خانه / وبلاگ عکاسی / عکاسی انتزاعی چیست ؟ | راهنمایی نهایی سال 2020

عکاسی انتزاعی چیست ؟ | راهنمایی نهایی سال 2020

عکاسی انتزاعی چیست ؟

عکاسی انتزاعی در واقع هیچ تعریف معمولی ندارد. عکاسی انتزاعی می تواند عکاسی از یک غذا و یا رنگ پوست باشد. در عکاسی انتزاعی همه چیز کلی در نظر گرفته می شود و هرچه به جزئیات نزدیک تر شویم همه چیز واقعی تر خواهد بود. مثلا عکاسی از میوه می تواند انتزاعی تر از عکاسی از سیب سبز باشد که  دقیقا واضح ومشخص است. یک عکس انتزاعی ممکن است قطعه ای از یک صحنه طبیعی را جدا کند تا زمینه ذاتی آن حذف شود.

برای درک بهتر مفهوم این نوع عکاسی می توانید به یک آتلیه عکاسی مراجعه و در کلاس عکاسی آن شرکت کنید. اما در این مقاله از آکادمی پیکسان ما نیز آخرین راهنمای به روز شده سال 2020 را در مورد عکاسی انتزاعی به شما ارائه خواهیم داد.

عکاسی انتزاعی

 

عناصر اصلی در یک عکس انتزاعی خوب چیست؟

در حالی که عکاسی انتزاعی از برخی قوانین سختگیرانه عکاسی  پیروی می کند، اما چندین عنصر وجود دارد که عمق بیشتری به یک عکس انتزاعی می بخشند و جذابیت آن را افزایش می دهند. اگر می خواهید یک عکس انتزاعی معنی دار ایجاد کنید که بتواند با بینندگان شما صحبت کند، می توانید  عناصر زیر  را به عکس های خود اضافه کنید.

 

سادگی

در نگاه اول، تصاویر انتزاعی ممکن است کمی گیج کننده و آشفته به نظر برسند. با این حال  هنگامی که شما بفهمید که “انتزاع” چه کاری را انجام می دهد، خواهید فهمید که باید چه تصویری را به مخاطب ارائه دهید. عناصر مخرب و بی فایده را که باعث ایجاد احساسات نمی شوند و ممکن است بیننده را گیج کنند، از تصویر حذف کنید. حذف آنچه که در تصویر شما موجود است و به راحتی برای بیننده قابل تشخیص نخواهد بود، منجر به ارائه تصویری انتزاعی و تمیزتر می شود که از نظر بصری سبک تر و تفسیر آن برای بیننده آسان تر است، پس اصل سادگی را فراموش نکنید.

 

ترکیب بندی

در حالی که بسیاری از قوانین عکاسی وجود دارند که در یک عکس انتزاعی مشاهده می شوند، اما  یک عکس انتزاعی خوب همیشه از طراحی و ساختاری واضح برخوردار است. توجه داشته باشید که بسیاری از عناصر ترکیب بندی در عکاسی نظیر؛ تعادل بین اشکال، الگوها، بافت ها و حتی رنگ ها در یک تصویر به کار گرفته می شود. این عوامل تاثیر زیادی بر وزن بصری عکس و ایجاد و تکمیل نقطه مورد علاقه در آن برای بیننده دارد و بر نحوه نگاه بینندگان به آن تاثیر می گذارد.

 

زاویه دید

زاویه دید مانند ترکیب بندی، نشان می دهد که چگونه سوژه در یک تصویر انتزاعی نمایش داده می شود. انتخاب زاویه دید مناسب شامل جستجوی بهترین نقطه ای است که موضوع شما را به بهترین شکل به تصویر می کشد و حواس پرتی را از قاب دور نگه می دارد. گذشته از عکسبرداری از زوایای غیرمعمول، برخی از  تصاویر انتزاعی حتی در خلال ویرایش نیز چرخانده می شوند تا نماها و جهت های مختلفی به دست آورند.

 

نورپردازی

نورپردازی یک عنصر اصلی در هر سبک عکاسی است. در عکاسی انتزاعی بسته به نحوه استفاده از نورپردازی، می توان بر اشکال، جزئیات و یا نواحی درون یک تصویر تاکید بیشتری کرد و یا آنها را برجسته تر کرد. جهت و قدرت منبع نور نیز می تواند نقش بسزایی در کارگردانی ارائه سوژه و تنظیم لحن عکس داشته باشد. اگر دقت کنید خواهید فهمید که بسیاری از اسرارآمیزترین و جذاب ترین تصاویر انتزاعی دارای نور پس زمینه و سایه های جالب هستند.

