نرم افزار فتوشاپ دارای ابزارهایی است که به وسیله آن می توانید میزان کنتراست یک تصویر را تغییر دهید.

کنتراست در فتوشاپ

 

5 روش استفاده از کنتراست درعکاسی

1- توجه به تضاد رنگ

همان طور که احتمالا می دانید، رنگ های متضاد می توانند تصاویر زیبایی را ایجاد کنند. هنگام تهیه عکس های خود، مراقب رنگ هایی باشید که با یکدیگر در تضاد هستند. به عنوان مثال کسی که لباس آبی پوشیده است در برابر یک پیش زمینه زرد جلوه ای دو چندان خواهد داشت. به طور کلی تضاد رنگ، توجه را به خود جلب کرده و یک ترکیب بصری دلپذیر را ایجاد می کند. این یکی از دلایلی است که بسیاری از عکاسان، از اشیاء با رنگ روشن در تصاویر خود استفاده می کنند و سعی در تضاد رنگی متناسب با نورپردازی تصویرشان دارند. شما علاوه بر رنگ های مختلف، باید به اشباع یک رنگ نیز توجه کنید.

نکته: عکاسی در روزهای مه گرفته و یا بارانی سبب ایجا کنتراست پایین در تصاویر شما می شود، پس اگر به دنبال تصاویری با کنتراست بالا هستید، در روزی آفتابی اقدام به عکاسی کنید.

 

2- استفاده از کنتراست تونی

“کنتراست تونی” نوعی کنتراست در عکاسی می باشد که تفاوت بین نورهای تیره در یک تصویر را نشان می دهد. توجه به کنتراست می تواند تاثیر زیادی در عکس های شما ایجاد کند. وقتی به یک عکس نگاه می کنیم، طبیعتا چشمان ما به نکات برجسته در تصویر جلب می شود. با توجه کردن به مناطق کم نور و تاریک در یک تصویر، شما می توانید از این امر به نفع خود استفاده کرده و عکس هایی با نقاط کانونی کاملا تعریف شده ایجاد کنید.

نکته: در حالی که بسیاری از عکاسان به دلیل سایه های خشن که غالبا در ساعاتی از روز حضور دارند، از عکاسی در آفتاب ظهر خودداری می کنند، اما غالبا این سایه های پررنگ می توانند کنتراست زیبایی به یک تصویر اضافه کنند.

کنتراست در عکاسی

 

3- توجه به بافت های متضاد

توجه به رنگ و لحن تصویر تنها راه های ایجاد کنتراست نیستند. توجه بافت های متضاد در تصویر، یک روش عالی دیگر برای اضافه کردن کنتراست به تصاویر است. به دنبال یافتن سوژه های متناقض باشید. سوژه هایی نظیر یک برگ ظریف که بر روی یک سنگ جامد قرار دارد، یا مثلا قطره ای صاف از آب روی سطح یک برگ.

نکته: عکاسی ماکرو یک فرصت مناسب برای ثبت تصاویر با بافت های متضاد می باشد زیرا با ثبت تصاویر کلوزآپ می توانید بافت ها را به دقت مشاهده کنید.

 

4- استفاده از موضوعات متناقض

موضوعات متضاد یا اشیاء متضاد با پس زمینه، می توانند یک تنش بصری ایجاد کنند که روی جذابیت تصویر نیز موثر است. نمونه هایی از عناصر تصویری متضاد می تواند پیر و جوان، تیز و نرم و یا کج و مستقیم باشد. اما شما می توانید هر ترکیب متناقض دیگری را انتخاب کنید که توجه مخاطب را جلب کند. افزودن تضادها می تواند عکسی جذاب و قدرتمند را ایجاد کند. به عنوان مثال تصویری که سنگ های صاف و گرد را در قسمت جلوی عکس و یک کوه صخره ای و خاردار را در پس زمینه نشان می دهد، نمونه خوبی از تضاد است.

نکته: یک راه عالی برای ایجاد تصاویر جذاب با کنتراست مناسب استفاده از عناصر متضاد با سوژه اصلی در پیش زمینه است.

 

5- ویرایش مناسب تصاویر

یکی از موثر ترین راه ها برای بهره مندی از کنتراست در عکاسی انجام ویرایش های تصویر به روش های مختلف در فتوشاپ است. در حالی که یک روش معمول برای انجام این کار، تنظیم تعادل رنگ سفید است، شما همچنین می توانید میزان کنتراست تصویر را در برخی از قسمت ها افزایش یا کاهش دهید. این کار به شما این امکان را می دهد تا زمینه را تاریک کنید و یا برخی از جنبه های موضوع را برجسته کنید تا تاثیرگذاری کلی تصویر را افزایش دهید.

نکته: اگر قصد انجام ویرایش تصاویر خود را دارید، همیشه بهتر است با فرمت RAW عکس بگیرید، زیرا این کار در هنگام ویرایش آزادی عمل بیشتری را به شما خواهد داد.

کنتراست در فتوشاپ

 

درباره‌ی مهرداد صادقی زاده

عاشق نویسندگی و تولید محتوا؛ فعال در زمینه تولید، بهینه سازی و سئو محتوا

همچنین ببینید

عکاسی از خودرو |  آموزش عکاسی خودرو با معرفی 10 نکته

عکاسی از خودرو عکاسی از خودرو می تواند یک نوع عکاسی تفریحی و یا نوعی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.