 

هارمونی

عناصر عکاسی در یک تصویر انتزاعی محدود به نظر می رسند، اما معمولا با ایجاد تعادل و تناسب بصری در کنار هم کار می کنند. به عنوان مثال، هنگامی که رنگ های قوی در یک تصویر وجود داشته باشد، آنها معمولا توسط سایر رنگ های ملایم تعادل پیدا می کنند، بنابراین برای جلب توجه بیننده باید به این هارمونی رنگ ها توجه کنید و یک عکس انتزاعی منسجم ایجاد کنید.

 

رمز و راز

تصاویر انتزاعی معمولا شامل عنصر رمز و راز و ابهام می باشند و فرضیه هایی احساسی را در ذهن مخاطبان ایجاد می کنند. اینگونه است که هنر انتزاعی حس تعجب را به بینندگان می بخشد و به نوبه خود آنها را درگیر و مشتاق برای کشف راز یک عکس می کند. سعی کنید در عین سادگی عکس شما رازی را نهفته در خود داشته باشد تا بینندگان با تلاش برای کشف آن بیشتر با عکس شما درگیر شوند.

عکاسی انتزاعی

 

8 نکته مهم در عکاسی انتزاعی برای مبتدیان

برخلاف تصور عموم، گرفتن تصاویر انتزاعی کار دشواری نیست. فقط باید درک کنید که واقعا عکاسی انتزاعی چیست و چه چیزی یک عکس انتزاعی خوب را ایجاد می کند و باعث می شود مخاطبان به عکس های شما توجه کنند. در اینجا چند نکته ساده وجود دارد که می تواند به شما در گرفتن یک عکس انتزاعی خوب کمک کند.

1- با اشیاء روزمره شروع کنید

عکاسی انتزاعی شامل نگاه زیادی به اشیاء با روشی متفاوت است. هنگامی که شما به انجام کارهای روزمره خود عادت کرده اید، فراتر از چارچوب معمول آنها، می توانید در هر کجا که هستید به آنها بیشتر فکر کنید و سوژه هایی انتزاعی برای عکاسی را به دست آورید. هر چیزی می تواند موضوعی برای عکس های انتزاعی شما باشد. یک شیء یا مجموعه مواردی از قبیل وسایل آشپزخانه یا یک لامپ را انتخاب کنید و سعی کنید بفهمید که چگونه می توانید از آن به روشی متفاوت و در عین حال جذاب عکس بگیرید.

 

2- از عناصر مختلف به نفع خود استفاده کنید

ترکیب عناصر مختلف عکاسی نظیر؛ خط، شکل، فرم، بافت، الگو و رنگ می تواند بینندگان شما را تحت تاثیر قرار دهد تا با بسیاری از روش های مختلف به عکس های شما توجه کنند. به عنوان مثال، خطوط و منحنی ها با هدایت نگاه بیننده به یک تصویر، می توانند بیننده را جذب تماشای یک تصویر کنند. الگوها و بافت ها همیشه مورد توجه هستند و به طور مشابه می توانید از رنگ ها برای برجسته کردن نقاط مورد علاقه یا اضافه کردن تاثیر بصری به تصاویر خود استفاده کنید. این عناصر را در اطراف خود جستجو کنید و از آنها برای ایجاد تصاویر انتزاعی قانع کننده استفاده کنید.

 

3- در حین حرکت عکس بگیرید

بسیاری از عکاسان از تار شدن عکسهایشان عصبانی می شوند، اما عکاسان انتزاعی اغلب اینطور نیستند. با حرکت دادن دوربین خود در لحظه گرفتن عکس، می توانید بسته به جهت حرکت، به ترکیبی از رنگ ها، خطوط و الگوهای مختلف برسید. با یک جهت شروع کنید، سپس به چپ و راست بروید و با حرکات دایره ای این کار را امتحان کنید. درک کنید که چگونه  اینکار روی تصاویر شما تاثیر می گذارد و ببینید چه نوع الگوی هایی را به دست می آورید. به یاد داشته باشید که هنگام حرکت از سرعت شاتر آهسته تر یا کندتری استفاده کنید تا با موفقیت بتوانید یک تاری  ملایم را به دست آورید.

یک تصویر انتزاعی

 

4- به سوژه نزدیک شوید

یکی از متداول ترین روش های گرفتن عکس های انتزاعی، نزدیک شدن به سوژه یا بزرگنمایی به وسیله دوربین می باشد. استفاده از لنزهای زوم می تواند ایده آل باشد، آنها باعث می شوند تا اشیاء دور تا حدی نزدیک تر مشاهده شوند. برای دستیابی به یک فوکوس بسیار نزدیک تر که می تواند اشیاء یا جزئیات ریز و درشت را بزرگنمایی کند و تصویری با کیفیت را ضبط کند، باید از حالت ماکرو دوربین خود استفاده کرده و یا از لنزهای ماکرو خوبی برخوردار باشید.

 

5- از فیلترها و جلوه های ویژه استفاده کنید

استفاده از فیلترهای لنز نیز می تواند به شما در دستیابی به تصاویری منحصر به فرد و انتزاعی کمک کند. به عنوان مثال، فیلترها و ژل های رنگی می توانند شما را از شر ویرایش عکس های خود راحت کنند و کمک می کنند تا به تصاویر خود هنگام ثبت، رنگی جالب بخشید. عکاسی از پشت یک شیشه شفاف، آب یا حتی پنجره اتومبیل در یک روز بارانی می تواند باعث تحریف و پراکندگی نور شود که تصاویری غیر معمول اما با جاذبه بصری بالا جالب ایجاد می کند.

 

6- هنر حذف کردن عناصر را تمرین کنید

برای ساده نگه داشتن تصاویر، باید عادت کنید که به معنای واقعی کلمه چند عنصر را از قاب خارج کنید. شاید لازم باشد که آزمایش کنید و فکر کنید که کدام یک را باید حذف کنید، اما نکته مهم این است که بدانید چرا این کار را انجام می دهید. بعضی اوقات صرفا خارج کردن یک شیء از این معادله می تواند بینندگان شما را به تمرکز و در نظر گرفتن اجسام باقیمانده در کادر تشویق کند و یک رمز و راز بیشتر به عکس شما اضافه  کند.

 

7- نورپردازی خود را سفارشی کنید

تغییر جهت و تنظیم قدرت منبع نور شما، می تواند جلوه های متفاوتی ارائه دهد که تصاویر بی نظیری را در عکاسی انتزاعی برای شما به همراه دارد. به عنوان مثال، نورپردازی روی سوژه اصلی شما متمرکز است و می تواند آن را به کانون توجه عکس شما تبدیل کند. قرار دادن یک منبع نور قوی از یک طرف می تواند سایه هایی ایجاد کند که بافت ها را برجسته تر نشان می دهد. نورپردازی یکنواخت و پراکنده، حالت درام تصویر را کم می کند اما می تواند نظر بینندگان شما را به  سمت قسمت های مختلف تصویر جلب کند. اینها فقط برخی از روش های مختلفی است که می توانید از نورپردازی برای ایجاد سایه ها یا برجستگی هایی در تصویر استفاده کنید که باعث ایجاد عمق، رمز و راز و جذابیت به تصاویر شما می شود.

 

8- با سبک های مختلف، عکاسی انتزاعی را امتحان کنید

پیش نیاز این مرحله این است که ابتدا بفهمید که دوربین شما چگونه کار می کند. هنگامی که شما یک ایده خوب در مورد چگونگی تنظیمات مختلف دوربین دارید، این می تواند بر روی خروجی شما تاثیر بگذارد و می توانید نتایج دلخواه خود را به دست آورید. با عمق میدان خود بازی کنید و از زوایای بسیار عجیب عکس بگیرید، عکسهای خود را بچرخانید یا حتی تعادل رنگ سفید تصاویر خود را تغییر دهید. برای ایجاد نتایج انتزاعی، روشهایی را که در عکاسی از محصول، فضای باز و حتی ورزشی استفاده می شود، امتحان کنید.

عکس انتزاعی

درباره‌ی مهرداد صادقی زاده

عاشق نویسندگی و تولید محتوا؛ فعال در زمینه تولید، بهینه سازی و سئو محتوا

همچنین ببینید

عکاسی از خودرو |  آموزش عکاسی خودرو با معرفی 10 نکته

عکاسی از خودرو عکاسی از خودرو می تواند یک نوع عکاسی تفریحی و یا نوعی …